FIS HANNAH TELEMARK WORLD CUP DOLNÍ MORAVA


Kromě českých závodníků jsou na závody přihlášeni závodníci s dalších 15 zemí v kategoriích muži a ženy. Na Dolní Moravě se pojedou dva závody, obří slalom a telemark sprint, což je kombinace sjezdového lyžování, skoků na lyžích a běžeckého lyžování.

Světový pohár v telemarkovém lyžování se jezdí od roku 1989 jako seriál závodů v Evropě a Severní Americe. Celkem se jezdí okolo dvaceti závodů během jedné sezóny v sedmi až jedenácti lyžařských střediscích. Letošní telemarková sezóna zahajuje ve Francii a dále se závodí v Rakousku, Česku, Norsku, Finsku. Vyvrcholení světového poháru je v Kanadě a USA.

Světového poháru se účastní ženy, juniorky, muži a junioři z již zmíněných šestnácti zemí, kde kromě evropských státu závody objíždí telemarkisté z USA, Kanady a Japonska. Aktivních závodníků-mužů v této lyžařské disciplíně je přibližně sto, žen je přibližně šedesát.

Stejně jako v alpském lyžování se jezdí více disciplín a to Telemark GS, Telemark Sprint a Telemark Classic. Telemark GS je závod v obřím slalomu, který se jede na dvě kola. Závodník během závodu jede v telemarkovém postoji, kdy při změně směru jízdy mění i poklek, tedy postoj. V každém kole je jeden skok, kdy závodníci po odrazu musí překonat určitou vzdálenost a dopadnout do telemarkového postoje. U mužů tato vzdálenost je okolo dvaceti metrů, u žen patnáct. Za nedodržení stylu, telemarkového postoje je časová penalizace. Telemark Sprint je obdoba GS, kdy se opět dvoukolově jede obří slalom, který je doplněn o klopenou zatáčku 360 stupňů, která se nachází před cílovou rovinou, která je dlouhá cca  dvě stě metrů a bruslí se stejně jako na běžkách. Závodník jede s běžeckými holemi. Tato disciplína aspiruje na olympijskou disciplínu. Telemark Classic je nejnáročnější a nejtěžší disciplína. Jedná se o extrémně dlouhý obří slalom, který se jede na jedno kolo. V této disciplíně jsou dvě klopené zatáčky 360 stupňů a dvě pasáže bruslení. Skok v Telemark Classic dosahuje u mužů délky až třicet metrů.

Jednou za dva roky se koná mistrovství světa v telemarkovém lyžování.

Nový obrázek
Partneři:
Nový obrázek