Dlouho to nestálo za moc, modely se shodovaly v nadprůměrném teplu. Ještě v neděli (23. 11.) si byly jisty tím, že do konce listopadu žádná zásadní změna nenastane a pak jednoduše řečeno nevěděly. V pondělí přišel první odvážlivec (americký GFS) s variantou, že po 1. 12. se ve střední Evropě citelně ochladí. Ovšem byl na to sám, neměl žádnou podporu ostatních modelů, a ani svých vlastních ansámblů (ukazatelů, jak pravděpodobný je zobrazený výsledek výpočtu, podrobnosti viz tištěné SNOW 85 time). Na to se logicky rozpoutala diskuze na webech světových meteorologických center, meteorologové spekulovali o tom, jestli taková na první pohled nepravděpodobná předpověď má šanci na úspěch. Jedno, pro mě optimistické, tvrzení německých kolegů říkalo: „Proč ne, i tenhle úlet se může proměnit v realitu.“ Kéž by!

Co říkají modely počítané 25. 11. o půlnoci?

V tuhle chvíli (úterý 25. 11.) je ještě brzo na to hodnotit, nicméně podívejme se podrobně, co nás podle modelů čeká. A jen předesílám, pokud máte chvilku, mrkněte ještě před tím na str. 30 aktuálního vydání SNOW 85 time, najdete tam „trochu“ (omlouvám se, stručněji jsem to nedokázala) teorie o modelech. Při interpretaci se vám teď bude hodit…. :-)


Ochladí se?

Americký GFS ukazuje pro hladinu 850 hPa ležící asi 1500 m n. m. na relativně teplý víkend (první a druhá mapa ve druhém řádku) – teploty budou v 1500 m kolem +5 °C. Pak se s počátkem nového týdne ale zřejmě ochladí. Vidíte, že v posledním řádku namísto teplých odstínů od červené po oranžovou se to konečně nad námi zelená. Což je jednoznačným příznakem toho, že horské svahy konečně změní svou doteď zelenou barvu na bílou. Vpád studeného vzduchu od severovýchodu vypadá docela mohutně.


Bude sněžit?

Už jen fakt, že se k nám studený vzduch má dostat od SV tak trochu napovídá, že to na pořádnou sněhovou peřinu nevypadá. Stačí se podívat na srážky podle GFS pro ty samé termíny. Na víc než 10 cm nového sněhu by to muselo být nad Českem v posledním řádku tmavě modré. Ta světlá znamená, že se čeká maximálně poprašek.


Jak je výpočet pravděpodobný?

Podívejte se na graf. To je ansámblová předpověď pro 50 ° severní šířky a 15 ° východní délky. Červenou křivkou je znázorněn 30letý průměr pro dané místo, tedy „normál“. Zelená čára ukazuje to, jak vypadá průběh teploty (v horní části grafu) a srážek (v dolní části grafu) počítaný pro dané místo. Ten je v souladu s mapami, které jsme prohlíželi doteď – je to tedy klasický meteogram pro 50. rovnoběžku a 15. poledník. Po 1. 12. zelená čára klesá pod průměr a drží se pod ním až do 5., pak kolísá kolem normálu a v závěru období roste. Srážky (hledejte je dole, stupnici mají vpravo) jsou v podstatně zanedbatelné. A zbylé barevné křivky – to jsou ansámbly, tedy výpočty vycházející z mírně rozhozených vstupních dat. V případě, že souhlasí s trendem hlavního výpočtu a vzájemně se příliš neliší, je předpověď pravděpodobná. Pokud jsou chaotické, nedá se na výpočet příliš spolehnout. Od 1. prosince tedy zas tak důvěryhodný výpočet není, ale potěšující je, že i střed ansámblů (černá křivka) míří pod normál. Tak snad! Ansámbly jsou i dole u srážek. Trochu nejistoty z hlediska jejich množství je kolem 2. 12. a pak až na konci intervalu (ale to už nesmíme brát vážně). Shoda je tedy vcelku dobrá – na závěje sněhu to fakt, je m líto, nevypadá. Ale zasněžovat by bezpochyby šlo! A to s dobrým výsledkem (nikoli jen mediálním :-) ). Aspoň tak.


Shodují se modely?

A jak jsou na tom Američané s podporou ostatních modelů? Britové jsou s vpádem studeného vzduchu (zelená barva v posledním řádku) opatrnější, ale na rozdíl od včerejšího výpočtu už ho tam mají. I to je dobře.


Ranní rozcvička pro každého!

S dalšími soudy je třeba počkat na další data z modelu. Obvykle se počítají po 6 hodinách. A každý následující je pravděpodobnější, případně vás na jeho odchylky ansámbly spolehlivě upozorní. Dopřejete si od teď, stejně jako já, každé ráno zimu vyhlížející rozcvičku? :-)

Tip:

Všechna potřebná data najdete na www.wetterzentrale.de