Stacho, jak ses dostal ke skialpu a co tě na něm baví dnes?

Po pár dobrodružných výletech do zimních Tater jsem pochopil, že mrznout na mizerném štandu pár hodin a pak lézt další délku to pro mne není. A pak když se boříš po pás ve sněhu s těžkým batohem a kolem tebe prosviští někdo na skialpech a boří se jen 10 cm, tak prostě pochopíš, že to je ono. V podstatě mě baví všechny podoby skialpu: od závodů, přes náročné sjezdy, klasické alpské túry v kombinaci s horolezectvím až po večerní výběh na Vrbatku s čelovkou. Rád si zajezdím i freeride. Mirek, se kterým se znám od mládi, rád chodil po vysokých horách, lezl na skalách a tak skialp byl pro něj další vývojový krok jak si užít zimu. Před 18 lety jsme spolu založili firmu Sam Hawkins, s.r.o. A od importu outdoorového oblečení jsme dospěli k skialp/freeri­de/telemark speciálce. Viděli jsme vývoj internetového obchodování, chtěli jsme být blíž konečnému klientovi, a na podzim 2005 jsme spustili SKIALPSHOP.cz.

Předpokládám, že většinu vybavení, které dovážíte, sami s Mirkem používáte. Komu všemu dokážete poradit s výběrem správného vybavení?

Jak vidíš z toho, co nás baví, tak to pokrývá téměř všechen materiál, který prodáváme. Už nestíháme časově telemark, ale naštěstí máme dobré přátele, kteří nám zde poradí. Téměř vše co prodáváme, sami používáme. Myslím, že tomu i celkem rozumíme a jsme schopni adekvátně poradit, a to nejen ohledně materiálu ale například i jak začít, vhodné oblasti, túry atd. Největší radost máme, když se zákazník vrací – to je známka, že jsme mu vhodně poradili.

Jakou sestavu bys doporučil někomu, kdo si chce dobře zajezdit v prašanu a při tom je ochoten si pro sjezd šlápnout po svých?

V posledních letech široké lyže vstupují do skialpu – jednak skialpinisté si chtějí užít rychlou jízdu a také freerideři dosud používající lanovky si chtějí dát svoji lajnu (na lyžích) v nějaké liduprázdné oblasti. Pořídit si Tour Freeride výbavu vyjde určitě levněji než pár dnů s vrtulníkem! Navíc hmotnost vybavení jde neustále dolů. Doporučil bych určitě výborné prašanovky Hagan Yking se 107 mm pod vázkem a adekvátně nízkou hmotností, případně univerzálky Yboost (97 mm), popřípadě lyže Hagan Chimera Zero (93 mm). K lyžím dodáme stoupací pásy Colltex nebo Contour na míru. Musíte ovšem počítat s nepohodlnými traverzy na tvrdém sněhu – široká lyže působí jako páka, která má snahu kroutit kotníkem do strany... Ale následná radost ze sjezdu to určitě přerazí. :-) Vázko si vyberete tak, aby odpovídalo robustností vašemu jízdnímu stylu – ať už s piny nebo deskové. K vázání doporučuji rovnou koupit haršajsny (mačky). Boty by pro Tour Freeride měly být tvrdší – 4přezkové s velcro páskem nahoře. Základem je dobrá helma a brýle, k tomu freeriderům doporučuju uvažovat o některém z ohebných páteřáků Arva. Nutností/samoz­řejmostí je kompletní lavinová výbava ve složení sonda, lopata, pípák (konkrétně bych doporučil špičkový vyhledávač NEO) a k tomu promyšlený lyžařský batoh, ať už s možnosti dopnutí airbagového modulu ABS nebo bez. Cepín a mačky přibalíte dle toho, kam a kudy hodláte na své túře vystoupat.

Jak hodláte se svými zákazníky slavit 10 let na trhu?

Jednak chceme popřát naším zákazníkům mnoho pohodových a bezpečných túr a k tomu i hodně štěstí. :-)

A taky je chceme pozvat na společnou oslavu, kterou chystáme od 23. do 29. 11. 2015.

Průběžně informace na: WWW.SKIALPSHOP.CZ