S dětmi nejen na sjezdovkách (1) - freestyle

S dětmi nejen na sjezdovkách (2) - telemarkČerstvě zasněžených a stopami neporušených terénů o sklonu modré sjezdovky dokážete při troše štěstí najít dost i u nás v Čechách. A právě takové jsou ideální pro první seznámení dětí s lyžováním mimo upravené svahy. A proč? Je to zábavné, je to návrat do lůna přírody a těch pravých hor, je to něco jiného, co by ještě děti mohlo nadchnout.

Je ráno, slunce ještě ani nestačilo ohřát promrzlý vzduch, který při výstupu vzhůru nemilosrdně ničil plíce. Vrchol kopce je pokryt čepicí čerstvého sněhu a za ním se dají tušit předlouhé pláně plné čerstvého sněhu, bez jediné poskvrnky. Tedy zatím… Freeride jsou hory, čerstvý prašan, radost z volného prostoru, adrenalin, touha být první, jet první stopu, neopakovatelný pocit volnosti plynoucí z pravidly nespoutaného pohybu. Je jedno, jak jedete, hlavně aby pohyb byl co nejlehčí, aby rozvířený sníh co nejvíce prášil do obličeje. Ale konec poezie. Freeride je dalším fenoménem nové doby lyžařské. To co bylo dříve výsadou vyvolených, stává se realitou pro masy lyžařů, jejichž stopy, po výjezdu lanovkou, nevedou na sjezdovku, ale minimálně vedle ní. Ostatní si rovnou upínají lyže na batoh nebo stoupací pásy na skluznice a vydávají se dále, za nerozježděnými svahy. Freeride nebaví jen dospělé, ale i jejich děti. Vždyť nabízí vše, po čem dětské srdce touží. Hru, zábavu, nové zážitky, absenci technického drilu a hlavně, je to vždy jiné…Co to vlastně ten Freeride je?

Obecně je freeride jízda ve volném terénu, mimo upravené tratě. Ideálním a vysněným typem sněhu každého freeridera je „prašan“, ale samozřejmě se jezdí na všem, tedy v krustě, na zledovatělém sněhu či jarním firnu a hlavně „mimo“. V souvislosti s freeridem narazíte na výrazy jako „off- piste“ (mimo sjezdovku), powder (prašan, prašanové), backcountry (výlety a jízda ve volném terénu, také název pro specifický typ lyží), ski touring (kombinace chůze a ježdění ve volném terénu, kdy převahu má výletní – chodící element), extrem skiing (lyžování na vysoce exponovaných a technicky náročných svazích, obyčejně vysoko v horách), Heli – skiing (ježdění ve volném terénu, kdy na vrchol kopce jezdce vynese helikoptéra), Big mountain (sjíždění opravdu velikých kopců, extrémní svahy, skoky ze skal apod.).

Ve freeride se samozřejmě také závodí. Pro závody se vžil výraz Big mountain, pořádají se v resortech, které nabízejí extrémní, dlouhé a technicky náročné svahy (skály, proměnlivý terén). Úkolem jezdce je vybrat nejlepší trasu, sjet ji co nejrychleji, nejplynuleji a provést co nejvíce technických prvků a triků.Kdy začít

Po tom, co vás předchozí řádky dostatečně vyděsily, si jistě myslíte, že nikdy. Ale freeride není jen extrémní sport kdesi vysoko v horách. Jestliže ho v souvislosti s dětským lyžováním nebo snowboardingem budeme vnímat jako jízdu vedle sjezdovky, na loukách, svazích mírného sklonu v neupraveném, ale jednoduchém terénu, zní odpověď: „okamžitě“. Zlepšování technických dovedností pomocí změny terénu a typu sněhu by mělo být i součástí výuky „plužících“ malých „riderů“. Stačí vyjet jen kousek vedle sjezdovky, když tam potkáte čistý prašan v kombinaci s nějakou terénní nerovností, nadšení dětí nebude znát mezí. U dětí jezdících bezpečně paralelními oblouky by jízda v terénu měla být už podstatnou součástí výuky. Zlepšuje koordinační dovednosti, je důležitým prvkem pro nácvik stability, procítění a individuální techniky vůbec.

Mluvíme-li ale o freeridu na odlehlých svazích, v horách, není to tak jednoduché. Čistě technicky vzato, jízdu v takovémto terénu zvládne dítě jezdící paralelní oblouky všech poloměrů, bezpečně, na různých sklonech svahu.Vybavení

Obecně se freeride lyže liší od těch na sjezdovku hlavně šířkou, dále pak konstrukcí (tvarem). V souvislosti s tvarem se setkáváme s pojmem rocker, což v podstatě znamená dříve zvednutou patku a špičku lyže (něco jako pověstné prkénko od sudu), což umožňuje „plutí“ lyže v měkkém sněhu. Velikost a typ rockeru, stejně tak jako šířka lyže, souvisí s jejím typem. Úplné extrémy, tzv. „prašanovky“ mají průměrnou středovou šířku 115 mm a více a rocker v podstatě znemožňující jízdu na tvrdé sjezdovce. Standardní freeride lyže mají středovou šířku kolem 100 mm a různé konstrukce rockeru, tak aby se zvýšila jejich ovladatelnost v různých podmínkách. Samostatnou kapitolou jsou allmountain lyže, které se konstrukcí řadí ke „sjezdovkovým“ lyžím, ale jsou širší ve středu, aby alespoň částečně zlehčily pohyb v hlubokém sněhu. Vedle jasných „prašanovek“ se výrobci snaží nabízet různé kombinace, tzn. freeride – freestyle, lyže vhodné jak pro freeride, tak pro skialp a telemark a různé další, přičemž někteří výrobci jejich poměr znázorňují procenty (freeride: 60 %, park 40 %). Juniorské lyže s vázáním pořídíte přibližně od 3 500 do 6 500 Kč. U snowboardů je situace obdobná. I zde narazíme na různé typy rockerů, freeride prkna jsou širší a výrobci nabízejí různé kombinace. Helma a chránič páteře by měly být samozřejmostí. Dalším vybavením je lavinový vyhledávač. V alpských zemích ho má na sobě téměř každý, kdo jen vyjíždí vedle sjezdovky. Junioři vyrážející do terénu by pak měli mít kompletní vybavení (tzn. batoh, lavinovou sondu, lopatu, lékarničku, mobil).Bezpečnost

Vedle technických aspektů je zde otázka bezpečnosti v kombinaci se zodpovědností za nezletilé dítě. Předejít všem rizikům je nemožné. Pohyb dítěte ve volném horském terénu musí být vždy na osobní zodpovědnost rodiče, který je sám buď velmi pokročilým freeriderem, nebo mu situaci pomůže zhodnotit profesionální horský vůdce. Osobně si myslím, že za dodržení všech bezpečnostních pravidel, kterými jsou, velmi obecně řečeno, pohyb na méně exponovaných svazích, znalost místních a povětrnostních podmínek, sněhového profilu, vyhýbání se čerstvě napadanému, hlavně nafoukanému sněhu, praktická znalost záchrany v terénu plus patřičné vybavení, můžou nejméně 2 zodpovědné, zkušené, dospělé osoby technicky zdatné dítě do terénu vzít. Samozřejmě pro 10metrový pruh prašanu vedle sjezdovky takto přísné podmínky platit nemusí. Co však každopádně platí: „Nejste-li zkušený a zdatný freerider, absolvent lavinového kurzu, NIKDY dítě za volným ježděním sám neberte, vždy spoléhejte na profesionály.“

Mnoho areálů v cizině nabízí tzv. patrolované freeride plochy. Neupravované svahy v rámci areálu, které jsou kontrolované lavinovými preventisty a hlídané horskou službou. Jízda na takovém svahu je relativně bezpečná i pro méně zkušené. Myslí-li to vaše dítě s freeridem vážně, neváhejte a co nejdříve ho přihlaste do lavinového kurzu. Je-li vaše dítě menší, absolvujte společně s ním některý z kurzů pohybu ve volném terénu. Samozřejmě věnujte pozornost nákupu správného vybavení.

Jak dlouho to trvá a jak je to náročné

Začneme-li s jízdou v terénu souběžně s počátkem výcviku a plynule obé prolínáme, dochází k rozvoji potřebné techniky úměrně k rozvoji techniky lyžování na sjezdovce. Začneme-li s nácvikem jízdy v terénu u středně pokročilého dítěte (paralelní oblouky, různé sklony svahu) a budeme-li se tréninku věnovat celou sezónu, na jejím konci bude dítě schopno sjet svah o sklonu červené sjezdovky ve většině typů sněhu. Samozřejmě vždy záleží na konkrétních fyzických a psychických schopnostech dítěte.

Obecná pravidla kam a jak s dětmi za freeridem

Začněte již v útlém věku dítěte, vyjíždějte vedle sjezdovky, zkoušejte různé typy sněhu. Užívejte si společně prašanu. Jak se budou technické dovednosti dítěte zlepšovat, spouštějte se z mírných bezpečných louček v areálu. Je-li dítěti cca 10 let, jeďte společně na kurz pohybu v terénu pro rodiny. Kupte vybavení a absolvujte s profesionály rodinnou freeride dovolenou.

Jako lehce zkušení a dobře vybavení vesele využívejte možností patrolovaných freeride oblastí. Dále však už pokračujte pouze s profesionály.

Technické minimum

Technické dovednosti nezbytně nutné pro jízdu ve volném terénu jsou: hranění, kontrola rychlosti, jízda v hlubokém sněhu, boulích, krustě, na zmrzlém povrchu a na strmém svahu.

Freeride je tím nejlepším, co nám mohou hory nabídnout. Je to příroda, volnost, je to návrat ke kořenům a prapůvodu lyžování. Freeride je životní styl, freeride si nosíme v srdci…


HONZA ŘÍHA, 10 let

Jak dlouho lyžuješ?

Asi od 4 let, od školky.

Na jakých lyžích jezdíš?

To nevím.

Kde jezdíš rád, když ne na sjezdovce?

No mám takový místa vedle Smrku (sjezdovka v Peci pod Sněžkou) na louce a taky průsek za Javorem (sjezdovka v Peci pod Sněžkou), tam je to taky dobrý.

Takže se prostě sebereš a jdeš si zajezdit do lesa?

No spíš když mě to nebaví na tréninku (lyžařský oddíl), tak jedu jezdit mimo sjezdovky.

Napadlo tě, že by se ti mohlo něco stát?

Ne :-)

A víš, co vlastně znamená slovo freeride?

Ne, to teda nevím.

No to je právě, jak jezdíš po těch loukách a v lese, prostě mimo sjezdovky. Když už jsme u toho, máš nějaký dobrý zážitek z jízdy mimo?

Jel jsem tam za Javorem a byl tam skok, no a za ním jsem spad do hlubokýho sněhu a ztratil hůlky. No a vlastně ještě několikrát jsem ztratil hůlky. :-)

Proč tě to vlastně baví, když můžeš jezdit po sjezdovce?

No na sjezdovce je to pořád to samý.
Ve čtvrtém díle vyjedeme s dětmi na běžky