Bikepark Schöneck sice nemá žádný velký kopec, ale 5 tratí všech barev a jeden velký cvičný parkur u horní stanice lanovky dokazují, že to nemusí být překážkou. V parkuru se vyplatí před ježděním zahřát – na jednom místě najdete pumptrack, jednoduchý krátký singlík nebo lavice všech velikostí a náročnosti. Vše je koncipované tak, aby dopady skoků byly přívětivé i pro začátečníky, takže kdyby se mě někdo ptal, kde se má učit skákat, řekla bych Schöneck.


Co jsem ocenila jakožto ještě ne zcela zkušený skokan, byly dropy tří velikostí, pěkně od nejmenšího po největší. Když skočíte nejmenší, skočíte i střední, když skočíte střední, skočíte i největší. Dopad je tu udělaný tak, že i když z dřevěné lavice jen „spadnete“, nestane se vám vůbec nic – a zkusila jsem to na vlastní kůži! :-)


Trať Erich Popp-Trail je v podstatě obdoba trati Flow v Geisskopfu. Jde o jednoduchý uhlazený singletrack, kde nic nedrncá, takže žádné kameniště ani spletité kořeny. Jinými slovy si tu užije plynulou jízdu na kole i vaše babička, a jestli vaše děti začínají „přičichávat“ ke kráse bikeparků, je tato trať tou první, na kterou byste je měli vzít. Zkušený bajker si tu pak na vlnách i zaskáče a zařádí v klopených zatáčkách.


Budeme-li pokračovat dál v rytmu hravých singletracků, přejdeme na druhou stranu bikeparku, kde se nachází dvě červené tratě a technickou náročností jsou si tedy podobné. Na oba traily se dostanete buď spodním výjezdem z parkuru nebo přejezdem z tratí Roll&Rock Downhill či Jumpline rovněž pod parkurem. Trať Bärwurz-Trail, která lemuje sjezdovku, představuje technický lesní úsek, kde je minimum umělých překážek, až na jeden dřevěný drop. Trať není nijak extra náročná, ale ani tolik zábavná, takže u nás nasbírala nejméně bodů.


Druhou červenou variantou na této straně, kde celopéro všechno pěkně pobírá, je Mosenbank-Pfad, která nás bavila mnohem víc. Snad to bylo díky větší dávce kořenů na trailu nebo provedením zatáček, ale z našeho pohledu to byla přesně ta trať, na které si celoodpružené kolo mohlo jet to svoje.


Další „uhlazenou“ tratí v Schönecku je červená Jumpline. Jak název napovídá, je plná skoků. Co se nám na ní ale líbilo, byly vždy dvě možnosti skočení – červené a zelené stromečky. Zatímco zelené stromečky značily přívětivé skoky, vhodné pro začátečníky, červené byly už pro zkušené skokany (často tedy s useklou hranou, zatímco zelené měly většinou oblé zakončení, takže případné nedoskočení nevadilo).


Černá trať v Schönecku je v pohodě sjízdná i na celopéru. Je sice nejtechničtější tratí, zdaleka se ale nerovná svou obtížností českým černým tratím, jako je například Struggle na Špičáku nebo Koutíkův Sen v Koutech. Má samostatný start vedle červené Jumpline a záhy se na ní i napojuje. Čeká vás tedy opět výběr zelených a červených stromečků a zanedlouho černá trať uhýbá doprava. Drandit budete tedy po velmi technickém lesním trailu, ale nejsou tu žádné vyloženě obtížné úseky, které by na odpruženém kole nešly sjet.


Občerstvení v bikeparku Schöneck hledejte na třech místech – menší hospůdka je u nástupu vleku, dále bufet hned u horní stanice lanovky a plnohodnotná restaurace v přilehlém hotelu IFA. My se ve vedru nedoplazili dál než k hornímu bufetu s teráskou. Za „špéci“ si tu sice zaplatíte 3 eura, presso tu vyjde na solidních 1,70 eur. Obsluha často mluví česky, takže stačí jen sledovat jejich jmenovky. ;-) Naopak ve městě jsme našli jen pramálo možností oběda, a když nějaká byla, měli zavřeno…


Schöneck se pyšní hustou sítí cyklotras, kterých má na 130 km. Jak v tamním infocentru, tak na stránkách bikeparku najdete několik možností, kam se na celoodpruženém kole vydat. Cyklotrasy jsou v okolí poměrně dobře značené barvami, takže byste měli obkroužit rundu kolem Schönecku bez potíží. Také v Schönecku můžete volit trasu buď podle zajímavostí na ní, nebo podle její délky.


Co dál v Schönecku kromě bikování?

Volnočasové aktivity hotelu IFA

Bezprostředně vedle bikeparku se nachází nepřehlédnutelní budova – Hotel IFA Schöneck. Nejenže můžete bydlet pár metrů od tratí, ale také tu můžete využít řadu aktivit, které hotel nabízí. Jde například o lezecké centrum, bungee trampolíny, putting green nebo lukostřelbu.


Akvacentrum hotelu IFA

Zejména v posledních dnech nebyla o horko nouze, takže jsme milerádi uvítali možnost koupačky hned vedle bikeparku. V hotelu IFA Schöneck můžete využít jak krytý, tak venkovní bazén.


Pokud naopak počasí nepřeje, dá se tu strávit fajn odpoledne i v krytém bazénu. Nebo snad lépe než krytý bazén je lepší napsat „koupaliště s lagunami a umělými vlnami“, jak je uvedeno i na stránkách hotelu. V každou celou se tu můžete vydovádět ve vlnách, zaplavat si ve vodních jeskyních nebo se sklouznout na zážitkovém tobogánu. Koupaliště je každý den otevřené do 20:00, v pátek a v sobotu pak do 21:30. Dvouhodinový vstup pro dospělého s dítětem tu vyjde na 13 euro.

Bikepark Schöneck v kostce

Vzdálenost z Prahy     184 km
Celodenní jízdné do bikeparku     23 eur
Zapůjčení horského kola (1 den)     10 eur (půjčovna Sport Point u parkoviště)
Provozní doba bikeparku     červenec, srpen: St-Ne 10:00 – 18:00
      květen, červen, září, říjen: Pá 14:00-18:00, So+Ne 10:00-18:00




Všechny články s aktuální inspirací z lyžařských a bikových středisek najdete v seriálu SNOW tour!