Jistě se mezi námi najdou tací, kteří si z důvodu zachování pohodlí cestování jinak než svým autem ani nedovedou představit. I já jsem takovou představu měla, ale pendolino s ní zamávalo. Jaké to má tedy výhody? Cesta vlakem může proběhnout podobně, jako když sedíte v restauraci: občerstvení, alko, nealko, hotová jídla a další pochoutky si můžete dopřávat u stolečku s přáteli, kam vám vše obsluha donese až „pod nos“. Nabídka jídel v pendolinu skýtala například svíčkovou na smetaně (129 Kč), gratinované škubánky s pečenou krkovicí (129 Kč) nebo něco malého sladkého, jako je například čokoládová palačinka (45 Kč). Nealko nápoje, stejně tak jako třetinka Plzně vás vyjdou na 29 Kč.

A když nemáte chuť hodovat, tak můžete využít wi-fi připojení a vyřizovat pracovní záležitosti nebo komunikaci s kamarády. A co si budeme povídat, s českým pivem jde všechno lépe. :-)

České dráhy od 14. prosince nabízejí nové a zároveň nejrychlejší přímé spojení z Čech a Severní Moravy do Tater a na východní Slovensko. To znamená z Prahy rovnou do Liptova, Nízkých či Vysokých Tater nebo až do Košic. Jízdenka z Prahy do Ružomberka nebo Liptovského Mikuláše vyjde na 396 Kč, do Popradu ji pořídíte od 453 Kč včetně rezervace (z Olomouce se dá do L. Mikuláše cestovat od 283 Kč a do Popradu od 340 Kč). Lyžaři cestující vlakem mohou navštívit sjezdovky našich sousedů se zvýhodněným skipasem - s balíčkem ČD Tatry ušetříte za skipas v resortech TMR (Vysoké a Nízké Tatry), s balíčkem ČD Ski pak ve Skiparku Malinô Brdo v Ružomberoku, kde cestující získají 20% slevu na dvou- nebo třídenní skipas (v období od 10.1. do 29.3.). Při zahájení sezony 10.1 až 18.1. můžete lyžovat ještě výhodněji se skipasem 1+1 zdarma, který najdete ve SNOW 86). Zvýhodněné dvou- a třídenní skipasy platí i v Parku Snow Donovaly.

Aby nám cesta rychleji utekla, dohlédli jsme na ni přímo v kabině pro strojvedoucí.

Více informací o spojích najdete na www.cd.cz/slovensko a www.cd.cz/cdski

Cílem cesty pak bylo lyžování v Jasné, u jejíž sezónní „otevíračky“ jsme nesměli chybět. Z vlakového nádraží v Liptovském Mikuláši se dá do Jasné dostat autobusem za 1,20 EUR, držitelé vícedenních skipasů mhou využít místního bezplatného skibusu.

My však cestovali nalehko – dokonce více, než jsme chtěli, protože nedopatřením jsem v Praze nechala i lyžařské oblečení. To byla samozřejmě hozená rukavice pro personál v půjčovně Tatry Motion, který se řešení ochotně ujal.

Lyže už byly zapomenuty účelně. Tady se bude vzpírat nejeden ortodoxní lyžař, zvlášť pokud by si na nic jiného než na své vlastnoručně připravené lyže nestoupnul. Na druhou stranu, když už ta možnost je... A jak jistě víte, začátek sezony nebývá ke skluznicím často úplně milosrdný! Od 11 EUR si můžete zapůjčit lyže na celý den.

A jaké byly první lyžařské podmínky na Jasné? Otevřeno bylo 5 km sjezdovek neboli celý hlavní sjezd severní strany Chopku. Do Vánoc pořídí dospělý celodenní skipas za 30 EUR, o svátcích a po nich pak o 7 EUR dráž. Co se týká sněhových podmínek, bylo sněhu poměrně dost, stejně tak jako lidí na sjezdovkách. :-) Kvůli vyšším teplotám se ovšem poměrně brzy tvořily muldy, takže kdo přišel po jedenácté, nemohl ani tušit, že tu ráno nějaký manšestr byl.

Když už pohodový víkend nalehko, tak se vším všudy. Hlavu jsme v Jasné složili prakticky pod sjezdovkou, a to ve Wellness hotelu Grand Jasná. A kdo by si po lyžování nechtěl vychutnat dobrou večeři s nádechem přicházejících Vánoc...

To, že Jasná zahájila lyžařskou sezonu jako první středisko na Slovensku, se samozřejmě muselo náležitě oslavit. Na hudební párty s názvem Winter Music Opening jsme nelenili zajít do blízkého baru Happy End, který se nachází nedaleko nástupní stanice Biela púť pod Chopkom. Party se nesla ve stylu Jamese Bonda a nechyběly k tomu ani patřičné rekvizity. :-)

A jestli se necháte zlákat vyrazit na lyže netradičně vlakem, v nadcházející zimě budou pro cestující pendolinem na Slovensko navíc připravené i „turistické balíčky“, které obsahují například jízdenku pro Tatranskou elektrickou a Ozubnicovou železnici, skipasy, slevy na hotely, taxi dopravu, návštěvu aquaparků a další výhody.