Allround/Allmou­ntain

V našich podmínkách jsou allroundy nejčastějším druhem lyží, které na svahu potkáte. Protože většina sjezdovek není pokryta měkkou vrstvou prašanu, mnohem častěji jde o ztvrdlé, rolbou rozbité pisty, hodí se sem nenáročné lyže typu allround. Ty vám odpustí mírné nedostatky ve stylu i nerovnosti na svahu.

Z nabídky univerzálních lyží pro rekreační využití nás nejvíce zaujal model BBR 9.0 od francouzské značky Salomon. Lyže spadají do stejnojmenné série BBR a jsou určeny všem, kdo tuto sezónu zatouží po krapet všestrannějším kousku. Umožní vám hladkou a pohodovou jízdu na prašanu a na sjezdovce se nezaleknou ani carvingu. To je působivá kombinace, se kterou se tuto sezónu určitě nudit nebudete.

Lyže Salomon BBR 9.0 jsou dokonale přesné a jejich ovládání je intuitivní. Nemusíte být příliš zkušený lyžař, abyste dosáhli skvělých výkonů. S hmotností 4 200 gramů se BBR 9.0 mezi allmountain modely Salomon řadí spíše k těm těžším. Tím se ovšem nenechte odradit, protože ovladatelnost těchto lyží představuje náhradu více než dostačující. To ostatně můžete poznat sami už tuto sezónu.


 • skvělá volba na prašan i pro carving
 • maximální přesnost a jednoduché intuitivní ovládání


Freeride

I v segmentu freeridových lyží lze najít univerzály, které si poradí s hlubokým prašanem mimo vyznačené trasy, ale i s náročnějšími sjezdovkami. Obecně lze říct, že freeridovou jízdu si užijete s lyžemi od šířky 100 mm. Čím širší je lyže, tím spíše se hodí pro prašan, ale jízda na hranách ztvrdlých sjezdovek je náročnější. Hranicí, která rozděluje univerzální freeridové lyže od těch úzce specializovaných je přibližně šířka 120 mm.

V segmentu freeride lyží hrají pro sezonu 2015/2016 prim lyže od Fischera, a sice model Ranger 88 Ti. Freeride lyžování je v posledních letech neustále rostoucí trend a pokud jste jeho kouzlu propadli i vy, tyhle lyže vás prostě dostanou. Užijete si s nimi jízdu ve volném terénu i na sjezdovce.

Nejpodstatnější změnou oproti loňské verzi je zbrusu nová sendvičová konstrukce ze dřeva. Ta sama o sobě není ničím neobvyklým, zde však disponuje speciálními vzduchovými kanálky. Ty do ní byly velmi pečlivě vyfrézovány a účinně redukují hmotnost jádra lyží asi o 25 %. Takto odlehčené jádro je ještě vyztuženo plátem z materiálu Titanal o tloušťce 0,5 mm. Dalším podstatným vylepšením je rocker Freeski, díky němuž se nezaboříte ani na hlubším sněhu. S modelem Fischer Ranger 88 Ti si hravě poradíte i při rychlejší jízdě s delšími oblouky. Podtrženo a sečteno – úžasně výkonné a stabilní freeridové lyže.


 • působivý výkon ve volném terénu, stejně jako na sjezdovce
 • konstrukce se vzduchovými kanálky, které snižují hmotnost jádra zhruba o 25 %
 • Vyztužení patentovaným materiálem Titanal


Freestyle

Stejně jako podobné freeridovky, si Freestyle lyže rozumí především se sněhem mimo vyznačené trasy sjezdovek. S freestylovými modely zažijete ten pravý adrenalin ve formě skoků, slidů a dalších triků, kde byste s běžnými lyžemi ztráceli dech. A i když jsou širší než sjezdové lyže, díky své univerzálnosti si poradí i s delšími oblouky na sjezdovkách.

Pro sezonu 2015/2016 nás zaujaly maximálně výkonné a zároveň i stylové lyže nazvané jednoduše Punx. Pochází z dílny Atomic a jsou přímo stvořené pro snowparky a v nich postavené překážky a rampy. Především náročnější lyžaři se s nimi vyřádí na maximum, nemluvě o designu, který si získá pozornost všech okolo.

