Mapa sněhové pokrývky v Evropě (zdroj: snih.in-pocasi.cz)

Česko - stav sněhu

První centimetry přírodního sněhu, který se na horách objevil koncem listopadu, jsou pryč – zůstal jen na hřebenech Krkonoš a Jeseníků. Na sjezdovkách tak zůstávají zásoby technického sněhu, které ale jen málokde stačily k jejich otevření.

Nejvíce sjezdovek v provozu mají Krkonoše – v Peci pod Sněžkou se lyžuje na Javoru a Zahrádkách, sjízdný je i Vysoký svah (Smrk) pro přesun mezi oběma lokalitami. Na Černé hoře jezdí celý Anděl a „vrcholová“ louka Sport. V Malé Úpě je vysněžena sjezdovka Pomezky. Zahajovací show čeká Špindlerův Mlýn, kde se bude lyžovat na modré sjezdovce ve Svatém Petru. Na Klínovci se mohou lyžaři svézt na Dámské sjezdovce.Slovensko - stav sněhu

V omezeném provozu a na technickém sněhu jsou pouze tři areály v Nízkých a Vysokých Tatrách – Donovaly (2 ze 13 sjezdovek), Chopok (9 z 36) a Štrbské Pleso (3 ze 14).Rakousko - stav sněhu

I v Rakousku zatím převládá pohled na holé svahy – „bílo“ je jen ve vyšších polohách na západě země ve Vorarlbersku a Tyrolsku. Naopak ve východnějších spolkových zemích (Salcbursko, Štýrsko) a také na jihu v Korutanech se lyžuje prakticky jen na technickém sněhu. V provozu je zhruba třetina všech sjezdovek – 2 000 ze 7 000 km.


Obergurgl Hochgurgl (report z 6. 12. 2015, autor Cipous)

Nejlepší sněhové podmínky mají ledovce, kde jsou v provozu zhruba tři čtvrtiny tamějších sjezdovek, tu a tam připadne nějaký ten centimetr a teploty se drží pod bodem mrazu.

Z neledovcových středisek slibují největší porci lyžování:

Arlberg

Otevřeno je více než 100 km sjezdovek neboli třetina z celkového počtu. Kromě zasněžování pomohl i relativně slušný příděl přírodního sněhu – do 50 cm.

Ischgl / Silvretta Arena

Ischgl spolu se švýcarským Samnaun zahájil sezónu podle plánu už koncem listopadu a jako vždy s největším množstvím sjízdných sjezdovek široko daleko (aktuálně 123 z 238 km). V provozu jsou všechny hlavní tahy kromě okrajových lokalit (Alp Bella, Piz Val Gronda), na lyžích už lze sjet i do údolí.

Kitzbühel

Navzdory své „nízké“ poloze se lyžuje na několika technicky zasněžených sjezdovkách mezi vrcholy Hahnenkamm (Kitzbühel) a Ehrenbachhöhe (Kirchberg) a dále na Resterhöhe nad Mittersillem – celkem na 40 ze 173 km.

Obertauern

Provoz většiny sjezdovek (90 ze 100 km) hlásí Obertauern, hotelové letovisko mezi Radstadtem (Salzburger Sportwelt) a Mauterndorfem (Lungau) situované v horském sedle v 1 740 m n. m. Pohled do interaktivní mapy sice prozrazuje, že sjezdovek je otevřeno méně než 90 %, i tak ale díky poloze všech sjezdovek okolo dvou tisíc metrů v kombinaci s výkonným zasněžováním mívá Obertauern každoročně velkorysou prosincovou „otevíračku“.

Ötztal

Okolo 200 km sjezdovek má otevřeno tyrolské údolí Ötztal – polovinu z toho v Söldenu, zastřešeného ledovcem, polovinu ve vysokohorském Obergurglu Hochgurglu. Značná část tratí se nachází nad 2 000 m a nemalá i nad 2 500 m n. m. V nejvyšších polohách se okolo technicky zasněžených „koberců“ sjezdovek vyskytuje i souvislá vrstva přírodního sněhu, která aspoň trochu připomíná zimní atmosféru. V Söldenu stále není otevřen sjezd z Gaislachkogelu, jinak jsou vysněžená všechna páteřní propojení.

Saalbach Hinterglemm

V novém lyžařském komplexu, vzniklém propojením Saalbachu a Fieberbrunnu, se lyžuje na třetině sjezdovek, což představuje 90 z 270 km – otevřena jsou všechna propojení a dokonce i některé sjezdy do údolí.

Serfaus Fiss Ladis

Více než třetina (83 ze 196 km) sjezdovek je sjízdná na prémiové tyrolské slunečné terase Serfaus Fiss Ladis. V provozu jsou prakticky všechny lokality od Nordseite ve Fissu až po Masnerkopf v Serfaus, uzavřené ale zůstávají mnohé varianty sjezdovek – zvláště ty strmější (Lazid, Obere Scheid, Pezid) a jižně orientované (Sattelkopf, Schönjoch).

Ski amadé

Ačkoliv většina sjezdovek v superoblasti Ski amadé nepřesahuje dvoutisícovou hranici, díky mohutným investicím posledních let do zasněžování a travnatému podkladu tratí jich navzdory holým svahům je v provozu už celá polovina (303 z 694 km). Množstvím otevřených sjezdovek vyčnívají houpačky Flachau Wagrain Alpendorf a také tzv. 4vrcholová v okolí Schladmingu – na Hauser Kaiblingu nebo Reiteralmu jsou až na výjimky sjízdné prakticky všechny tratě. O něco omezenější provoz má kvůli výše položeným, kamenitějším a na přírodním sněhu závislejším tratím údolí Gastein (62 ze 179 km).

