Sjezdovka Lauberhorn 4 480 metrů je krásnou členitou tratí s mnoha nebezpečnými místy. Ihned po startu, který je v nadmořské výšce 2 315 m n. m., čeká na lyžaře „padák“ dosahující až 16°. Projektantem tratě je slavný Bernard Russi, který ji dovedl k dokonalosti. Pasáže jako Traversenschuss (rychlost až 130 km/h), Kernen-S (nejužší místo na trati) či Silberhorn Jump (vznikl v roce 2003), zvedají diváky ze sedadel a přivádí je k naprostému úžasu hraničícího se zděšením.


Wengenský sjezd je svým profilem extrémně náročný a tak není divu, že vítězové jsou opravdové legendy. Borci jako Klammer, Killy, Ghedina, Maier nebo z poslední doby Miller, Innerhofer či Reichelt jsou velká jména královské disciplíny. Ani letos nemůžeme očekávat nějakou senzaci. Na tuto trať jen odvaha a umění nestačí. Je to pro někoho klišé, ale zkušenosti ve sjezdech, jakou jsou Wengen a Kiztbühel, hrají prim. Každá nerovnost, každá boule, skok či zatáčka, zde mají velký význam na výsledný čas. Švýcarský fantom Didier Cuche kdysi řekl „ Lauberhorn se nedá zajet bez chyby, tady vyhrává ten, kdo jich udělá nejméně“. Není tomu tak dávno, co byl během prohlídky několikrát napomínán A. L. Svindal za pomalé tempo při inspekci tratě. Závodník skutečně potřebuje trať znát a mít nastudovaný každý detail této nebezpečné sjezdovky. Letošní podmínky nasvědčují rychlému a těžkému závodu. Vzhledem k nedostatku sněhu bude každý hrbolek patrný a důležité bude držet správnou stopu.


Dopředu je vždy obtížné někoho favorizovat, ale určitá skupina závodníků by se našla. Domácí se musejí obejít bez stále zraněného Beata Fueze (vítěze 2012), přesto mají želízko v ohni Patrika Künga (vítěz 2014). Rakušané v osobě Hannese Reichelta obhajují loňské prvenství. A pak jsou tu Norové. Svindal vládne disciplíně. Letos už vyhrál tři sjezdy a na Lauberhorn si brousí zuby už dlouho. Nikdy tu nevyhrál a na „bedně“ byl jen v roce 2014, kdy skončil třetí. Ještě hůře vychází ze souboje s touto sjezdovkou jeho krajan Kjetil Jansrud. Ani jedno pódium a loňské 5. místo je pro tohoto sjezdaře málo. Uvidíme letos.


Sjezd sledujte 16. ledna na Eurosportu 1 ve 12:30.