Muži i ženy mají na severoamerickém kontinentu v programu technické i rychlostní disciplíny. Pro ortodoxní sjezdaře to bude vstup do sezony, premiéru si na rozdíl od minulých sezon odbudou i slalomářky, protože tradiční slalomy v Levi byly zrušeny pro nedostatek sněhu. Muži si na slalom musí počkat až do Evropy.

Mužská část má v programu sjezd a super-G v kanadském Lake Louise, v americkém Beaver Creeku je navíc čeká ještě obří slalom. V rychlostních disciplínách mezi muži těžko hledat favorita, borci jako Mayer, Fayed, Jansrud mají v nové sezoně staronové soupeře. Do špičky se totiž po zdravotních lapáliích vrací duo Svindal – Bank. Ano, v rámci světové špičky se díky posledním sezonám počítá i s českou sjezdařskou jedničkou. Povedená příprava, špičkový materiál i mnohaleté zkušenosti by měly dostat Ondřeje Banka až na stupně vítězů. Takový je jednoznačný cíl a plán pro tuto zimu. „Bany“ se v ní bude moci opřít o rady zkušené sjezdařské legendy – Itala Kristiana Ghediny. Kdo ví, zda právě on nebude oním pověstným posledním krůčkem k přepsání historie. Spolupráce zaměřená na sjezd byla domluvena asi před dvěma týdny a měla by odstartovat v prosinci před závodem ve Val Gardeně. Navíc má Bank novou kombinézu Don Quiet a ta se v aerodynamickém tunelu ukázala jako zřetelně rychlejší než předchozí. Bank je na severoamerickém kontinentu už od 14. září, tréninky dopadly dobře, americký sníh mu sedí a vše tedy napovídá tomu, že pro optimismus jsou důvody.

Aksel Lund Svindal se vrací po zranění z fotbálku, před startem loňské sezony si přetrhl achilovku. V jaké bude formě, to je otázka možná i pro něj. Proslýchá se, že ze své rychlosti nic neztratil a že se příprava vydařila. Uvidíme letos norský souboj o krále rychlosti? Nebo se z křišťálového glóbu bude radovat třeba olympijský šampion Matthias Mayer?Šárka Strachová bude i do letošní sezony vstupovat jako česká jednička. Specialistka na slalom vstoupí do své možná poslední sezony v Aspenu. Její cíl je všeobecně známý – touží vyhrát disciplínu. Smělý, ale nikoli nereálný plán. Dalšími českými závodnicemi, které se poperou o body SP jsou Klára Křížová a Kateřina Pauláthová.

Jednoznačně největším tahákem rychlostních disciplín žen bude Lindsey Vonnová. Americká superstar měla po všech stránkách náročné léto. Nejprve se rozpadl její vztah s Tigerem Woodsem a to zdaleka nebyl konec prekérních situací okolo nejúspěšnější závodnice SP. Předsezonní soustředění na Novém Zélandu musela předčasně opustit kvůli poraněnému kotníku. A do třetice smůla. Sešitá tržná rána na palci pravé ruky. O kuriózní zdravotní újmu přišla při hrátkách se svými psy, kteří se začali rvát o frisbee a Vonnová je chtěla dostat od sebe. Jenže cvak a kousanec byl na světě. Doufejme, že to nebude mít vliv na boj o její 13. vítězství z Lake Louise ve sjezdu.

A kdo bude Vonnovou letos prohánět? Fenningerová těžko. Je po operaci přetržených vazů a sezonu odpískala. Mazeová si dává minimálně rok pauzu. Těžké břímě je tedy na Laře Gutové, Tině Weiratherové. Kdo se přidá, napoví dvojice sjezdů a super-G začátkem prosince.Diskuzní vlákno pod článkem zahrnuje všechny příspěvky a komentáře ke Světovému poháru v alpském lyžování 2015/16.