Shoppování v nebi

V malebném alpském údolí Paznauntal najdete středisko Ischgl. Tato oblast je se svými 238 km sjezdovek a nejmodernějšími lanovkami ideální místo pro trávení zimní dovolené. Centrálním místem je tu Idalp, odkud se rozbíhají lanovky a sjezdovky do všech světových stran. A sjezdovky jsou zde skvěle upravené a nádherně široké, jezdí se po nich pohodlně i v nejvyšší sezóně, nechybí zde ani Fun Park pro nadšené snowboardisty.


Je zde ale ještě jedna zajímavost, kterou nikde jinde nenajdete. Stačí vyjet několika zdejšími lanovkami s vyhřívanými sedadly dostatečně vysoko a ve výšce 3 100 metrů narazíte na hranici se Švýcarskem. A protože v tomto státě platí franky, nikoli eura, mohou si nákupůchtivé dámy naplno zashoppovat dokonce i tady. Tři kilometry vysoko, přímo na hřebenech alpských vrcholů najdete výborně vybavený a velmi dobře zásobený duty free obchod, kde je leccos o dost levnější než v normálních obchodech na rakouském území.


A také nezapomeňte, že městečko Ischgl je krásné samo o sobě. Je zde velká spousta barů a restaurací, které se vždy mezi čtvrtou a pátou odpolední hodinou specializují na takzvané aprés-ski. Příjemně unavení a vysportovaní lyžaři si tady dávají pár skleniček pivka nebo svařeného vína. A věřte, že po šesti hodinách na sjezdovkách chutná i obyčejný "svařáček" jako nejlahodnější nektar bohů.


Tradice a prestiž

Lyžařské středisko St. Anton, nacházející se malý kousek od Ischglu, je asi společensky nejvíce prestižním místem široko daleko v okolí. Patří prostě k dobrému tónu zalyžovat si právě tady.


V městečku St. Anton najdete krásný farní kostel Mariahilf; je to zvláštní stavba, má jednu barokní klenutou věž z roku 1691 a velice moderní jižní věž z roku 1932. Vydejte se také na zdejší nejvyšší okolní vrchol Valluga. Dostanete se na něj přímo z centra městečka - nejprve naprosto novou a skvěle vybavenou moderní lanovkou Galzigbahn a pak ještě dvěma dalšími.


Do té třetí, maličké kabinovky, vás ale s lyžemi už nepustí. Ta vede pouze na vyhlídkovou terasu, odkud je za dobré viditelnosti skvostný pohled do všech světových stran. Uvidíte odsud alpské vrcholy pěti států.


St. Anton je také spojen se jménem rakouské lyžařské legendy, s Hansem Schneiderem, který tu už ve 13 letech vyhrál své první závody. Psal se tehdy rok 1903... Ano, lyžování v St. Antonu má opravdu dlouhou a výjimečně bohatou tradici.


Více informací o lyžování v rakouských Alpách najdete na

www.ckneckermann.cz