Lyžařské značky se snaží vymyslet co nejlepší a nejpohodlnější metody tvarování bot, které by zážitek z lyžování ještě více zpříjemnily. Rádi bychom vám nyní představili dvě z nich, které jsou mistry v oboru.


V pražském Harfasportu nabízí lyžařské boty od osmi značek v ucelené nabídce a mezi nimi i světoznámé značky AtomicSalomon, které nad ostatními vyčnívají díky možnosti individualizace bot. Žádné otlačeniny a nepříjemný pocit těžkých nohou. Pokud se tedy rozhodnete pro tento luxus, který byl dříve výhradou pouze pro závodníky, určitě to nějaký čas zabere.


Společným znakem obou technologií jsou tepelně tvarovatelné materiály, které se po důkladném procesu přizpůsobí vaší noze. Výsledek je stálý, ale samozřejmě existuje možnost botičku znovu přetvarovat stejným způsobem. Nyní se důkladně podíváme na každý z nich.


Značka Atomic přišla s technologií jménem Memory Fit. Ta tvaruje nejen vnitřní botičku, ale také obě části skeletu boty, což zaručí individuální přizpůsobení lyžařské boty každému uživateli. Tato metoda využívá tepelného tvarování a celkový proces je hotový již za 12 minut!


Zkušený personál v Harfasportu nejprve skelet umístí do speciální trouby vyhřáté na 117 °C, kde se bota nahřívá po dobu 5 minut. Po vyndání z trouby se vloží vnitřní botička a zákazník si boty lehce zapne, stojí v lyžařském postoji a po 2 minutách se mu na lyžařské boty přiloží chladicí obaly. Ty působí 5 minut a zaručí zatvrdnutí otisku vaší nohy. Z naší prodejny odcházíte po 12 minutách s individuálně vytvarovanými botami, které vám zaručí eliminaci otlačenin a lepší výkony na svahu.


V roce 2008 se na trhu objevila technologie Custom Shell od značky Salomon. Ta funguje na podobném principu, ale kromě tvarování v oblasti nártu nabízí také tvarování komínu boty. To jistě ocení ti, jejichž lýtko má specifický tvar či velikost. Zajímavostí je i používaný materiál, který je patentovaný – tzv. Kaprolene. Ten se zatím využíval pouze v medicíně při výrobě protetických pomůcek, díky tomu vám zaručí nejen celodenní komfort, ale také výkony bez kompromisů. I zde se využívá tepelného tvarování, avšak doba procesu je o něco delší.


Stejně jako u značky Atomic se skelet nahřívá ve speciální troubě, ale teplota je nižší. Nahřívání je prováděno 10 minut při teplotě 80 °C. Dále se boty opět nazují a čeká se 4 minuty v klidné poloze, než se může přejít k poslednímu kroku. Bota se následně chladí 6 minut v chladicích obalech, které byly předem vychlazeny v mrazicím boxu. Výsledkem je dokonale padnoucí lyžařská bota do 30 minut!


„Individualizace lyžařských bot už není pouze výhradou pro závodníky, ale také pro všechny lyžaře, kteří kladou důraz na pohodlí nebo mají nějaké problémy s chodidly – například vysoký nárt, širokou nohu, kostní výrůstky nebo specifický tvar či velikost lýtka,“ říká bootfitting specialista Ondra Štangler z Harfasportu. Díky celému procesu vám budou lyžařské boty lépe přiléhat především v oblasti palce, malíkové hrany, nártu, kotníků a paty. Zapomeňte s těmito technologiemi na své problémy a užívejte si lepšího výkonu na sjezdovce!

www.harfasport.cz