Největší freeridový contest

Freeride World Tour je největší a nejznámější světovou sérií závodů ve freeridu, na které se již po osmé utkají vyznavači extrémního snowboardingu a lyžování. Původně snowboardová akce se v roce 2004 rozšířila i o lyžaře. Před třemi lety se spojily největší freeridové události the Freeride World Tour, Freeskiing World Tour a TheNorth Face Masters of Snowboarding a vytvořily mezinárodní jednotnou síť závodů Freeride World Tour. Pro závodníky se tak stala o to větší motivací.

Zahajovací závod začne letos v lednu ve Vallnord Arcalis v Andoře. Fanoušci tuto destinaci již dobře znají z minulých ročníků, stejně jako oblasti Chamonix ve Francii, Fieberbrunn v Rakousku a Haines na Aljašce, která budou následovat. Rozloučení se sezónou a vyhlášení těch nejlepších jezdů proběhne tradičně v legendárním švýcarském středisku Verbier.

Tahle soutěž je i pro mladé

Součástí Freeride Word Tour jsou závody pro mladé talenty Freeride Junior Tour (FJT) a kvalifikační závody Freeride World Qualifier (FWQ). Rideři, kteří získají nejvyšší počty bodů z FWQ, budou kvalifikováni do hlavních závodů Freeride Word Tour. Do celkového součtu se započítávají tři nejlepší výsledky v rámci kvalifikačních FWQ závodů, kterých bude celkem přes šedesát! Další lyžaři jsou kvalifikováni do závodu FWT na základě výsledků a úspěchů z minulých let. Někteří získají pro závod divokou kartu, kterou mohou dát organizátoři soutěže vybraným lokálním jezdcům nebo třeba profesionálním lyžařům bodujícím v jiných lyžařských disciplínách.

Důležitým impulsem závodů je snaha hledat nové talenty. Pro současné profesionální jezdce to znamená výzvu a motivaci se udržet na vrcholu. Pro nováčky je dost zajímavé si zajezdit se svými idoly. Každý ročník se závodu zúčastní ti nejlepší jezdci z předešlých FWT a zároveň jsou kvalifikováni nejlepší amatérští lyžaři a snowboardisté z předešlého roku.

Jede se na body

Na všech závodech FWT funguje unifikovaný systém bodování, který pomáhá určit ty nejlepší jezdce. Po prvních třech závodech je vybrán určitý počet snowboardistů a lyžařů, kteří jsou nominováni do dalšího závodu, který letos proběhne na Aljašce. Poté se sečtou tři nejlepší výsledky ze všech čtyř závodů a postoupí jezdci s nejvyššími počty bodů, aby se utkali ve finálové jízdě ve Verbier. Stupně vítězů se určí podle součtu čtyř nejlepších výsledků celkem z pěti závodů. Být ve finále na FWT pro každého jezdce znamená obrovský úspěch. A další motivací může být fakt, že výherci si mezi sebe letos dělí téměř půl milionu amerických dolarů.

Registrovat se do soutěže může každý rider na světě. Pokud bude vybrán, může se zúčastnit všech závodů pořádaných v jeho regionu. Do kvalifikace se mu započítávají tři nejlepší výkony. V regionu Evropa / Oceánie se pojede více jak 40 závodů a v americkém regionu je naplánováno přibližně 20 závodů, takže je z čeho vybírat. Kdo loni zabodoval

Mezi lyžaři v loňské sezoně zazářil Američan George Rodney, na kterého se můžeme těšit také letos. Je výborným příkladem toho, jak se nezkušený jezdec z FWQ může vyšvihnout až na vrchol největší freeridové soutěže. Skvělý výkon předvedl také Jérémie Heitz ze Švýcarska. Pouze o několik bodů překonal Švéda Reine Barkereda, kterého odsunul na třetí místo. Kdo se letos umístí na lepší pozici, uvidíme na letošním FWT.

Nejlepší lyžařkou minulého ročníku byla bezesporu Eva Walkner. Očekává se, že tato zkušená Australanka i letos ukáže jedny z nejlepších jízd a natře to nejednomu chlapovi. Kromě dalších lyžařek Eva změří síly s Italkou Silvií Moser a Američankou Hazel Birnbaum, které se minulý rok umístily na druhém a třetím místě a i letos mají vítězné ambice. Při pohledu na závodní listinu se můžeme těšit na velmi zajímavý souboj těch nejlepších světových lyžařů a lyžařek.Jaké akce nás letos čekají?

