Tento článek vyšel ve SNOW 59 (únor 2011).

Zjištění situace

Děti (i dospělé) oblékáme samozřejmě podle toho, jaké je venku počasí. Podle počasí volíme i druh a délku pobytu dítěte venku. Je-li venku větrno, padá těžký mokrý sníh, je mlha či naopak velký mráz, s nejmenšími dětmi jdeme ven na krátkou dobu. 30–45 minut plně postačuje. Jejich tělíčko nemá tak dobrou termoregulaci a dítěti je brzy chladno. Věřte mu a nenuťte ho setrvávat venku. Pomůže kolikrát třeba jen čaj v bufetu a dítko jde ven s novým nadšením.

Má-li věci promáčené, jděte raději rovnou domů. Pokud dítě nemá kvalitní bundu, můžete s sebou vzít pláštěnku, pokud padá mokrý sníh, udržíte ho tak déle v suchu. Také náhradní rukavice pro dítě byste měli vždy mít v kapse.

Oblékání

Při oblékání dítěte se snažíme vyvarovat všeho, co nás může zdržet a prodloužit dobu oblékání na nekonečno. Zapamatujte si: 1) Dojdeme s dítětem na záchod. 2) Dáme mu napít. 3) Připravíme vše potřebné pro sebe i dítě. 4) Obličej dítěte namažeme nehydratačním krémem – to platí i pro dospělé. Hydratační krém zadržuje vodu v pokožce, která je pak náchylnější na zimu (může dojít až k omrzlinám)! Prodávají se speciální lyžařské nehydratační krémy. 5) Rty dítěti natřeme jelením lojem. Vhodná je kombinace sluneční krém a ochranný balzám na rty. Vejde se do kapsy a je stále při ruce. 6) Nejdříve se sami oblékneme do funkčního prádla, eventuálně druhé vrstvy a oteplováků, pak teprve oblékáme dítě. Složení vrstev je stejné, jako u dospělých! Zásadně nedáváme dítěti více vrstev, než máme sami! 7) Bundy, brýle, helmy, rukavice svoje i dítěte vezmeme do ruky a jdeme si obout přezkáče. 8) Boty obujeme nejprve dítěti, pak až sobě. 9) Dítěti nasadíme rukavice. 10) Pak teprve oblékáme bundu a přilbu. 11) Vše pozapínáme a zkontrolujeme. Dooblékneme sebe a pokud nás dítko nezaskočí potřebou na velkou (oblíbený šprým většiny dětí), jdeme ven. Proč to takto popisuji? Protože většina rodičů na horských chatách oblékne děti na pokoji, včetně helmy, utěsní je proti zimě a posadí v teple pokoje. Dítko čeká i 10–15 minut na oblékajícího se rodiče, eventuálně sourozence. Jakmile vyjde již zpocené ven, pro studený vítr je hračka přivodit mu zdravotní problém.

Co dítěti oblékat? Totéž, co dospělým

První vrstvu má tvořit funkční prádlo, spodky (lépe ¾), lyžařské podkolenky a triko s dlouhým rukávem. Punčocháče a bavlněné triko s dlouhým rukávem postačí také, pokud ale máte funkční prádlo vy, proč jej neobstarat i dítěti? Vyrábí se od velikosti 80.

Druhá vrstva může být rolák nebo mikina z microfleecu. Třetí vrstva pak oteplováky a bunda.

Každopádně při nákupu bundy dbejte na to, ať jde dítěti zapnout až ke krku, aby měla vysoký límec, do kterého dítě může zastrčit bradu, kapuci, manžetu proti sněhu a kapsy na zip. Oteplováky by měly mít zvýšený pas, posuvnou délku kšand a možnost utažení kalhot v pase, ani na nohavicích by protisněhová manžeta neměla chybět. Zip u poklopce by měl být dost dlouhý hlavně pro kluky, nebude nutné pak je celé svlékat, budou-li potřebovat čůrat.

Kombinézy jsou také vhodné, ale trochu problematické zvláště u holčiček. Doporučila bych je pouze u dětí do 3 let, které se krátce, ale hodně válí ve sněhu.

Některé typy dětských bund (zjm. ty levné) jsou při vlhkém počasí jako houba. Pro takový případ doporučujeme vozit s sebou pláštěnku, která zabrání mokrému padajícímu sněhu promáčet bundu a bývá dobrá i jako první pomoc pro zahřátí, fouká-li silný vítr.


TIP

Pokud nechcete každý rok kupovat novou kombinézu, doporučuji pořídit soupravu SukuSuku. Jedná se o patentované zvětšovací oblečení od Phenixu, které roste s vaším dítětem. Díky speciální technologii snadno přizpůsobíte délku rukávů i nohavic až o 20 cm a po 3 roky nemusíte kupovat nové oblečení. Cena je vyšší, ale za tři roky se vám vrátí a souprava je dobře prodejná ve všech bazarech.


Rukavice

Dítěti do 10 let na ruce prstové rukavice nepatří. Vyplatí se zakoupit palčáky, které jsou na hřbetě ruky rozevírací až do špičky a dítěti je bez problémů nasadíte (velikosti od 0 do 6 let). Pro děti již lyžující doporučujeme v případě velkých mrazů volit o číslo větší palčáky a do nich ještě tenké prstové rukavice (na tržišti stojí cca 20 Kč). Pozor na kvalitu i velikost rukavic. Dítě by mělo být schopné si je samo obléknout, v opačném případě jsou příliš malé.

Doporučuji mít rukavice na gumě prostrčené skrz rukávy. Až bude venku foukat a dítko rukavice sundá, neodletí mu. Osvědčilo se na prádlovou gumu přivázat klipsy od kšand a do nich zacvaknout rukavice. Stačí vám jedna guma na všechny rukavice.

Šály ne!

Zásadně nedávejte dětem šály. Šály děti omezují v pohybu a mohou být i nebezpečné! Omezují pohyb, dítě nemůže otočit hlavou, protože má kolem krku velkou šálu, 3x obtočenou. Kvůli ní nejde zapnout bunda až ke krku a dítěti fouká na prsa.

Používejte místo šály roláky, bunda zapnutá až ke krku děti spolehlivě ochrání.

Čepice a přilba

Čepici (při větru s kapucí) používejte, pokud nejdete lyžovat. Nezapomínejte ani u malých dětí na sluneční brýle, shodnou, ba možná lepší funkci splní i ty lyžařské. Malému lyžaři patří na hlavu přilba, a to bez čepice. Jen v případě mrazivého či větrného počasí použijte nejlépe bezešvou termokuklu a lyžařské brýle, které společně s přilbou zajistí tepelný komfort na velké části hlavy včetně obličeje. Naučte dítě nosit helmu do čela a necucat zapínání. Helma s brýlemi, která nejde dítěti nasadit do čela nebo mu stále padá do očí, je špatně vybraná – pořiďte dítěti jinou!


Autorka má letité zkušenosti s pořádáním lyžařských kurzů pro rodiče s dětmi. Více na www.hanka.cz.