Pitztalský ledovec

Největším tahounem Pitztalu je bezesporu ledovec, který leží v srdci Tyrolska pod druhou nejvyšší horou Rakouska Wildspitze. Kvůli nadmořské výšce 2 600-3 440 metrů je Pitztal ledovec nejvýše položené lyžařské středisko v Rakousku, díky čemuž je velice oblíbený nejen mezi českými lyžaři, ale také mezi zahraničními návštěvníky. Trénují zde dokonce každý rok národní týmy v alpském lyžování. Pitztalský ledovec si také připravil pro milovníky nového módní sportu lezení v ledu, který se uskutečňuje na ledovci.

Na tento ledovec vás dopraví kabinková lanová dráha, která je určená až po šest osob, dále čtyřsedačková lanovka nebo několik dalších lyžařských vleků. Do nejvyššího bodu 3 440 metrů vás vyveze nová lanovka Wilspitzbahn, kde můžete obdivovat krásy okolních štítů i krajiny.

Trocha historie

Turistický potenciál sjezdového lyžování ve vysoké nadmořské výšce si zde uvědomili již v 70. letech 20. století. V tomto období vznikaly různé plány, které by ledovec zpřístupnily. Zlom přišel v roce 1983, kdy se poprvé otevřelo ledovcové metro Gletscherexpress, které vozí návštěvníky na Pitztalský ledovec dodnes. Tato podzemní kolejová dráha vás vyveze do více než 1 100 metrů nad mořem a to za necelých osm minut.

Nová moderna v podobě kabinové lanovky

Na nejvyšší lyžobod Rakouska, Hinterer Brunnenkogel, vás od roku 2012 doveze nová kabinová lanovka, která nahradila již starší zařízení. U této lanovky bylo vsazeno na radikálně moderní architekturu, neboť spodní i horní stanice připomínají překroucený létající talíř. Cesta lanovkou na nejvyšší bod trvá necelých šest minut.

Nejvyšší kavárna v zemi

Když dorazíte na nejvyšší vrchol zvaný Brunnenkogel, okolní krajinu a štíty si můžete prohlédnout na rozhledovém panoramatu nebo v nově vybudované kavárně Café 3440, která je nejvýše umístěnou kavárnou v Rakousku, jejíž poloha se dostala i do samého názvu.

Sjezdové tratě

Nejlepší lyžování na celém Pitztalském ledovci zajišťují červené sjezdovky na Pitztal Gletscher, které se ve směru dolů dále dělí do tří větví. K dispozici jsou zde však i mírné tratě, které jsou obohaceny krátkými atraktivními pasážemi, snowpark s U-rampou nebo lyžařské školy.

I přes poměrně omezenou plochu ledovce je v údolí ohromující nabídka sjezdovek, takže zde nemusíte mít strach z front. K dispozici je celkem 122 km sjezdových tratí, které se rozprostírají v nadmořské výšce od 1 450 do 3 440 metrů. Nejvíce kilometrů (konkrétně 54 km) si užijete na Hochzeigeru. Pitztaler Gletscher disponuje 37 km a Rifflsee 31 km.

Další lyžařská střediska

Vedle Pitztalového ledovce však najdete další dvě vysoce kvalitní lyžařská střediska – Rifflesee a Hochzeiger, které mají mimo jiné také perfektní zázemí pro běh na lyžích.

Rifflsee

Nemáte-li rádi davy, doporučujeme navštívit sousední středisko Rifflsee, kde je sice oproti ledovci menší počet km sjezdových tratí (zhruba 31 km), zato je zde více černých sjezdovek a dokonce je zde k dispozici i boulový svah. Nejvyšším bodem této oblasti je 2 880 metrů vysoký kopec zvaný Grubenkopf, ze kterého sjedete po červené nebo černé sjezdovce.

Odpočinout si zde můžete v moderní restauraci Sunna Alm, která tvoří jakési centrum celé oblasti, kam se sbíhají další lanovky. Lyžařské středisko Rifflsee doporučujeme převážně těm, kteří jsou příznivci černých sjezdovek, nebo pro ti, kteří neradi lyžují v davech.

Hochzeiger

Na začátku Pitztalského se rozprostírá druhé středisko Hochzeiger, odkud pochází známá lyžařská hvězda Benni Raich. Hochzeiger leží ve výšce 2 450 metrů a díky západní orientaci svahů zde máte předpoklady pro neustále kvalitní sníh.

Síť sjezdovek je zde rozprostřena přehledně pod vrcholem Hochzeiger. Většina sjezdových tratí je mírných až středně náročných. Tato oblast je tedy ideální hlavně pro rodiny s dětmi. Pro náročnější lyžaře je zde hezká černá trať č. 3, která je široká a přehledná, nebo černá trať č. 12, u které je zase několik docela záludných úseků.

Mezi turisty je oblíbenou tratí červená s č. 10. Ta totiž nabízí jedinečné pohledy k severu a do údolí Innu. Na své si zde přijdou snowboardisti, pro které byl zde vybudovaný snowpark se skoky a překážkami, nebo sáňkaři na 6 km dlouhé osvětlené sáňkařské dráze.

Cesty pro běžkaře

Běžkaři se mohou pokochat krásou přírody nejen na vysokohorských tratích, ale také v údolí. V celé údolí totiž vedou dobře udržované tratě a v několika místech můžete narazit i na boční okruhy, které jsou různé náročnosti. Milovníci běžek, kterým by toto nestačilo, se mohou vydat do nedalekého Wennsu, kde jsou závodní běžkařské tratě.

Pitztal ledovec by měl navštívit alespoň jednou každý milovník lyžování. Díky jistotě sněhové pokrývky sem můžete zavítat nejen během zimní sezóny, ale také na jaře či na podzim. Pitztalský ledovec je přístupný od září až do května. Neváhejte a vyrazte na tento ledovec, cestovní kancelář SMART travel nabízí autobusový lyžařský zájezd Pitztal, u kterého vám garantuje různorodý požitek z lyžování a nezapomenutelnou dovolenou v Rakousku.

www.smarttravel.cz