Arabba nebo též Reba, jak zní její název v jazyce Ladinů, původních obyvatel Dolomit, leží přímo v srdci Dolomit a je obestavěna dechberoucími horskými masivy – z jedné strany Sellou, z druhé Marmoladou, nejvyšší horou Dolomit.

Tři lyžařské poutě napříč Dolomity

I lyžařsky je Arabba středobodem Dolomit. Jen v okolí samotné Arabby se upravuje 62 km rozmanitých sjezdovek, jak náročných, řítících se ze strmých štítů jako na Porta Vescovo, tak lehkých, rozlévajících se po horských loukách v okolí průsmyku Passo Campolongo, kde se v létě pasou krávy. Spolu s Marmoladou, která láká nejen dalekým rozhledem, ale i 12 km dlouhou sjezdovkou, a je zahrnuta v místním skipasu, se síť sjezdovek rozrůstá na 89 km, nehledě na prakticky nekonečné možnosti se stovkami kilometrů sjezdovek v sousedních údolích, které se vám otevřou se skipasem Dolomiti Superski. Arabba tak nadchne milovníky lyžařského cestování – jeden den se mohou vypravit po trase Marmolada Tour na nejvyšší vrchol Dolomit, další den po stopách první světové války po okruhu Grande Guerra. A pak třeba po legendární Sella Rondě, obíhající kolem dokola masiv Sella.

Ve zmrzlém vodopádu

Malé horské městečko v obležení nejkrásnějších hor světa přitom není místem zaslíbeným jen lyžařům, stejně nezapomenutelné chvíle tu mohou prožít i obdivovatelé drsné horské historie nebo milovníci extrémních sportů. V okolí najdete muzea, vojenské pevnosti i památníky, připomínající dávnou a někdy i temnou historii těchto krásných hor. Milovníky tiché zimní přírody možná zlákají výlety na sněžnicích, aktivnější pak ledolezení po zmrzlých vodopádech nebo třeba řízení motorového skútru. A jako typický suvenýr si z Arabby domů přivezte čerstvý sýr, který si můžete pořídit třeba v mlékárně Bar Bianco v osadě Renaz!

www.arabba.it