Také aktuální situaci na špindlerovských sjezdovkách můžeme vidět jako pověstnou sklenici - z poloviny prázdnou, nebo z poloviny plnou. V provozu je modrá Turistická sjezdovka (s délkou přes 2 km), spodní úsek černé „FISové“ ve Svatém Petru a Nová Hromovka. „Nejúhledněji“ z hlediska sněhové pokrývky působila spodní část černého hangu ve Svatém Petru. Byť se jedná o poměrně krátký úsek, byl bez jediného hnědého fleku či travnatého místa.

Totéž se už nedalo říct o dalších sjezdovkách. Hnědá místa se střídala s bílými plochami, které ale v poměru k celé délce sjezdovky převažují. Většina „hnědých koláčů“ je viditelně označená buď značkou, nebo překříženými tyčemi, takže se jim se zvýšenou opatrností lze vyhnout. Zvýšit pozornost je třeba hlavně po výstupu z lanovky, odkud se na trať vydává několik lyžařů současně, a tak můžete být na nezasněžená místa chtě nechtě zatlačeni.

Na mnoha místech se tu ale pořád dá vykouzlit pár carvingových obloučků, a to hlavně ráno při první jízdě, kdy je ještě sjezdovka relativně tvrdší a lidí je méně.

Ačkoli sněhové podmínky jsou mizerné – myšleno globálně – spousta lidí se odradit nenechala, a i když se ve Špindlu jezdí za plné ceny, praskaly místy sjezdovky ve švech. Takovou návštěvnost by mohlo závidět i leckteré fitko 1. ledna. :-)

A jak to vidí tamní marketingový ředitel René Hroneš? Špindlerův Mlýn je jedno z velmi mála domácích středisek, které je alespoň částečně v provozu. Tajemstvím úspěchu je podle něj dvoudenní uzavírka střediska hned po openingu v půli prosince, kdy areál využil nízkých teplot k intenzivnímu zasněžování. Za uzavření sice areál čelil kritice, nicméně právě díky tomu se dá nyní lyžovat. Pokud jste již středisko letos navštívili, možná vás pálila otázka, proč středisko nesníží cenu celodenní skipasu, když není kompletně v provozu? Odpovědí je pohled na sjezdovku - již teď může mnohé trápit její přeplněnost (není divu, široko daleko jiná možnost lyžování není). Jak by ale sjezdovky vypadaly, pokud by se jezdilo za půlku? Zvyšovat nápor není žádoucí ani pro návštěvníky, ani pro samotné provozovatele. A jaká je kompenzace za špatné sjezdařské podmínky při plných cenách? Při koupi celodenního skipasu získáte 50% slevu na celodenní skipas, který pak můžete uplatnit od 5. ledna kdykoli – brát to můžete jako pozvánku na lepší sněhové podmínky :-). Akce platí od 26.12. až do odvolání.


Jako zpestření jsme si pro vás ve Špindlu v neděli v pondělí připravili testování lyží FISCHER, hůlek LEKI, helem a brýlí SMITH a také rukavic LEVEL. Tradičně jsme reportovali ve vyhřívaných ponožkách LENZ s hodinkami GARMIN. Fotky jsme pořídili pomocí telefonů SAMSUNG.

Partneři SNOW tour: