Top of Europe Ice Magic Interlaken – bruslařská aréna v centru Interlakenu

ruslení je ve Švýcarsku silně populární sport a v poslední době oslovuje i turisty. Ice Magic, bruslařská aréna v centru Interlakenu – který mimochodem stojí sám o sobě za návštěvu – se skládá z různě velkých kluzišť, kolem kterých vede vícekrát vzájemně propojený vnitřní a vnější okruh. Celková délka bruslařských cest činí 450 m. Arénu najdete na volné ploše před historickým Grand hotelem Victoria-Jungfrau, kde kdysi pobýval třeba Marc Twain. Můžete se vyfotit se slavným vrcholem Jungfrau či si večer zabruslit při proměnném barevném osvětlení. Arénu obklopuje i dlouhá řada stánků se zimním posezením a nabídkou všelijakých lahůdek včetně typických švýcarských jídel. Vyšší úroveň stravování pak nabízí přilehlá iglú restaurace, ale samozřejmé i všemožné další provozovny v přilehlém městském centru (tam už si musíte brusle sundat). Pokud s sebou nemáte vlastní brusle, lze si je na místě zapůjčit, případně si na jedné z ledových ploch zahrát metanou. Funguje tu i bruslařský instruktor, nejmenší návštěvníci pak mohou využívat podpěry ve formě plastových zvířátek, které si tlačí před sebou po ledě.

Výlet kočárem

Když se opřete do kožených křesel, zachumláte do ovčích houní a kočí křikne hyjé, můžete se cítit nejen jako na dovolené, ale přímo jako král. I když večerní pohledy na temnící hory v člověku vzbuzují spíše posvátnou nostalgii než pocit nepřemožitelnosti. Vyjížďky kočárem lze podniknout například z Davosu do přilehlých údolí, například do Dischmatalu, a doporučeno je, jak jinak, spojit ji s návštěvou restaurace, kde se ohřejete a povečeříte. Nezapomenutelné jsou i jízdy po Zermattu, na Rigi nebo v Braunwaldu. V Haslibergu můžete nejdříve vyrazit na výlet na sněžnicích, v restauraci si dáte fondue a poté vás koňské spřežení odveze zpět. Vlastně jako taxi, když jdete na flám ve městě – jen je vše plně ekologické a v horách.

Speeddating na vleku

Sháníte k sobě lyžaře nebo lyžařku? Seznamte se na vleku! Speeddating – čili rychlé setkání za účelem seznámení se – přímo na lyžařském na vleku se provozuje v Neusell v Rothenthurmu, místě vzdáleném jen asi 45 minut z Curychu. Letos v zimě se tam bude konat série seznamovacích akcí. Jak probíhají? Během sedmiminutové jízdy na kotvě si nezadaní mohou blíže říci něco o sobě, a pokud si padnou do oka, vytvořit podmínky pro bližší seznámení. Na čerstvém horském vzduchu při lyžování se už dal dohromady nejeden krásný pár. Speeddating organizuje profesionální agentura každou druhou sobotu, přihlásit se ale mohou jen nezadaní ve věku od 25 do 42 let.

Fenomén fondue

Fondue rikša

Místní mu říkají „Fondükscha“ a jde o rikšu, kde ale nikoli jenom cestujete, nýbrž se věnujete záležitostem společenským – a, jak už název napovídá –, gurmánským. V kočáře se totiž podává fondue! Při pojídání roztaveného sýra se čas zpomalí, takže vedle konzumace a konverzace máte stále dost času na to vnímat vjemy z projížďky historickým Bernem – městem zapsaným na seznamu světového dědictví UNESCO. A k tomu všemu vás kočí baví zaručenými bernskými historkami.

Objevování starých švýcarských měst se sklenkou vína v ruce a chlebem namáčeným v sýru se hodí i jako dárek ke každé zvláštní příležitosti. A nejste odkázáni pouze na Bern, podobnou atrakci najdete například i v nedalekém Thunu.

Fondue v lanovce

Co tahle zajít na večeři do nitra hor? V kabině pohádkové lanovky vedoucí na Hannigalp ve středisku Grächen můžete zakončit zimní den netradičně příjemně s tradičním sýrovým fondue – ano, přímo v lanovce. K pití se podává tamní walliské bílé víno a typický dezert. Grächen je středisko nedaleko Zermattu, takže jedním ze svědků vašeho rituálu bude i bájný Matterhorn. Start je před sedmou, aby vám lanovku pustili (a fondue uvařili), musí vás být minimálně deset. Jedno kompletní menu stojí nijak hrozných 42 franků.

Nabídka fondue v lanovce ale není až tak neobvyklá, jak by se mohlo zdát. Nabízí ji mimo jiné i slavný Zermatt nebo gondola v Charmey v oblasti La Gruyère.

www.mojesvycarsko.com