Informace o sněhové situaci v ukrajinských Karpatech budou od 5. ledna zveřejňovány na stránce www.karpaty.net/laviny.


Uvedené informace a výstrahy jsou orientační. Pohyb ve vysokohorském terénu si vyžaduje znalost a posouzení lokální lavinové situace. Stupeň lavinového nebezpečí v jednotlivých pohořích a oblastech se může lišit!

Lavinové výstrahy Ukrajinského hydro-meteo centra a aktuální počasí najdete zde: http://gmc.uzhgorod.ua/storm2.php


Černohora – 2. stupeň lavinového nebezpečí

Sněholavinová meteorologická stanice Požežeska 1 450 m (pohoří Černohora) hlásí výšku sněhu 70 cm. Sněhová pokrývka je na většině svahů všeobecně dobře zpevněná a stabilizována – sníh je rozmístěn nerovnoměrně – 40 až 80 cm. Ve vysokohorském terénu nad 1 600 m se vyskytuje mírné lavinové nebezpečí, tzn. na stupni 2 z 5dílné mezinárodní stupnice. Především na strmých svazích s větším množstvím uloženého nového sněhu. Pod hranicí 1 600 m se vyskytuje převážně malé lavinové nebezpečí - na 1. stupni z 5dílné mezinárodní stupnice. Uvolnění lavin je možné při velkém dodatečném zatížení především na strmých (nad 30 °), závětrných svazích s větším množstvím uloženého sněhu (sněhové převěje, desky, polštáře).

Boržava - 1. stupeň lavinového nebezpečí

Sněholavinová meteorologická stanice Plaj 1350 m (pohoří Boržava) hlásí 22 cm sněhu, výška sněhové pokrývky se pohybuje od 10 do 30 cm. Ve vysokohorském terénu se může lokálně vyskytovat malé lavinové nebezpečí - na 1. stupni z 5dílné mezinárodní stupnice, především na strmých svazích s větším množstvím uloženého sněhu. Uvolnění lavin je možné při velkém dodatečném zatížení především na strmých svazích.

Východní Beskydy / Bieszczady / pásmo Pikuje

Aktuální situace pro oblast pohoří Bieszczady na stránce GOPR http://www.gopr.pl/…y/bieszczady