Celá skupina se sestává z dalších 27 prašanových nadšenců a vše budou zvěčňovat za kamerou Tomáš Koucký a za objektivem fotoaparátu Jakub Frey.12. 4. 2015 - další dokonalá Kanada

Robin jen krátce: Dnešní den byl úplně nejvíc. Dokonalá Kanada - polštáře prachového sněhu v krasně prudkých i mírnějších svazích.

Co na to Michal Novotný?

Marně přemýšlím co by se dalo dnešku vytknout. 80 cm nového prašanu, nejlepší ježdění v lese co jsem kdy zažil, celodenní pohled na úsměvy od ucha k uchu, sauna s výhledem na hory, koupačka v ledovým jezírku, spánek u krbu‎ atd.
Super večeře a dobre vínko k tomu celý dojem jen vylepšily‎. Vzácné to chvíle, díky za ně...


foto: freeridecamps­.cz/jakub frey


foto: freeridecamps­.cz/jakub frey


foto: freeridecamps­.cz/jakub frey


10. 4. 2015 - nejlepší den sezony

Hodnocení: Majkl

*Další den extra parády. :-) Náš guide to zhodnotil celkem výstižně tak, ze dnešek byl jeho nejlepší den v sezóně. K tomu je těžký něco dodávat. Sluníčko, spousta druhů sněhu i různorodost terénu. Nádherné hory a téměř věčný úsměv a smích všech zúčastněných. Mne osobně docela chybí ježdění na snowboardu, ale i nové zkušenosti na telemarkovych lyžích jsou super.


foto: Michal Brouček


foto: Michal Brouček


foto: Michal Brouček


9. 4. 2015 - první den lyžování

Hodnocení: Majkl

Je naprosto skvělý, když má človek nějaká očekávání a představy, a realita je nakonec ještě lepší. Moc často se mi to nestává, ale tady to zatím platí. Nádherná příroda, počasí jak z pohádky a vrtulník co nás vyzvedne hnedle přede dveřma. Nejezdí se tady sice tak prudké svahy jako třeba na Aljašce, ale jízdy jsou zase významně delší. Trochu mě překvapilo, že jsme za den dokázali nastoupat 9 000 výškových metrů. Prostředí je tady takové, že i průměrný český lyžař si tu najde kopce, které krásně a bezpečně sjede. V neposlední řadě bych rád i vyzdvihnul celou naši skupinu. Zatím mi připadá, že co člen posádky, to zajímavý životní příběh. A na to, že se většina účastníků vidí poprvé, tak tu vzniká velmi rychle příjemná a přátelská atmosféra.


foto: freeridecamps­.cz/jakub frey


foto: freeridecamps­.cz/jakub frey


8. 4. 2015

Jak se pohybovat kolem vrtulníku

Vrtulník je velmi drahá a také potenciálně nebezpečná věc, a proto je potřeba dodržovat v jeho okolí přísná bezpečnostní pravidla. To nejdůležitější je vyhnout se pohybujícím se rotorům - hlavnímu i zadnímu.

Oprava takového rotoru je totiž velmi drahá. Je proto potřeba držet vše pod úrovní pasu a nehledě na svou výšku být neustále přikrčený. Další důležité pravidlo je neokopávat si lyžáky o vrtulník! Pilot slyší vše, co se kolem děje a tohle dunění jej může velmi znervóznět.

Když se vystupuje z vrtulníku proti svahu je potřeba vždy zůstat co nejblíže vrtulníku - čím dál, tím je totiž hlavní rotor níže a níže... A jak se do vrtulníku nastupuje a vystupuje? Ideální je do něj "natéct" a z něj potom zase "vytéct". Prostě žádné rychlé a dynamické pohyby.

Na obrázku Evy u vrtulníku jsou červeně vyznačeny oblasti kam už rozhodně ne.


foto: freeridecamps.cz


Kanada, Gothic Lodge, 7. 4. 2015

Eva Samková si doposud opravdový freeride nevyzkoušela? „Pořádný freeride a navíc nahoru vrtulníkem, to byl můj sen už dlouho. Bude to paráda, nemůžu se dočkat," těší se. "Dojeli jsme na krásný místo bez signálu a odpoledne proběhlo školení o lavinách a bezpečnosti u heliny. Začínám být z toho trochu nervozní, protože už je to fakt doopravdy, ale mega se těším! :-) Juchů, zítra doufám azurko a pěkně rozjezdovou pohodičku."

Kam se posunul od Aljašky v prašanu Michal Novotný? „Ježdění v prašanu je obecně vzácná příležitost a je téměř trestuhodné ji nechat uniknout. Zejména na odlehlých místech od civilizace, kde je vzduch průzračně čistý. Můžu jen děkovat, že mám možnost objevovat další zasněžená místa a zažívat dobrodružství s tím spojené,“ vysvětluje Michal Novotný, proč si tento výlet nenechá ujít.


foto: freeridecamps.cz