Třicátý šestý ročník šampionátu se bude konat na sjezdovkách ve Sv. Petru a na Stohu. Pro české lyžování je přidělení pořadatelství takto významné akce velkým oceněním a důkazem, že Masters lyžování má u nás svoji tradici, početnou základnu a zejména kvalitu.

Na konci března se do největšího českého lyžařského střediska sjede na více než 500 závodníků z celého světa, což je pro organizátory ze společnosti SJ SKI velká výzva. „Jedná se o zajištění kompletních služeb nejen pro závodníky, ale i pro jejich doprovod a návštěvníky Mistrovství. Při závodech budeme těžit nejen z vlastních zkušeností pořadatele 11 ročníků Světového poháru Masters, ale také ze zkušeností spolupořadatelů, kteří organizovali závody Světového poháru žen. Vše kolem závodu bude tedy mít svěťákovou úroveň,“ říká za pořadatele Mgr. Iva Kárníková ze spol. SJ SKI. Na závodníky nečeká jen závodní program. Během týdne Mistrovství světa je pro účastníky připravena celá řada doprovodních akcí. Hned na začátku, tedy v pondělí, to bude takzvaný Opening Ceremony s Team Parade (slavnostní průvod s představením národních týmů) s doprovodným programem a prezentací lokálních produktů. Dále je připravena Galadinner v Hotelu Horal. Neméně nápaditými a významnými budou i jednotlivá slavnostní vyhlášení přímo v prostorách Skiareálu Špindlerův Mlýn.
Jak bude Špindl při MS fungovat

A jak se bude dát v termínu od 21. do 25. 3. 2016 lyžovat? Zavřená bude chvíli Červená a Stoh, ale nebude to o víkendu. Bude se závodit ve třech skupinách: A – pánové do 55 let, B od 56 let a C – dámy. Červená bude zavřená od pondělí do čtvrtka a Stoh v pondělí, úterý a pátek.
Závody FIS Masters může jet každý, komu už bylo 30. Avšak díky dlouhověkosti profesionálů jsou nejnabitější kategorie od 45 do 65 let. Všichni jsou ryzí amatéři. Lyžařskou výzbroj, dopravu, hotely, lanovky a startovné si kupují za své.

Samotných závodů v rámci Mistrovství světa Masters se účastní špička závodního pelotonu ze všech koutů světa. Ani ve Špindlerově Mlýně nebudou chybět tradiční sjezdařské velmoci Rakousko, Německo, Francie a další. Diváci se však mohou těšit i na „exotičtější“ lyžaře z Japonska, Jižní Koreje, Chile nebo Nového Zélandu a Austrálie. Tento výčet jen potvrzuje, o jak prestižní akci se jedná. Na závodníky pak čekají medailové souboje ve třech disciplínách, slalom, obří slalom a rychlostní disciplína super-G. „Bylo velice náročné skloubit běžný provoz nejnavštěvova­nějšího lyžařského resortu v ČR s podmínkami šampionátu,“ dodává Michal Kárník, předseda organizačního výboru.

Fanoušci se mohou těšit na známá i neznámá jména tohoto sportu a ve hře o cenné kovy rozhodně nebudou chybět ani čeští lyžaři, kteří v kategorii Masters patří dlouhodobě do světové špičky. Jak již dříve pořadatelé World Criterium Masters avizovali, tváří akce bude český sjezdař Ondřej Bank. Malým veřejným tajemstvím je, že se snaží do „Špindlu“ přilákat i rakouskou lyžařskou legendu Hermana Maiera.


www.sjski.cz