Ubytoven a jednoduchých hotelů existuje celá řada, avšak jen jeden řetězec – Swiss Youth Hostels – dokáže nabídnout pokrytí po celé ploše Švýcarska, hory a ani Zermatt nevyjímaje.

Ubytovna v Zermattu

Rekonstruovaná budova s přistavěnými moderními křídly nevypadá, že do sebe vměstnala 174 lůžek. Z oken vícero pokojů lze dokonce ráno co ráno sledovat efektní východ slunce na špici Matterhornu. Budova leží v centrální zástavbě, jen pár kroků odtud je stanice elektro skibusu, který lyžaře odváží k lanovce do tamního lyžařského ráje. Případně pěšky to je k údolní lanovce asi kilometr.

Bydlet tam můžete ve dvou-, tří-, čtyř-, šesti- a dokonce dvou osmilůžkových pokojích. A ceny? Pro sezonu 16/17 začínají již na 36,50 francích za osobu a noc (včetně snídaně), dvoulůžkový pokoj se sociálním zařízením stojí mezi 131 až 175 franky. Hostel nabízí vedle snídaní, které jsou automaticky v ceně, i večeře za příplatek 17,50 franků. Domluvit si můžete i obědový balíček (8,50 franků bez nápoje).


Více o hostelu v Zermattu najdete na Youthhostel.ch!


Co je to vlastně švýcarská ubytovna?

Ještě upřesníme, že ve Švýcarsku znamená ubytovna, nebo přinejmenším hostely se značkou Swiss Youth Hostel, téměř totéž, co hotel – jen servis je omezený a pokojíčky menší, vybavené skromně, ale s maximálním ohledem na funkčnost. Novější projekty společnosti jsou moderní, architektonicky atraktivní a funkčně propracované budovy s plnohodnotnými pokoji, obvykle dvou- a čtyřlůžkovými.

Oproti hotelům jim chybí jen nadbytečná stylizace a přebujelý servis. Koncept je nastaven maximálně efektivně, tedy tak, aby za minimální peníze poskytl všechny potřebné služby v dostatečné kvalitě. Recepce pracuje jen omezenou dobu, úklid pokojů spočívá pouze ve vynášení košů, povlékání a svlékání prádla obstarává host. Stejně tak jídlo, kdy se hosté stravují í v samoobslužné restauraci a na výběr je jedno univerzální menu, ovšem složené obvykle ze čtyř chodů (polévka, salát, hlavní jídlo, desert).