Pro letošní sezónu se na trh dostaly špičkové lavinové batohy s objemem 15 a 30 litrů fungující na principu technologie BCA Float. Systém doplnitelných lahví se stlačeným vzduchem, kdy je vzduch zatažením za ergonomické madlo vehnán do airbagů, významně zvyšuje šanci na přežití při zasypání lavinou, neboť batoh zasypaného nadnáší nad masu sněhu a airbag, strategicky umístěný za hlavou a kolem krku, chrání citlivá místa páteře před zraněním. Lavinové batohy K2 navíc vynikají svojí lehkostí a množstvím vychytávek, například možností diagonálního či vertikálního upínání lyží, odpojitelnou síťovanou kapsou na helmu, H20 systémem se zateplenou kapsou na ramenním popruhu nebo organizéry pro snadné umístění stoupacích pásů, lavinové sondy a lopaty. Samozřejmostí jsou oka pro upevnění holí a cepínu. Kdo by přeci jen potřeboval ještě techničtější batohy, tak sáhne po lehkém Float 27Tech pro jednodenní túry nebo po Float 42Tech vhodném pro vícedenní přechody.

Snad nejdůležitější povinnou pomůckou pro pohyb v zimním lavinézním terénu je bezesporu lavinový vyhledávač. Vlajkovou lodí značky BCA je moderní tříanténový digitální lavinový vyhledávač Tracker3™, který zaujme příjemně malými rozměry. Jeho největší výhodou je velmi rychlé zachycení nejsilnějšího signálu ostatních vyhledávačů v dosahu. Ve chvíli, kdy signál zachytí, si můžete být jisti, že zasypaného najdete. Vzdálenost a směr zasypaného lze snadno odečítat z displeje pomocí jasně červených LED diod, což výrazně usnadňuje hledání za zhoršené viditelnosti, jako je mlha, tma či husté sněžení. V případě vícečetného zasypání nabízí vyhledávač funkci Signal Suppression (SS), kdy je po dobu 60 vteřin potlačen nejsilnější signál již nalezeného vyhledávače. Jste tak co nejrychleji navedeni k dalšímu zasypanému. Pokud potřebujete získat přehled o všech zasypaných v dosahu, pomůže vám funkce Big Picture (BP), usnadňující rozhodnutí, kam se vydat hledat nejdříve.

Každý skialpinista, řešící hmotnost své výzbroje, zajásá nad dokonalým spojením lehkého cepínu a lopaty s univerzální násadou. Rescue Shovel Plus Ice Axe neboli SHAXE je unikátní výrobek, výrazně šetřící hmotnost batohu i místo v něm. Shaxe splňuje normu CE pro cepíny kategorie B, takže se na něj můžete bez výhrad spolehnout. Součástí setu jsou navíc speciální křídlové šrouby, usnadňující zkonstruování záchranných sání.


K tomu pomohou třeba karbonové hole LOCKJAW CARBON/CARBON PROBE EVA, disponující integrovaným sklonoměrem, talířky naklápějícími se podle sklonu svahu nebo měřičem hloubky sněhu, který po spojení dvou holí dohromady funguje jako lavinová sonda. Spolehnout se můžete i na odolné duralové nebo karbonové lavinové sondy se snadným systémem aretace.


V neposlední řadě je třeba zmínit odborníky uznávané stoupací pásy vyráběné přední švýcarskou značkou POMOCA z mohéru a nylonu. Pásy mají skvělou přilnavost k lyži, ideální poměr stoupavosti a skluzu, výraznou voděodolnost a díky Z-Clip technologii upínání se velmi snadno nandávají i sundávají. Pokud byste snad stále byli na pochybách, vyzkoušejte výrobky K2 a BCA v terénu a přesvědčte se o jejich kvalitě.
Výběr z produktů K2

K2 Wayback 88

Lyže s dřevěným jádrem z javoru pro skutečné skialpinisty, kteří potřebují odlehčené, ale dostatečně tuhé a odolné lyže. Díky All-Terrain Rockeru jsou ideální do jarního firnu stejně jako do čerstvého prašanu. Povrchová úprava SnoPhobic omezuje lepení sněhu. Lyže je snadno ovladatelná, má perfektní držení na hranách a se zúženou špičkou i patkou si užijete jízdu dolů.

Rádius: 17 m při délce 174 cm Hmotnost: 1 320 g při délce 174 cm Rozměry: 126/88/113

Cena: 14 799 KčK2 Backside 24Kit

Špičkově propracovaný batoh v setu s lavinovou lopatou a sondou je ideální pro jednodenní skialpové výlety do hor. Kapsa na mokré pásy a lavinové vybavení je oddělena od hlavní komory. Nechybí diagonální i boční popruhy na připevnění lyží. Pro skialpinisty je samozřejmostí oko na připevnění cepínu a odpojitelná síťovaná kapsa na helmu.

Objem: 24 l

Cena: 5 299 KčK2 Rescue Shovel Plus Ice Axe

Lavinová lopata s vyměnitelnou hlavou cepínu, splňující normu CE pro cepíny kategorie B. Ušetříte tím váhu i místo v batohu. Set navíc obsahuje speciální křídlové šrouby, usnadňující zkonstruování záchranných sání.

Rozměry: 25 x 28 cm (lopata), 41 x 50 cm (cepín)
Hmotnost: 670 g (lopata), 365 g (cepín)

Cena: 3 349 KčK2 Route

Nejlehčí univerzální helma na trhu váží pouhých 320 g a s dokonalým systémem větrání zajistí optimální teplotu jak při namáhavém výstupu, tak při rychlém sjezdu. Pomocí Boa® systému dotažení vám helma bude skvěle sedět. Oceníte i softshelovou pokrývku proti sněhu či dešti.

Rozměry: S (51–55 cm), M (55–59 cm), L/XL (59–62 cm)
Hmotnost: 320 g

Cena: 3 349 KčBCA Float 27™ Tech

Technický lavinový batoh je ideální pro skialpinisty a freeridery. Objem 27 l bez problémů pojme vybavení na jednodenní túru. Vyjímatelný systém Float™ umožňuje velmi rychlé a efektivní nafouknutí airbagu, umístěného strategicky za hlavou jezdce a poskytujícího tak maximální ochranu. Nechybí speciální kapsy na sondu a lopatu či popruhy na upevnění lyží a cepínu.

Objem: 27 l
Hmotnost: 2 450 g včetně systému Float™ bez tlakové lahve/ 3 074 g včetně lahve

Cena: 14 999 KčBCA Tracker 3™

Moderní tříanténový digitální lavinový vyhledávač s malými rozměry. Displej s jasně červenými LED diodami usnadňuje zobrazení vzdálenosti a směru za zhoršených podmínek viditelnosti a šetří baterie. Vyhledávač nabízí funkci Signal Suppression (SS) pro dočasné potlačení nejsilnějšího signálu a funkci Big Picture (BP), umožňující získat přehled o všech zasypaných v dosahu.

Rozměry: 11,5 x 7,1 x 2,4 cm
Hmotnost: 215 g včetně baterií
Dosah: 50 m
Napájení: 3x 1,5 V AAA

Cena: 8 399 Kč