Z jihu Prahy jste na Monínci za hodinku. Možná vás tu až překvapí množství letních aktivit od bikování přes trampolíny a golf po lukostřelbu a lezení v lanovém centru.

Bikepark Monínec sice nedisponuje velkým množstvím tratí, pyšní se však variabilitou stop, kdy jedno místo v podstatě můžete projet několika způsoby – přejet, přeskočit, nebo prodrncat na technickém trailu. Celý bikepark můžete klidně brázdit na celoodpruženém kole a nebudete nijak handicapováni. Dokonce jsme se tu několikrát setkali s koly pevnými, takže tratě jsou opravdu pro každého. Hned po výstupu z lanovky vás sice může zarazit dřevěný seskok, ten ale samozřejmě můžete v pohodě objet a polet vzduchem nechat těm zkušenějším – jako to děláme my. :-)


Jakmile se dostanete na sjezdovku, čeká na vás několik klopených zatáček a sem tam nějaká ta vlna, kterou si můžete skočit nebo v pohodě přejet. Trať v této části není ani nijak drncavá, takže se můžete plně soustředit jen na vykrucování zatáček. Při vjezdu do lesa se můžete rozhodnout mezi dvěma variantami – buď pokračujete vpravo po „uhlazenější“ trati, nebo odbočíte doleva na drncavější pasáž. Tady už by bylo sice pevnému kolu trochu ouvej, ale celoodpružené to zvládá s přehledem. Natrefíte tu i na dřevěné wall ridy, které jsou s dostatečnou rychlostí hračka pro každého jezdce. I pokud si ale na wall ride netroufnete, můžete ho bez problémů vynechat a jet pod ním.


Budete-li se po křižovatce držet vpravo podél sjezdovky, čeká vás hravý trail, který není nijak technicky náročný. Nemusíte se tu bát žádných naházených kamenů, ani obřích spletitých kořenů – prostě ideální užívačka na odpruženém kole s vývozem do kopce. Kde není zpevněná cestička, tam vás bikepark zavede na dřevěnou lávku.


Zábavné nám přišly i klopené zatáčky do kopce – čím větší rychlost, tím lepší průjezd zatáčkou. Opět to hodnotíme jako příjemné zpestření trati pro všechny typy jezdců.


V bikeparku se nemusíte bát žádných překážek – jak již bylo řečeno, vše se dá objet či přejet. Ač jsme tedy jeli po několikáté jednu a tu stejnou trať, vždy jsme si ji projeli jinak. Někdo po lávce, někdo pod ní.


Spodní pasáž bikeparku už je pak pohodová pěšinka, kterou si místy můžete zpestřit nějakým tím skokem – do výšky i do dálky, prostě každý dle svého gusta.


Bikeparkové ježdění se dá zpestřit i cyklovýletem do okolí. Do rukou se nám dostaly šikovné mapičky s osmi cyklotrasami, vždy s podrobným popisem, počtem kilometrů a vyznačenými zajímavostmi na trase (obdrželi jsme na recepci hotelu Monínec). Většinu doporučených cyklotras vám o dost ulehčí výjezd lanovkou a pak už je to celé na vás. My zvolili výlet za Chlistovskými menhiry – trasa vedla po zpevněných i nezpevněných cestách a nebýt slovního popisu trasy, nikdy bychom sami menhiry neobjevili.


Co v Monínci kromě bikování?

Golf

V okolí Monínce se nachází hned dvě golfová hřiště – 10 km vzdálené Konopiště, které je zároveň největší v České republice, a moderní golfové hřiště Čertovo Břemeno, jenž autem z Monínce dosáhnete za 4 minuty. Hřiště o 18 jamkách doplňuje velmi hezky zařízená restaurace, kde se vevnitř můžete houpat v zavěšených křeslech a venku si naopak u obědu posedět a obdivovat své kolegy na drivingu (ceny).


Trampolíny

Opravdu se nejedná o zábavu jen pro děti – na bungee trampolíně se vyblbne kdokoli a my jsme toho důkazem. Hlavou nahoře, hlavou dole, salto, nebo roznožka – všechno bylo s těmi gumovými popruhy najednou docela jednoduché – jen sem ale nechoďte po obědě. :-) Trampošky najdete v moníneckém Sportcentru kousek od dolní stanice lanovky, resp. při průjezdu z bikeparku na lanovku si jich nemůžete nevšimnout. Za 50 Kč si zaskáčete na 10 minut – věřte, že to je až dost, protože se zafuníte už za chvilku!


Tubing

Tubing najdete rovněž u dolní stanice lanovky, hned vedle trampolín. Za 100 Kč pořídíte čtyři jízdy a na kopec vás bude dopravovat pojízdný pás.


Další aktivity Sportcentra

Sportcentrum nabízí trochu z každého soudku. Kromě trampolín a tubingu se můžete „hecnout“ do lanového centra, zahrát si populární discgolf, zkusit horské koloběžky, lukostřelbu nebo svěřit děti personálu Sportcentra, který je připraví už v létě na snowboardovou sezonu. Nejprve jsme nevěřili, že se na malém umělém plácku dá jezdit na prkně, nicméně stačil malý snowboard na provázku a odvážný klučík! :-)


Koupačka v Pilském rybníku

Léto si stále nedává pokoj, takže jsme ocenili blízkost Pilského rybníka, který k vykoupání přímo vybízí. Nechybí mu odrazový můstek, posekaná tráva, písčitá plážička, sprcha a ani malé občerstvení. Vstup je sem zcela zdarma.


Kde se ubytovat?

Nejpohodlnější možností ubytování je přímo v hotelu Monínec. Nachází se zhruba v polovině kopce a přímo vedle sjezdovky, takže ráno si to na kole můžete hasit rovnou na trať. V hotelu si můžete vybrat jak klasický hotelový pokoj, tak apartmán, z nichž některé jsou doplněné o terasu s vyhlídkou na krajinu Českého Meránu.

Ráno v hotelu oceníte snídani na terase s výhledem do okolí, večer zas možnost wellnessu přímo v hotelu. Protože se bazén i wellness doplácí, vyplatí se v hotelu pořídit ubytovací balíček, kde máte například neomezený vstup do wellness nebo každý večer víno.Bikepark Monínec v kostce

Vzdálenost z Prahy     79 km
Celodenní jízdné do bikeparku     300 Kč (+vratná záloha 100 Kč)
Zapůjčení horského kola (1 den)     350 Kč
Provozní doba bikeparku     Středa 15:00 – 19:00
      Pátek, Sobota, Neděle + svátky 10:00 – 12:30 a 13:00 – 18:00Inspiroval vás Monínec a chystáte se do tamního bikeparku? Nezapomeňte využít zvýhodněné celodenní bikepasy na: http://skipasomat.cz/…epas-moninec
V moníneckém bikeparku jsme sedlali endurová kola Author Patriot Evo a Author Patriot Evo Team. Oblečeni jsme byli v Maloje, s brýlemi Smith a rukavicemi Poc. K tréninku i navigaci používáme hodinky Garmin Fénix 3. Další výbavou jsou batohy Camelback a helmy Bell a Giro. Obrazový a video materiál pořizujeme technikou značky GOPRO a SAMSUNG.


Všechny články s aktuální inspirací z lyžařských a bikových středisek najdete v seriálu SNOW tour!