Lyžařská škola do 17 let zdarma!

Arosa se loni propojila se střediskem Lenzerheide a společně s ním vytvořila jednou z největších lyžařských oblastí Švýcarska. Jasným rekordmanem ale bude co se týče pobídek pro rodiny, které chtějí naučit své děti lyžovat – výuku nabízí zdarma pro děti až do 17 let! Konkrétní definice nabídky zní „Lyžařská škola do 17 let se skupinovou výukou od 2 nocí zdarma“, což je unikátní úkaz i z hlediska provozovatelů lyžařských škol. Možná za tím stojí hlubší vědomí, že kdo se jako malý naučí lyžovat, bude mít tento sport rád i později v životě. A bude se vracet na místa svého dětství.

Prorodinná filozofie je ale patrná i jinde. Třeba Engstligenalp v Adelbodenu lze uvést jako středisko pro velké rodiny: nabízí celodenní rodinný skipas za 98 franků, na který mohou jezdit 2 dospělí a maximálně 4 děti (www.engstligenalp.ch). Středisko pro rodiny bez vybavení – tak bychom zase mohli nazvat Savognin. Děti do 10 let tam lyžují zdarma a nic neplatí ani za půjčení sportovního vybavení (www.savognin.ch). Niederhorn v Interlakenu zase nabízí rodinný balíček i s obědem a nápojem pro celou rodinu (www.niederhorn.ch).

Nejen lyžování, ale i…

Nejen lyžování je atrakcí pro rodiče i děti. Proto vznikají i doprovodné alternativy, kde příjemně strávit společný čas.

… sáňkování

Alpským hitem je noční sáňkování a provozuje se leckde. Schatzalp, který leží 300 metrů nad Davosem a je dostupný za 4 minuty pozemní lanovkou, byl kdysi pionýrským lyžařským centrem, než kolem něj vyrostly nové, modernější a větší areály, které ho zastínily. Dnes už opět nabízí i sjezdovku, vedle ní také okouzlující pohled na město a 2,8 km dlouhou osvětlenou sáňkařskou dráhu, která je otevřena každý den až do 23 hodin. Ideální místo pro večerní horskou zábavu. Poté, co absolvujete 18 zatáček schatzalpským lesem, se vrátíte zpět do Davosu Platz.

… běžky

Strávit večer na běžkách je nejen příjemné, ale hlavně zdravé! Večerní běžkování se provozuje v mnoha švýcarských resortech, tentokrát máme jeden méně tradiční a k tomu ekologický tip: běžkařskou stopu osvětlenou solárním světlem. To je novinka v Nordic centru v Lenku, kde po celou zimu připravují i další běžkařské atrakce, třeba testy běžeckých lyží nebo kurzy běžeckého lyžování i biatlonu (www.lenk-simmental.ch).

… bruslení

Velkým tématem zimních středisek kdysi bývalo i bruslení a zdá se, že se vrací do módy. Třeba Top of Europe ICE MAGIC je velká ledová plocha v centru Interlakenu na proslulé Höhematte, která nabídne hned pět separátních ledových ploch určených pro sport i zábavu (www.icemagic.ch).

… tematické výstavy

Divoký pobyt venku občas vhodně doplní zklidnění někde v teple. Třeba v muzeu nebo na výstavě. Grindelwald letos představí v místním muzeu speciální expozici k počátkům lyžování v regionu Jungfrau. Arosa zase láká do místního muzea na podobnou výstavu historického sportovního náčiní (www.arosa-museum.ch). Nejznámější pes záchranář, bernardýn Barry, zemřel před 200 lety. V Naturhistorisches Museum der Burgergemeinde v Bernu proto najdete výstavu věnovanou právě jemu (www.barry.museum.ch).

... a nakonec tip na výlet

Výlet parním vlakem z Vitznau na Rigi je obvykle spíše letní záležitostí. Nostalgickou projížďku lze ale absolvovat i v zimě, kdy okolní krajinu skryje a zjemní sníh. Jen je třeba si jízdu předem rezervovat (www.rigi.ch).