Lyže Atomic Punx jsou výjimečně stabilní a dokonale přesné i v tom nejnáročnějším terénu. Nakonec ještě zmíníme, že lyžaři umisťující se na stupíncích vítězů zimních her X-Games jsou pravidelně vídáni právě s lyžemi Atomic Punx. Tak jako hvězdný Američan Gus Kenworthy, který se s nimi letos dostal do finále všech tří lyžařských disciplín. Hry pořádá americká televizní stanice ESPN a jsou zaměřeny výhradně na extrémní sporty. Vůbec poprvé se konaly v roce 1997 v městečku Big Bear Lake v Kalifornii.


Atomic Punx ve zkratce:

 • Maximálně výkonné lyže umožňující ultralehkou jízdu na prašanu i v tom nejnáročnějším terénu
 • Výjimečná stabilita a přesnost
 • Oblíbený model mezi profesionálními lyžaři


Slalomky

Lyže pro zkušené lyžaře. Asi tak se dají nazvat slalomky. Pokud si libujete v krátkých, rychle točivých obloucích na hranách, dlouho se nerozmýšlejte a sáhněte po tomto typu lyží. Každá sjezdovka se stane vaší novou výzvou a ledový svah skvělým povrchem pro rychlý sešup dolů.

Při výběru slalomových lyží jsme se rozmýšleli o poznání déle, nakonec jsme se ovšem rozhodli zařadit model Lab X-Race SLM Plate X/Z 175 od Salomonu. Tyto výkonnostní slalomky vám poskytnou maximálně přesnou jízdu a stejně tak i akceleraci na tvrdším terénu. Použitá deska XX je zárukou té nejlepší přilnavosti a velmi jednoduchého přechodu z hrany na hranu. Její účinnost je osvědčena celou řadu profesionálních závodníků, jež si ji během let velmi oblíbili. Mezi takové patří například olympijský medailista z roku 2014, Francouz Alexis Pinturault.

Největším lákadlem těchto lyží je jedinečná technologie Monocoque Titanium. Tento systém tlumení je zárukou zvýšení jak výkonu, tak i kontroly nad vašimi lyžemi. Titanová vlákna jsou takticky rozmístěna po celé délce lyže, a můžete se tak těšit na méně znatelné vibrace a o poznání lepší akceleraci.


 • Nanejvýš přesná jízda a skvělá akcelerace
 • Unikátní deska XX poskytující výtečně dobrou přilnavost


Race

Lyže, se kterými si užijete rychlost na svahu i na neupravené sjezdovce. Sportovní lyže typu race byste měli do své výbavy přidat, pokud si rádi užíváte adrenalin při vysokých rychlostech, a chcete mít maximální jistotu, že vás udrží ve stopě i při mírných nerovnostech.

Novinkou v segmentu sportovního lyžování – race je model Redster Doubledeck 3.0 XT z dílny Atomic. Tyto lyže měly svou premiéru v loňském roce a letos se dočkaly inovovaného vzhledu. Výrazné modro oranžové zbarvení dá všem znalým jasně najevo, že lyžujete s modelem z aktuální kolekce.

Redster Doubledeck 3.0 XT přichází pouze ve variantě 175 cm a dokonce i bez rockeru. Hlavní přednost tvoří unikátní technologie RAMP. Kompletně inovovaná konstrukce desky pod vázáním vám usnadní jízdu na tvrdém povrchu sjezdovky. Zvednutá patka zajistí posunutí těžiště více dopředu a snadnější a rychlejší zahájení nového oblouku. O usnadnění ovládání v této oblasti se stará i systém Doubledeck 3.0.

O poznání měkčí konektory na přední straně lyží zmírní vibrace, což oceníte především při rychlejší jízdě. Vzadu jsou konektory zase tužší, díky čemuž vám bude umožněno zrychlit při výjezdu z oblouku. Lyže váží 2 540 g, což je v této kategorii poměrně slušná hodnota.


 • Technologie RAMP efektivně usnadňující jízdu na sjezdovkách s tvrdším povrchem
 • Zjednodušené ovládání a minimalizace vibrací pomocí systému Doubledeck 3.0
 • Snazší a rychlejší zahájení nového oblouku
 • Jednoduché zrychlení při výjezdu z oblouku
 • Stylová inovace designu lyží