Asi každý si pod tímto pojmem přestavuje vysněnou práci na horách. Za krásného počasí na sluníčku. Pár hodin denně. Spousta hodin na baru. Nepočítaně probdělých nocí.

Třeba si v této souvislosti vybavíte instruktorské filmy o Aspenu nebo lyžařskou akademii.

Realita je trošku jiná. Práce instruktora není jen o večírcích a o legraci. Každý den nesvítí jen sluníčko. Ale kdo má rád hory, ví, že na horách je vždycky krásně i za té nejhorší sněhové vánice.

Hory umí hodně vzít, ale na oplátku hodně dát. Záleží na každém z nás.

Je tedy instruktorský život na horách taková balada?

Za vším hledejte úsilí toho, kterého človíčka. Instruktorský život začíná kurzem. Poté si osvojujete první instruktorské návyky. Pracujete v lyžařské/snow­boardové škole, v komunitě mladých lidí. Nebo v partě jedinců, pro které jsou hory životním stylem. U toho se také stíháte dívat kolem sebe. Tvořit si názor na horský svět. Na nové lidi, nové situace.

Denně vstáváte časně ráno, abyste na svahu byli daleko dříve, než návštěvníci hor. Denně formujete své tělo i mysl k maximálním výkonům. Předvádíte cviky, které po vás chtějí jiní napodobit. Vysvětlujete, opakujete, učíte. Formulujete myšlenky. Pomáháte. Rozdáváte se, celý den. A pracujete na zdravém vzduchu. V té nejlepší tělocvičně světa - na horách!Někdo se vypracuje z pilné včeličky v dětské školce na vedoucího pobočky lyžařské školy, ve které dlouhá léta pracoval. Jiný se sebevzděláváním a dlouholetou praxí prolyžuje do lepší školy, jiného střediska, do zahraničí. Pro snowboardistu může být skokem dál například jízda na telemarku.

Vše spojuje láska k horám

Každý den je jedinečný, stejně jako jednotlivé sněhové vločky. Instruktorský den začíná brzo ráno. Omamným tichem. Křupáním sněhu pod nohama. První projetou stopou na sjezdovce. Zážitky, které pro někoho mají cenu zlata. Jinému možná časem zevšední.

Osobně mám nejraději chystání před začínajícím pracovním dnem. A také dobu, kdy už jsou klienti zase na cestě do chat a hotelů. Rolby vyjíždí po sjezdovkách a hory se zase na pár hodin uklidní. Ztichnou. Mysl se naladí na podobnou frekvenci a po náročném dni se zklidní.


Vydáte se poslední z kopce do nejbližší hospody s otevřeným ohněm. Doplnit vydanou energii.
S kolegy, přáteli posedíte u něčeho dobrého do žaludku, proberete uplynulý pracovní den. Zasmějete se největším „hlodům“ z uplynulého dne.

Možná vás na večeři pozvou právě vaši klienti. Stanete se dál jejich společníkem a průvodcem večera.

Práce instruktora je opravdu náročná na energii, ale aniž by to bylo vidět na první pohled, hodně energie načerpáte z okolí. Z prostředí a úsměvů. A to je důvod, proč být instruktorem.

Tak to pojďte zkusit!


Petr Wagner
majitel Sherpa Ski School, Skicamp.cz, Chcibytinstruk­tor.cz


Mrkněte na www.CHCIBYTINSTRUKTOR.cz