SkiWelt Wilder Kaiser

Za třetinu otevřených sjezdovek (104 z 280 km) mohou lyžaři vděčit jen ultravýkonnému zasněžování, jinak jsou svahy až po vrcholy v cca 1 800 m n. m. zcela holé. Otevřena jsou i všechna propojení mezi jednotlivými středisky kromě přejezdu z Westendorfu do Kitzbühelu a také první sjezdovky do údolí (Brixen, Ellmau).

Zillertal

Více než polovina sjezdovek už funguje v tyrolském údolí Zillertal (227 z 432 km) – od houpaček Hochzillertal Hochfügen přes Zillertal Arenu (propojení do Gerlosu zatím uzavřeno) a Maryhofen (přejezd Penken – Rastkogel otevřen) až po ledovec Hintertux. Nelyžuje se zatím na menším Spieljochu, Ahornu a na Eggalmu.Itálie - stav sněhu

V Itálii neleží do dvou až dvou a půl tisíc metrů prakticky žádný přírodní sníh, přesto je alespoň v nejvýznamnějších střediscích otevřena solidní třetina až polovina všech sjezdovek – na suché zimy jsou totiž italští pistéři zvyklí, a tak se rezavými svahy vinou pitoreskní bílé stužky tratí. I to má, zvláště v kulise Dolomit a za příjemného slunečného počasí, své kouzlo. Teplé počasí v posledních dvou týdnech výrazně zpomalilo zasněžovací tempo, nicméně nezastavilo ho zcela, takže se dá očekávat více otevřených sjezdovek ještě před Vánoci.


Alta Badia (5. 12. 2015)

Alta Valtellina

Vysokohorské svahy oblasti Alta Valtellina jsou o něco závislejší na přírodním sněhu než třeba Dolomity – ať už kvůli slabším zdrojům vody v nejvyšších polohách nebo nutnosti vysněžit na kamenitém podloží „tlustší“ sněhový koberec. V Livignu se lyžuje na necelé třetině sjezdovek, v Bormiu pak prakticky na jediné sjezdovce z vrcholu do mezistanice a v Santa Caterině rovněž na jedné trati z vrcholu do údolí.

Dolomiti Superski

Jednoznačně nejhodnotnější lyžování nabízejí údolí na trase Sella Rondy – Alta Badia, Val Gardena a Val di Fassa. Samotný okruh bude od neděle 13. prosince otevřen v obou směrech, přičemž jen velmi omezený počet sjezdovek nabídne Arabba, která se s absencí přírodního sněhu na svých kamenitějších svazích (Porta Vescovo) vyrovnává déle než sousední údolí.

Okolo poloviny sjezdovek, a to včetně sjezdů do údolí, funguje na Kronplatzu, v Hochpustertalu a dále v údolí Val di Fiemme a v Obereggenu. Omezenější provoz má Cortina d´Ampezzo (jen Faloria a olympijský areál pod Tofanou), Eisacktal, San Martino di Castrozza (částečný provoz od 12. prosince) nebo Civetta (jen jednotlivé sjezdovky, bez propojení).

Celkem bude o víkendu otevřeno přibližně 450 z 1 200 km sjezdovek.

Val di Sole - Brenta a Tonale

Ve Folgaridě Marillevě a v Madonně di Campiglio je vysněžena přibližně třetina sjezdovek, omezenější provoz má Pinzolo (přejezdy mezi těmito třemi středisky zatím uzavřeny, celkem otevřeno 39 ze 150 km). I na Passo Tonale a v sousedícím Ponte di Legno a Temu se jezdí zhruba na třetině tratí (propojení otevřena).

Lyžuje se ale i mimo „hlavní“ oblasti – třeba v jihotyrolském Ratschingsu (report z 5.–7. 12. 2015) nedaleko Brenneru nebo v Suldenu pod Ortlerem a na Schnalstalském ledovci.


Ratschings (report z 5.–7. 12. 2015, autor MisBuc)


Švýcarsko - stav sněhu

V severozápadní polovině švýcarských Alp leží nejčastěji do půl metru sněhu, na jižní straně (Wallis, Engadin) ještě méně. I ve Švýcarsku tak lyžařské podmínky závisejí hlavně na pomoci sněžných děl. Nejbohatší provoz nabízí Zermatt (123 z 322 km), Čtyři údolí (80 ze 412 km) a Saas-Fee (45 ze 100 km) ve Wallisu. Více než 30 km sjezdovek je otevřeno i v Adelbodenu, Engelbergu, Jungfrau, Arose Lenzerheide a v okolí Svtého Mořice. Celkem je ve Švýcarsku aktuálně otevřeno necelých 700 km z celkem 5 000 km sjezdovek.Francie - stav sněhu

Vyšší polohy na severu francouzských Alp jsou bílé s vrstvou několika desítek centimetrů sněhu a díky zasněžovací technice mohla i lyžařská sezóna začít podle plánu. Nejvíce otevřených sjezdovek aktuálně nabízejí Espace Killy (126 z 300 km) a Tři údolí (80 z 600 km), o nadcházejícím víkendu se ale aspoň v omezeném provozu otevírá většina známých megaareálů.Denně aktualizované sněhové zpravodajství z 1 000 středisek celého světa najdete v sekci Sníh!!