23. – 27. 1. 2016 Vallnord-Arcalis, AND

Letošní ročník zahájí jízdy ve Vallnord-Arcalis v Andoře. Závod se zde pojede teprve podruhé, jezdci z FWQ se s ním ale znají již mnohem déle. Tohle místo freeridery zkrátka táhne, také proto se mu říká ´El Dorado freeridu´. Terén nabízí prostor pro všechny styly jízdy a zkušenosti jezdců prověří často měnící se sněhové podmínky.

6. – 12. 2. 2016 Chamonix, FRA

Další zastávka letošního ročníku bude v Chamonix ve Francii. Tohle místo nemusíme snad ani představovat, FWT se zde pojede již po osmé. Další mekka freeridu nabízí rozmanitý terén, který vyhovuje stylově nevyhraněným jezdcům. Kromě závodu si zde diváci užijí i skvělá panoramata v okolí hory Mont Blanc.

6. – 11. 3. 2016 Fieberbrunn, AUT

Akci u našich rakouských sousedů by sis neměl nechat ujít. V březnu ve Fieberbrunn se pojede třetí závod sezóny. Kromě adrenalinu a jedinečného terénu tě pohltí i senzační atmosféra tyrolských alp. A také nominovaní freerideři se již nemohou dočkat svahu, který má sklon 50 stupňů!

17. – 25. 3. 2016 Alaska, USA

Ke konci března se konečně podíváme mimo evropský kontinent. Závod se pojede v oblasti Haines na Aljašce. Kvůli blízkosti Tichému oceánu jsou zde unikátní povětrnostní podmínky. Závod bude výjimečný nejen kvůli mystickému prostředí, ale také z toho důvodu, že se bude jednat o poslední kvalifikační jízdy letošní série.

2. – 10. 4. 2016 Verbier, SUI

Ti nejlepší freerideři a freeriderky poměří své schopnosti na finálním závodu FWT v legendárním středisku Verbier ve Švýcarsku. Tenhle terén je pro všechny jezdce pěkná výzva, je hodně těžký a technicky náročný. Akce je hodně populární a každý rok se zde sejdou tisíce diváků. Tak buď s námi i ty až do konce a uvidíš, kdo si letos nejlíp dá tu zatracenou horu.
Jezdci pro sezonu 2016

Lyžaři     Umístění z 2015     Body
George Rodney (USA)     1     8 780
Jérémie Heitz (SUI)     2     7 700
Reine Barkered (SWE)     3     7 660
Drew Tabke (USA)     4     6 760
Sam Smoothy (NZL)     5     6 380
Loic Collomb-Patton (FRA)     6     5 905
Samuel Anthamatten (SUI)     7     5 820
Conor Pelton (USA)     8     5 485
Juan Bergada (ARG)     9     5 175
Felix Wiemers (GER)     11     4 890
Wille Lindberg (SWE)     12     4 650
Charlie Lyons (NZL)     13     3 475
Leo Slemett (FRA)     14     3 355
Stefan Hausl (AUT)     15     3 240
Garrett Altmann (USA)     16     2 850
Kyle Taylor (USA)     17     2 270
Ivan Malakhov (RUS)     20     2 145
Julien Lopez (FRA)     22     1 945
Markus Eder (ITA)     26     1 246
Fabio Studer (AUT)     29     756
Dennis Risvoll (NOR)            
Dani Fornell-Prat (AND)            
Logan Pehota (CAN)            
Bene Mayr (GER)            
Trace Cooke (CAN)            
Max Durtschi (USA)            
Martin Lentz (USA)            
Aymar Navarro Combalie (ESP)            
Kristofer Turdell (SWE)            

Lyžařky     Umístění z 2015     Body
Eva Walkner (AUT)     1     9 100
Silvia Moser (ITA)     2     8 305
Hazel Birnbaum (USA)     3     7 930
Christine Hargin (SWE)     4     6 955
Francesca Pavillard-Cain (USA)     5     6 890
Lotten Rapp (SWE)     6     6 215
Lorraine Huber (AUT)     7     6 190
Jaclyn Paaso (USA)     8     4 545
Matilda Rapaport (SWE)     9     3 885
Lorelei Torres (AND)     13     1 290
Estelle Balet (SUI)            
Nadine Wallner (AUT)            
Lauren Cameron (CAN)            
Evelina Nilsson (SWE)            
Mali Noyes (USA)            
Arianna Tricomi (ITA)