Zatímco do loňské sezony byla technologie Memory Fit, tedy tvarování vnitřních botiček i obou částí skeletu boty, aplikována u nejvyšších typů závodních bot Redster FIS a PRO a allmountainových Hawx, letos ji najdeme na širokém spektru celé kolekce včetně vyšších modelů z nové řady Hawx Magna, ale také na skitouringové novince Backland.

Co je vlastně Memory Fit?

V současné době nejrychlejší technologie, kterou lze individuálně přizpůsobit lyžařské boty každému jednotlivému uživateli. Tepelné tvarování probíhá téměř současně na všech částech lyžařské boty – vnitřní botičce, spodním dílu skeletu a komínu. V první fázi probíhá ve speciální troubě pouze nahřívání skeletu. To trvá při teplotě 117 °C pouhých 5 minut. Po rozehřátí skeletu a jeho vyjmutí z trouby se do něj vloží vnitřní botička – která posléze přijme od horkého skeletu právě tolik tepla, aby se dala vytvarovat – a poté přichází na řadu zákazník.  V zapnutých botách stráví 2 minuty v lyžařském postoji, než si botičky a skelety zapamatují nový tvar podle lyžařových nohou. Poslední fází procesu je ochlazení bot, které v tu dobu má zákazník stále na noze. K tomu dochází pomocí speciálních chladicích obalů, do kterých se lyžařské boty zabalí na pouhých 5 minut. Sčítali jste pozorně? Celý proces trvá neuvěřitelných 12 minut. S nadsázkou lze říci, že pokud sháníte boty na poslední chvíli a autobus na hory vám odjíždí za čtvrt hodiny, je Memory Fit jedinou volbou. Pokud se chystáte na túru a vybrali jste boty Backland, počítejte s dvojnásobně dlouhou dobou procesu. Vzhledem k použitým materiálům, které disponují velmi nízkou hmotností, ale hlavně k faktu, že se nahřívá i vnitřní botička, bude proces tvarování trvat 24 minut.

Výhody tvarování

Výhody individuálního přizpůsobení lyžařské boty jsou jednoznačné. Pro někoho to může být lepší výkon. Bota lépe přiléhá zejména v oblastech palcové a malíkové hrany, nártu, kotníků, ale i paty, která často nesedí v botě zcela ideálně. To vše znamená v součtu lepší a rychlejší reakce lyží na pokyny lyžaře. Pro někoho může být důvodem k tvarování komfort a eliminace otlačenin v oblasti metatarsů a kotníků. Díky materiálu Memolink používanému jako příměs do skeletů může být bota v oblasti metatarsů (nejširší části chodidla) rozšířena až o 6 mm (3 mm na každou stranu), v případě oblasti kotníků dokonce o 10 mm (5 mm na každou stranu).

www.atomic.com