Salomon přišel již v roce 2008 s technologií Custom Shell a loni uvedl na trh její již čtvrtou generaci. Ta vyjma tvarování skeletu v oblasti palcové a malíkové hrany přišla premiérově i s?možností tvarovat komín boty v oblasti velkro pásku, což odstraní případné bolesti způsobené tvarem nebo velikostí lýtka a zároveň usnadní nazouvání.

Co je vlastně Custom Shell?

Technologie pracuje s novým patentovaným materiálem Kaprolene, který byl doposud znám spíše ze světa medicíny a používán pro výrobu protetických pomůcek. Kaprolene je vpracován do skeletu boty právě v oblasti metatarsálních kloubů a vzhledem k tomu, že dobře reaguje na teplo, dokáže být skelet po nahřátí ve speciální troubě upraven na jakékoliv chodidlo.

Pro koho?

Custom Shell je určen zejména pro pokročilé lyžaře, kteří ocení přesně sedící botu. Ti totiž vyžadují na jedné straně celodenní komfort, ale na straně druhé výkon bez kompromisů. Osloví také početnou skupinu lyžařů se širokými chodidly v oblasti metatarsů, kteří by sportovní boty bez následného přizpůsobení skeletu vůbec nemohli používat.

Jak?

Pokud si vyberete boty Salomon, které technologií Custom Shell disponují, máte automaticky i nárok na bezplatné tvarování přímo v obchodě, kde jste je zakoupili. Skelety lyžařských bot se po vyjmutí vnitřních botiček zahřejí ve speciální troubě a po deseti minutách jsou připraveny k tvarování. Vnitřní botičky se vloží dovnitř skeletu, poté boty obujete a obsluha je zapne jen minimálně tak, aby přezky byly v co nejmenším napětí. Zhruba po čtyřech minutách, kdy se skelet přizpůsobí vaší noze, přichází na řadu chlazení. To se provádí za pomoci speciálních chladících návleků a trvá 6 minut.

Celý proces tak zabere pouhých 20 minut. Podstatnou výhodou je i to, že skelet může být tvarován vícekrát. Oproti standardnímu bootfittingu, který trvá mnohonásobně déle a používané procesy vytahování skeletu nebo broušení jsou nevratné, Custom Shell lze přetvarovat na novou nohu či opravit botu vlastní, pokud se třeba něco nepovede (například později opatřená ortopedická vložka apod.). V principu u technologie Custom Shell ale nemůže dojít k omylu, protože skelet je tvarován výhradně vlastní nohou.

www.salomon.cz
Přehled lyžařských bot Salomon na SNOW.cz