A když už jsme u těch pochval: Podle cestovatelského portálu TripAdvisor jsou hotely v Zermattu absolutní špičkou. Z 25 nejlepších hotelů ve Švýcarsku se jich hned 9 nachází v Zermattu. Zajímavostí rovněž je, že 85 % ze 110 hotelů v Zermattu stále patří rodinám, které hotely vedou již po desetiletí.

Podle listu New York Times je zase Zermatt jedním z 52 míst na světě, která je nutno v roce 2015 navštívit. Matterhorn totiž slaví 150. výročí svého dobytí a s tím je kromě tradičních lákadel, jako je špičková lyžařská oblast, vynikající švýcarská gastronomie a výjimečné genius loci horské vesnice, spojeno i několik dalších akcí, které první cestu na vrchol Matterhornu připomínají.

Proč přijet do Zermattu i nyní na jaře? Samozřejmě předně kvůli lyžování. Jarní období je možná tím nejpůvabnějším, nahoře je tuhá zima a skvělé podmínky pro lyžování, dole již vane teplý jarní vítr a dlouhý den prodlužuje efektivní pobyt v tomto magickém místě. Ostatně, i letní lyžování je právě to v Zermattu jednoznačně nejlepší na světě. Článek o turistických atrakcích Zermattu najdete zde, detailní popis lyžařského střediska pak zde.

Zermatt ale připravil i další novinky a lákadla. Vesměs souvisí s jeho aktuálním jubileem – letos je to totiž rovných 150 let, co se na vrchol Matterhornu postavil první člověk.

Nová Hörnlihütte

Horská chata Hörnlihütte na úbočí Matterhornu ve výšce 3 260 m n. m., která 130 let sloužila horolezcům jako startovní bod za vrcholem nejkrásnější hory světa, byla v nevyhovujícím stavu a prochází kompletní renovací. V červenci 2015 bude otevřena zcela v novém. Hlavním cílem při přestavbě je přitom trvalá udržitelnost, lepší energetická bilance a nový koncept hospodaření s vodou a odpady. V době přestavby až do 15. září 2015 bude alpinistům sloužit jako výchozí bod Base Camp Matterhorn umístěný na Hirli o 400 výškových metrů níže. Jde o zázemí v podobě stanů z hliníku a dřeva pro dvě osoby. Celkem tu najde místo na 50 horolezců.

Divadlo pod širým nebem

V divadle pod širým nebem na Riffelbergu bude uvedena divadelní hra „The Matterhorn Story“, která vypráví napínavé, dramatické a neobyčejné příběhy okolo prvního zlezení Matterhornu a nechá nahlédnout do života Zermattu roku 1865. Rezervovat si lze balíček s ubytováním, jízdenkou na Riffelberg, vstupem do divadla a do Muzea Matterhornu.

Nejvyšší gastronomie

Podle anglického deníku Telegraph leží tři z deseti nejlepších horských restaurací v lyžařské oblasti Zermatt/Cervinia. Restaurace Chez Vrony a Zum See leží na zermattské straně, restaurant Chalet Etoile se skví v italské Cervinii. Kdo chce tedy strávit lyžařskou dovolenou v Zermattu, zalyžuje si nejen na 360 kilometrech sjezdovek ve dvou zemích, ale může poobědvat ve třech z nejlepších horských restaurací na světě.

Novinkou v oblasti gastronomie je restaurace Pit Stop na italské straně pod jižní stěnou Matterhornu. Dostupná je ze sedačky Pancheron.

Osada Findeln vděčí za svou slávu mnoha horským restauracím, které jsou samy o sobě malými ostrůvky s velkým účinkem. I ona přinesla novinky: restaurace Adler Hitta se proměnila ve velkém stylu a přibyl k ní nový venkovní bar na terase. Také horský restaurant Enzian nabízí více místa díky nové místnosti s velkým oknem a výhledem, hádejte kam.

700 let starý seník

Na počátku ledna byl v Zermattu otevřen Backstage Luxury Loft. Chalet na konci vesnice má 5 pokojů a jednu atraktivní zajímavost: 700 let starý seník, který je podzemní chodbou spojen s loftem. K tomu patří i aromasauna s akustickými a světelnými efekty a vířivka, u které se dá otevřít okno tak, že se vodní zážitek odehrává prakticky pod širým nebem – vše samozřejmě s výhledem na Matterhorn.A jedna kulturní pozvánka na závěr. Od 14. do 18. dubna 2015 se v Zermattu uskuteční festival koncertů Unplugged Zermatt. Tento rok s Jamesem Bluntem, Anastasiou, Patricií Kaas a dalšími hvězdami. Na 13 pódiích se za pět dní uskuteční 60 koncertů.