Vyrazili jsme na rakouský ledovec Hintertux, odkud přivážíme nejčerstvější informace o podmínkách a pár fotek. Počasí si s námi sice trochu pohrálo, zato pěkný sníh nám tu občasnou mlhu zpříjemňoval. Jak se říká:“jedenáctá rozhodne“, platilo i zde. V sobotu klesly mraky do údolí a na ledovci bylo slunečno bez jediného mraku. V neděli se počasí zhoršilo. V nižších polohách byla viditelnost normální, ale čím výše jste vyjeli, tím méně jste viděli. Střídavě na nejvýše položené sjezdovky padaly mraky a viditelnost se tak zhoršovala.

Aktuální report z víkendu 24. - 25. 10.:

Stát: Rakousko

Středisko: Hintertux

Nejsilnější dojmy:

Sjezdovky a offpiste:
Lyžuje se až k Sommerberggalm z 3 250 m do 2 100 m. Pěkné jsou sjezdy mimo sjezdovky mezi Olperer 1 a Kaserer 1.

Sněhové podmínky:
V současnosti leží na ledovci kolem 150 cm, v sobotu díky celonočnímu sněžení byl mimo sjezdovky prašan až k Sommerberggalm, na sjezdovkách se tvořil nahrnutý sníh a boule. Sníh byl měkký a dobře sjízdný. V neděli už byly sjezdovky upravené, v nižších polohách sníh díky vyšší teplotě měkl.

Komfort:
Až na vrchol Gefrorene Wand vás vyvezou kabinkové lanovky, nevýhodou jsou 2 přestupování. Zbytek tvoří většinou kotvy. Všude se dá dojet na lyžích bez většího úsilí (není nutné bruslit nebo použít hůlky).

Zalidněnost:
Ráno a o víkendu je na pokladnách a u lanovky nával (nahoru se nechává vyvézt spousta závodníků). Je lepší přijít dříve nebo pak raději později. Na kabinky se v podstatě nečekalo vůbec. Fronty se tvořily hlavně na kotvách u snowparku a na kotvách vedoucích na Gr. Kaiserer (zhruba 10 min). Na sjezdovkách Gefrorene Wand a Olperer 2 měli závodníci postaveny branky, takže provoz byl omezen, po jejich tréninku tam zůstaly hluboké vyjeté koleje. Nejhustší provoz byl na červené sjezdovce vedoucí z Gefrorene Wand k Tuxer Fernerhaus. Na ostatních bylo dostatek prostoru.

Doprava do střediska:
Z Mayerhofenu jezdí po celý rok Tuxersportbus (zdarma s permanentkou). U lanovky je velké venkovní a podzemní parkoviště, zaparkovat nebyl problém. Obě parkoviště jsou zdarma.

Apres-ski:
Ledový palác (jeskyně) – vznikla přirozeně a objevena byla teprve nedávno. Vstup do jeskyně je na Gefrorene Wand (Gletcherbus 3), leží 25 m přímo pod sjezdovkami. Je nutné se do jeskyně objednat, prohlídka trvá zhruba hodinu.

Plus / minus lyžařského areálu:

  • prašan na ledovci
  • automat na vracení zálohy na skipas (není nutné čekat na kase, lze vrátit kdykoliv, i když jsou kasy zavřené)
  • v restauraci na Sommerberggalm je možnosti si nechat věci (např. boty, batoh) ve skřínce, záloha je 30 EUR, za každý den navíc se platí 1 EUR
  • snowpark upravený
  • přestupy mezi lanovkami


Další informace o středisku naleznete na www.hintertuxergletscher.at


Lanovka Gletscherbus 3


Cílová stanice Gletscherbus 3 a Gefrorene Wand


Gefrorene Wand


Olperer 1 (pohled na Gefrorene Wand)


Olperer 1, 2


Pohled z Gefrorene Wand na Olperer 1, 2, Kaserereck, Sonnenhang a snowpark


Pohled na Gefrorene Wand ze Sonnenhang


Pohled z Gefrorene Wand


Pohled z Sonnenhang směrem na Tuxer Fernhaus (v mracích)


Prašan na Sonnenhangu (pod ním Kaserereck)


Restaurace Tuxer Fernerhaus (vpravo červená sjezdovka)


Restaurace na Tuxer Fernerhaus (v pozadí vleky Kaserer 1,2)