Historie

Otcem lyží RCS je rodák z Trutnova Richard Mikyska. Odtud také RCS, Richardovy Carbon Ski. Na hory to neměl z Trutnova daleko, ale ekonomická situace jeho rodiny ho již v dětství přivedla na myšlenku postavit si vlastní lyže, když na ty kvalitní z obchodu nebylo. Svůj sen si začal však plnit až o mnoho později s prvními pokusy o stavbu klasických lyží za použití sklolaminátu. S příchodem carvingu přišel nový tvar lyží a s ním Richard objevil i karbon jako materiál, který by šel při jejich stavbě použít. V roce 2005 založil firmu Carbonski a začal nekonečný proces pokusů a omylů, měření, zkoušení a první zakázkové výroby pro několik kamarádů, kteří lyže testovali. Do vývoje značky výrazně zasáhl v letech 2011–2012 Jan Čermák, který se podílel na testování, a díky jeho kontaktům mezi závodníky se na lyžích několikrát svezli i naši nejlepší reprezentanti v alpském lyžování. Ve stejné době se do firmy přidal i Richardův dlouholetý kamarád Lubor Hyška, který poskytl k další výrobě nejen prostory své truhlárny, ale i zkušenosti s prací se dřevem a dalšími materiály, finance, a začal pracovat i na marketingu. Po mnoha sezonách testování a hledání přichází letos RCS s první ucelenou kolekcí.

Proč karbon?

Protože je unikátní. Nejenom svým exkluzivním syrovým designem, ale zejména vlastnostmi. V lyžích RCS v podstatě nenajdeme titanal. A tím jsou unikátní vlastnosti karbonu ještě podpořeny. Celá konstrukce lyží se skládá pouze z dřevěného jádra kombinovaného s karbonem, který dá lyžím neuvěřitelnou torzní tuhost při zachování velkého podélného průhybu, což jsou dva standardní požadavky na současnou konstrukci lyží v návaznosti na moderní carvingovou techniku lyžování. Docílit však těchto zdánlivě protichůdných vlastností není snadné a karbon je materiál, se kterým se v tomto ohledu dá pracovat mnohem lépe než se standardními, ale také levnějšími materiály.

Vlastnostmi RCS je většina jezdců, kteří na nich jedou poprvé, překvapena. Jejich první soudy bývají často negativní, ale po několika jízdách, kdy si jednoduše zvyknete na to, že jízda na karbonu je prostě jiná, není potřeba využívat tolik sil, lyže se snadno prohýbají, velmi dobře zatáčejí, tlumí vibrace, přitom výborně drží i na strmém ledovém svahu, změníte názor. Mohli bychom to přirovnat k jízdě na horském kole s karbonovým rámem. Málokomu, kdo byl celý život zvyklý jezdit na hliníkovém, sedne ten karbonový hned při první vyjížďce. Svou roli bude hrát i pouhá hmotnost. Stejně, jako se na karbonovém lehkém kole cítíte ze začátku nepříjemně a hmotnost kola ve vás nevzbuzuje důvěru, může to být pocitově velmi podobné i na lyžích postavených převážně z karbonu. Karbon je prostě unikátní materiál a vyžaduje i unikátní uživatelský přístup.

Co nabízí RCS

Dvě délky slalomek, dvě délky obřaček, dvě délky univerzálních lyží určených na upravené svahy. Jednoduchá kolekce, která pokrývá všechny požadavky expertních, ale na druhé straně i jen mírně pokročilých lyžařů, kteří mají své preference na upravené sjezdovce. Každý z modelů může být navíc individuálně upraven dle přání a požadavků zákazníka. Nejedná se pouze o výsledný design, ale zejména o celkové vyladění vybraného modelu lyží na konkrétní hmotnost a lyžařské dovednosti uživatele. A stejně, jako je unikátní použitý materiál, je unikátní i samotná výroba, která neprobíhá sériově, ale pouze na základě konkrétní objednávky. K dispozici je samozřejmě několik testovacích modelů, které lze po dohodě vyzkoušet, abyste si o karbonu udělali obrázek. Pokud mu propadnete, vaše objednané RCS pak nebudou jen některým z mnoha párů sériové kolekce, ale naprostým originálem.

www.carbonski.cz