Samozřejmě výraz funkční prádlo známe v Česku možná od roku 1990, kdy se začaly objevovat první domácí produkty, které odstartovaly českou funkční revoluci. Nicméně Helly Hansen přišel se svým řešením odvodu potu pomocí prádla už v roce 1970. Ostatně sama značka se může pochlubit skutečně mimořádnou historií – byla založena v roce 1877 v Norsku jako výrobce pracovního oblečení zejména pro námořníky plavící se po studených a větrných severských mořích.

Nicméně zpět k funkčnímu prádlu. Lifa® Stay Dry Technology, jak se tato technická řada jmenuje, je založena na kombinaci specifických vláken tkaných a kombinovaných tak, aby optimalizovala odvod potu. Základním materiálem je pletený polypropylen, který disponuje minimální absorpcí vody (navlhavost 0,05 %) a u většiny modelů tvoří kontaktní vrstvu s kůží. Zachycuje pot a transportuje ho pryč od těla. Technologie se neustále vyvíjí, jen za posledních 15 let bylo uvedeno dalších 50 vylepšení a na řadu přišlo i nezbytné merino.

Dnes kolekce sestává ze čtyř řad, jež korespondují s typem provozované aktivity, potažmo uživatele. Pěkně tak demonstruje strukturu možných využití technického prádla a korespondující aplikace materiálů:

  • Oděvy pro nejvyšší výkon/vysoký odvod potu (HH Dry) určené třeba pro skialp, běh na lyžích apod. a pro sportovce, kteří sportují naplno. Primární funkce je odvod potu. Skládá se pouze ze 100% polypropylenové pleteniny Lifa®.
  • Univerzální a mnohostranné oděvy pro střední až vyšší intenzitu pohybu (HH Active) určené třeba pro sportovní lyžaře. Vedle odvodu potu a udržení sucha (superodpařování) mají vyšší tepelně izolační schopnost a volnější střih. Tato řada je tvořena dvouvrstvou technologií, kdy vnitřní kontaktní materiál je Lifa® a vrchní vrstva je tvořena polyesterem. Tato kombinace zajišťuje extrémně rychlý odvod vlhkosti od těla a její „uzamčení“ ve vrchní vrstvě.
  • Řada HH Warm, jak naznačuje název, se zaměřuje na udržení tepla. K tomu je samozřejmě sucho podmínkou, takže kontaktní materiál je Lifa® (PP pletenina) odvádějící pot. Ve spojení se svrchní vlnou merino, která udržuje teplo (i vlhká), tak vzniká kus vhodný do studených podmínek a pro činnosti, kdy se střídá aktivita (tvorba potu) a klid – například lyžování a jízda lanovkou.
  • Poslední řada HH Wool pak už jen využívá přirozených předností a kouzla vlny merino, která je hřejivá, přírodní (tedy nikoli syntetická), má (sic omezenou) schopnost odvádět pot a mimořádně dobře a dlouhodobě odolává zápachu. Pro tuto řadu produktů používá značka Helly Hansen pouze 100% novozélandské merino, a to pouze ze šetrných chovů. Pochopitelně si tak vytvořila širokou skupinu uživatelů.

    Těžko objektivně porovnávat kvalitu prádla od Helly Hansen a jiných producentů, nicméně k domněnce, že se jedná o mimořádně kvalitní zboží, vedou vedle tradice – a tedy času na vylepšování produktů – i další objektivní argumenty. Spodní prádlo této značky si vybrala (dá se předpokládat, že hodně vybíravá) reprezentace amerických alpských lyžařů, podobně tak Kanaďané, kteří se od sezóny 15–16 oblékají do HH od hlavy až k patě včetně kombinéz. Z běžeckých lyžařů používají Helly Hansen například Finové. Mimo to je značka Helly Hansen partnerem více jak 100 lyžařských resortů po celém světě, nově v ČR také Skiareálu Lipno, a obléka přes 60 000 profesionálů v těchto resortech, kteří pracují v těch nejtvrdších podmínkách.

www.hellysport.cz
Související články:

Ciťte se naživu na sněhu s volným skipasem Helly Hansen Ski Free

Helly Hansen vydal svůj crowdsourcovaný freeridový film

Helly Hansen: SKI FREE do České republiky!

Ocenění German Design Award pro všestranou bundu Ridge Shell od Helly Hansen

Soutěž Helly Hansen #WeLoveRain vyzývá k venkovním hrám

Alpine Canada Alpin a Helly Hansen oznámili dlouhodobé partnerství v poskytování...

Alpine Canada Alpin a Helly Hansen oznámili dlouhodobé partnerství

Helly Hansen: další severská značka přichází na český trh