Mark strávil na lyžích celý život. Závodně se věnoval akrobatickému lyžování, jeho parketou byla jízda v boulích a ve snowparku. Rok 2003 byl pro Marka úspěšný, když získal čtvrté místo v U.S Open Big Air a páté místo v U.S Open Slopestyle. Marka závodění bavilo, až do té chvíle, než mu lidé z Matchstick Productions nabídli účast ve filmu. Back country a heliskiing Marka totálně pohltily, a závodní kariéru pověsil na hřebík. Od této chvíle točil pro Matchstick Productions všechny filmy, zároveň spolupracoval i s dalšími produkčními společnostmi jako Warren Miller a Poor Boyz. V roce 2005 Mark dostal svou první filmovou cenu Powder Video Awards za nejlepší mužský výkon ve filmu Yarbook od Matchstick Productions. Také další společný film Push natočený v roce 2007 byl velmi úspěšný a Mark získal ocenění podruhé. Spolupráce s touto společností dále pokračovala a Mark si v roce 2009 došel pro ocenění v kategorii Best Powder a Best Natural Air o rok později.

Mark natočil přes dvacet velmi úspěšných filmů, ten poslední byl představen v srpnu 2015. The Masquerade představuje nový freeski film, ve kterém se zúčastnili natáčení i další populární freerideři Torin Yater-Wallace, Joe Schuster, Sean Pettit, Callum Pettit, Richard Permin nebo Noah Bowman. Celým příběhem se prolínají dvě dějové linie. Přes den se můžete nechat unášet divokou jízdou na vrcholcích Aljašky, v noci se partička ocitá ve víru gamblingu ve Whistleru.


Think green

Mark tíhne k ekologii a snaží se zamezit globálnímu oteplování, aby měl na čem ještě za pár let lítat. Angažuje se ve skupině One Step, která se snaží změnit přístup lyžařů a lyžařských středisek. Tlačí na ně, aby snižovala uhlíkovou stopu, která vzniká v důsledku jejich provozu. Mark se také angažuje ve firmě Salomon, která je Markovým sponzorem. Je členem Salomon freeski týmu a pomáhá s navrhováním designu a vývojem lyží. Například navrhoval ekologicky šetrné lyže Shogun, které mají vrstvu z bambusu.

Když Mark hodnotí vývoj freeridu, je rád, že se tak rozmáhá. Proto ani s určitostí nedokáže odpovědět na otázku, kdo je jeho idolem. Kromě Scotta Schmida, Glena Plakea, Setha Morrisona a JP Auclaira říká, že jeho idolové se formují ještě mezi současnými jezdci.


Zajímavosti o Marku Abmovi

Chodí s akrobatickou lyžařkou a olympioničkou Kristi Richards, která vyhrála zlato a bronz v jízdě v boulích. Společně provozují farmářskou restauraci nedaleko Whistleru.

Marka sponzorují: Smith Optics, Salomon Skis, Boots, Bindings, Salomon Outerwear, Whistler/Blackcomb, The Levitation Project, Arcade belts, Panda Poles Jezdí na lyžích Salomon Rocker 2 122 s vázáním STH 16 a s botami Ghost 120 CS. Pokud se jednou za čas vyskytne v parku, šáhne po Rocker 108.


Vizitka

Jméno: Mark Abma
Datum narození: 3. 3. 1980
Místo narození: Whistler, Kanada
Nejoblíbenější středisko: Whistler, Kanada
Nejoblíbenější značka lyží: Salomon