Téměř každý lyžař se s tímto termínem potkal, minimálně při výběru nových lyžáků nebo ve spojitosti s výbavou profesionálních jezdců, pro které je tato technologie dostupná již pěknou řádku let. Pro nezávodní jezdce se však stále jedná o technologii, která je na neprofesionální úrovni poměrně nová, i přesto je však velmi oblíbená. A vy se teď můžete dozvědět proč.

Bootfitting je stručně řečeno upravování lyžařských bot podle individuálních potřeb zákazníka. Nové, ale klidně i starší lyžáky dnes zručný servisman dokáže vyladit tak, že vám padnou přímo dokonale. Za hlavní znak vývoje, který v této oblasti nastal, by se tedy dal označit právě fakt, že to, co bylo dříve dostupné jen špičkovým závodníkům, si už dnes může dopřát každý z nás.

Tvarování vnitřních botiček

Každý z nás má jinou nohu, někdy jsou rozdíly diametrální, a je tedy velmi obtížné vyrobit dobře padnoucí a pohodlnou botu pro všechny. Ve své podstatě univerzální bota nemůže nikomu přesně padnout, vždy se bude jednat pouze o kompromis, který má uspokojit co nejširší okruh zákazníků. Tento problém výrobci lyžařských bot standardně řeší vnitřními botičkami z tepelně tvarovatelných materiálů, které mají po zahřátí na určitou teplotu schopnost akceptovat tvarová specifika naší nohy. Výsledný tvar botičky je stálý, ale po opětovném zahřátí je možno botičku znovu přetvarovat, a to i několikrát.

V tvarování vnitřní botičky lze jít ovšem ještě dál. Specializované firmy jako rakouský STROLZ vyrábějí samostatné botičky, které lze vytvarovat do jakéhokoliv skeletu, a přitom dosáhnout ještě kvalitnějšího a pohodlnějšího usazení nohy. Takové botičky jsou vyrobené ze speciálních materiálů, mohou být teplejší a mívají větší trvanlivost.

Tvarování stélky

Bohužel žádné běžně prodávané lyžáky nejsou vybaveny dostatečně kvalitní vložkou, která by aktivně podporovala klenbu chodidla, nohu v botě správně fixovala a vedla ji pod optimálním úhlem. Naprostá většina rekreačních lyžařů je s touto smutnou realitou smířena, přitom vyrobit individuálně vytvarovanou stélku dnes v obchodě, jakým je třeba pražský HARFASPORT, nemusí trvat déle než 20 minut. „V našem Centru péče o nohu používáme vložky a patentované technologie firmy Sidas,“ říká Ondřej Štangler, vedoucí Centra péče o nohu, a dodává: „Dobře zhotovené vložky stabilizují postoj celého těla a přispívají k prevenci jeho vadného držení. Ve výsledku tak šetří vaše klouby od kotníku až po páteř.” I netrénovaný jezdec tak nezažívá žádné bolesti nebo nepříjemný pocit z otlaků nohou. Výběr kvalitní stélky, případně její zhotovení podle aktuálně zjištěných potřeb zákazníka, se však prokazatelně pozitivně projevuje také na schopnosti ovládat lyže, a tedy lépe lyžovat. Mnozí zákazníci už k dalším fázím bootfittingu ani nepřistupují a již po vytvarování a následném odborném usazení stélky cítí řádově lepší pocit z toho, jak jim lyžáky padnou a jsou jim tolik potřebnou oporou, která je maximálně komfortní.

Úpravy skeletů

Výrazné anomálie, jakými bývají výrůstky na hlezenním kloubu, chodidlu, nártu nebo článcích prstů či patních kostech, nebo špatně srostlá zlomená kost jsou důvodem k úpravě skeletů. Zde nepomohou ani kvalitní stélky nebo tepelně tvarovatelné vnitřní botičky. Jediným rozumným východiskem je dotvarování skeletu lyžařské boty. Právě tvarování skeletů, zejména jejich broušení, bývalo donedávna doménou výhradně závodní lyžařské scény. V případě závodníků však nejde o řešení tvarových anomálií nohou, ale o dosažení maximálně těsného a přitom ještě přijatelně pohodlného fitu závodních lyžáků. Jejich skelety jsou úzké, tak, aby těsně obepínaly nohu a umožnily co nejrychlejší a nejpřesnější přenos sil a precizní ovládání lyží. Díky vybrušování kritických míst, v nichž by boty za normálních okolností tlačily, pak závodníci nemusí dělat kompromisy ve výběru velikosti bot a volí tím pádem boty malé a velmi těsné. Pro zajímavost závodní skelety Lange/Rossignol vyrábějí v největší velikost 28,5 MONDO, což mluví za vše.

Pro účely nezávodního lyžování není rozhodně nutné a ani vhodné zacházet do takových extrémů, které by rekreačnímu použití byly spíše na škodu. Jak to tak bývá, kdo si někdy perfektně padnoucí lyžáky vyzkoušel, už se většinou ke kompromisům a větším botám nevrací. V komerční sféře bootfittingu se skelety většinou vytahují nebo vyboulují pomocí speciálních strojů, což se pro případy výše popsaných problémů ukazuje jako dobré řešení. Všechny výše zmíněné části fittingu vám v HARFASPORTU nabídnou na jednom místě, a to v nejkratším možném termínu. Trpět v lyžařských botách, když jsou tyto technologie tak dostupné, by byl čirý nerozum hraničící až se sebepoškozováním. Lyžování je pro rekreační jezdce především o aktivním odpočinku, který má být příjemný, což v botách, jež nepadnou a tlačí, opravdu nelze. „Bootfitting rozhodně není rozmařilost, jak by si možná někdo mohl myslet. Je to rozumná investice do pohodlí, ochrany nohou a celkově lepšího prožitku z lyžování,“ říká vedoucí Centra péče o nohu v pražském HARFASPORTu Ondřej Štangler.

www.harfasport.cz

www.strolzcz.cz