Úvodní článek o The North Face Ski Challenge včetně celkových výsledků najdete zde

Většinu fotek ze  Ski Challenge najdete ve fotogalerii.

To znamená, že kromě množství rotací, osobitého projevu a délky a výšky skoků hrály stejnou roli razance a jistota s jakou jsou triky prováděny a fantazie s jakou jezdci dokážou využívat překážek. Organizátoři tyto požadavky vyhlásili ráno před závodem, aby každý věděl, co se od něj očekává a vůbec se snažili maximálně informovat o tom, jak se co bude dít, takže i  v tomto směru si zaslouží velkou pochvalu. Nešikovný byl naopak systém jízd - nejdřív odjely všechny kategorie první jízdu (celkem 60 jízd) a jezdci tak museli dlouho čekat až na ně přijde řada podruhé.

Startovalo se od nejmladších a už od začátku bylo jasné, že se bude na co dívat. Někteří prcci to zabíjeli dost slušně a někteří z nich by se neztratili ani v nejstarší kategorii.

jezdec AJ Kempainen, foto Luboš Sušila/SNOW.CZ
AJ Kemppainen - unnatural rail 270 off, foto Luboš Sušila/SNOW.CZ
Už o dva dny dřív po shlédnutí videa jsme tušili, že si finská mládež asi povede hodně dobře a průběh závodu tomu odpovídal. Slopestyle skončil vítězstvím Oskari (Okko) Raitanena (wave rail 270 off, switch 7 mute, switch 270 na rovný rail a 270 z něj, rainbow bez větších výstřelků a unnatural 540 mute na posledním skoku) a druhé místo bral Antti-Jussi Kemppainen se sérkou unnatural rail a 270 z něj, switch 7 talegrab, switch na rail, rainbow rail a nakonec unnatural 5 reverse mute

Zmiňoval jsem, že mezi rozhodčími byly skutečné hvězdy freeskiingu a sluší se říct, že ani mezi soutěžícími nebyli přes nízký věk žádní zelenáči. Např. jedna ze slečen Anais Caradeux vloni v Les Contamines vyhrála závod světového poháru v rampě. To jí bylo 15 a před týdnem skončila 10. v rampě na US Freeskiing Open v Copper Mountain.  AJ Kempainen je členem finské rampové reprezentace a v tom samém závodě v Les Contamines skončil v rampě osmý, Okko Raitanen zase patří mezi nejlepší jibbery ve Finsku.

jezdec neznámý, foto Luboš Sušila/SNOW.CZ
jezdec neznámý, foto Luboš Sušila/SNOW.CZ jezdec neznámý, foto Luboš Sušila/SNOW.CZ
  3x unknown soldier,  3x foto Luboš Sušila/SNOW.CZ

Pepému ani Ondrovi se moc nevedlo, ale rozhodně se neztratili. Ondra s Pepém vypadali v tréninku slopestylu dost nadějně, rozhodně se řadili k těm lepším, ale ani jednomu se ostré jízdy nepovedly a spadli. I tak dostali průměrné hodnocení. Horší to bylo s hodnocením prvního dne. Oshi naopak první den exceloval a byl mezi čtyřmi nejlepšími, ale freestyle není jeho parketa a ani se o něj nepokoušel, protože v té době už bylo jasné, že freeride se nepojede a tím pádem by si v celkovém hodnocení zase o tolik nepolepšil. Můžeme jen spekulovat, jak by to dopadlo, kdyby bylo dost sněhu a jezdci by byli vypuštěni do volného terénu. Z pozorování prvního dne (z něhož šly celkem dobře odhadnout šance pro slopestyle, ale zvlášť pro freeride) si troufám říct, že by ve freeridové části skončil nejhůř druhý. To sice nenapovídá nic o případném celkovém pořadí, ale každopádně si toho všimli i ostatní, což je potěšující. Oshi zkrátka ukázal, že umí lyžovat.

Pánové se v pořadí seřadili pěkně za sebe následovně: 17. Michal Oško, 18. Ondra Beneš, 19. Pepé Kalenský.

Ještě pro rekapitulaci a porovnání jízdy Ondry a Pepého:

Ondra Beneš vlastními slovy:

První jízda: "Přejel jsem vlnovkovej rail 270off, na skoku switch 540 mute, další vlnovkovej rail, transfer do railu 270off a pád a na poslední skok jsem neměl rychlost."

Druhá jízda: "První sérii railů jsem vynechal abych měl rychlost na skok kde jsem dal switch 720 (chtěl jsem switch 900), pak jsem si vybral rovnej rail kde jsem chtěl udělat bs switch up ale hned jak jsem naskočil tak jsem z něho spadl, transfer do railu, a na poslednim skoku 540 reverse tail.

No ani jedna jízda se mi teda nepovedla. Třeba v tý první jsem tu switch5mute moc neprotáhl a z vlnovkovýho railu jsem chtěl dát bs270off což jsem taky neudělal. A v tý druhý třeba ta 540 byla taky rozhozená (dávám daleko lepší:-)"

jezdec Ondra Beneš, foto Dom Daher/The North Face Ski Challenge
Ondra Beneš v první jízdě: "vlnovkovej rail (v zákrytu za rovným railem) 270 off", foto Dom Daher/The North Face Ski Challenge
Pepé Kalenský:

"Zkoušel jsem 900 která se mi v tréninku povedla, ale v závodě ne , a druhou jízdu 720 cross tailgrab, na tyčích jsem skoro nic nepředved, za zminku stoji mozna bs 270 cross tailgrab z tyče, zkoušel jsem 450 na rainbow rail, ale to se mi taky nepovedlo, a celkově jsem byl se svejma dvěma jízdama hodně nespokojenej."

jezdec Pepé Kalenský, foto Luboš Sušila/SNOW.CZ
 Pepé Kalenský si v tréninku dával pěkné transfery na rainbow, foto Luboš Sušila/SNOW.CZ
Víc fotek najdete ve fotogalerii

Další informace o akci najdete na prodigyskicha­llenge.com