V městečku Tauplitz se vám může leckdy těžko věřit, že je v blízkém okolí nějaký svah, kde by se ještě lyžovalo. Nenechte se ale vyvézt z míry, skipas si klidně pořiďte a nechte se vyvézt čtyřsedačkovou lanovkou na náhorní plošinu Tauplitzalm. Po jednom přestupu se vynoří horské náměstíčko s chatami, restauracemi a víc než dostatečnou sněhovou pokrývkou.


Hlavní centrum dění se soustřeďuje na zvlněnou horskou louku Taupitzalm, kde najdete i zázemí pro děti nebo běžkařské stopy. Kromě toho se odtud můžete po sjezdovkách vydat skoro na všechny strany – hlavně na vrchol Lawinenstein nebo dolů zpět do Tauplitzu, přičemž kvůli měkčímu jarnímu sněhu v údolí je vhodné svézt se odpoledne jen do mezistanice lanovky.


Areál Tauplitzalm je laicky řečeno „roztahaný na všechny strany“ a propletený sjezdovkami i přibližovacími lanáčky, které jsou občas potřeba použít, i když jedete dolů. Když už ale víte, jak se kam dostat, což usnadňují i ukazatele na každé křižovatce, je velká pravděpodobnost, že si vyberete - sjezdovky jsou tu všeho druhu. Velmi oblíbenou je sjezdovka Mitterstein, která začíná pořádným černým, ale dostatečně širokým a přehledným sešupem, po němž se zvolní do proměnlivější červené tratě. Sjezdovku obsluhuje pohodlná kabinková lanovka s mezistanicí, takže je možné vozit se jen na horním černém úseku.


Díky intenzivnímu sluníčku byla dolní polovina svahů měkčí už od prvního lana, většinu dne jsme proto lyžovali v horní části, která byla po ránu dostatečně tvrdá. Po celé dopoledne zůstaly kompaktní sjezdovky odkloněné od slunce, jako třeba ty u Großsee, které jsou sice obsluhované vlekem a jsou kratší, ale pěkně široké a s poměrně konstantním sportovním sklonem.


Velmi lákavá sjezdovka padá ze Schneiderkogelu, na kterou z Tauplitzalmu vyváží sedačková lanovka. Od výstupní stanice jak doprava, tak doleva vás budou brát choutky vyfotit si okolní panoramata, a pak už se můžete vydat střemhlav dolů po černém padáku, který bývá poloprázdný.


Jedním z nej Tauplitzu je 360stupňová vyhlídka na vrcholu Lawinensteinu, kam je potřeba se dopravit nakonec ještě pomaloučkou pomou poháněnou dieslovým motorem. Vyhlídka je pro romantiky – nečekejte žádné lavičky ani restauraci s terasou, jen výhled do všech světových stran a díky relativní odlehlosti samotného vrcholu i s minimem lidí.


Tauplitz je známý i pro své oficiální freeridové zóny, v lednu se tu pravidelně koná freeridový camp. Při jarní návštěvě už to na prašanový freeride sice nebývá, každopádně rozmanitý terén, jak holý, tak řídce zalesněný, může být velmi zábavným hřištěm – ostatně nám stačilo toto koryto, abychom se i na jarním sněhu vyblbli. :-)


Tauplitz se dá s čistým svědomím doporučit rodinám s dětmi, ideálně s bydlením přímo na sjezdovkách nahoře v Tauplitzalmu. Nejmenší děti si tu u chat plácají sněhuláky a větší mohou lyžovat v dětském parku se zastřešeným pojízdným pásem. Na pravé straně od pásu děti mohou jezdit volně, na levé straně od pásu je školička s koberci a výukovými prvky.


Výbornou občerstvovací stanicí je horská chata S´Kriemandl, která je zároveň nejvýše položenou hospůdkou ve Štýrsku (1 884 m). Posedět můžete jak v útulné dřevěné chaloupce, tak venku na terase, ať už v lehátku nebo na barových židlích s ovčí kožešinou. K jídlu se nabízí klasický buřt s hranolkami (6,50 eur), boloňské špagety (8,90 eur) nebo asijská pánev (10,90 eur). Nechybí ani speciality jako západ slunce zalévající okolní hory – ten si tu v ovčí kožešině nenechte ujít. ;-)


Máte rádi, když ráno vyjdete ze dveří a plácnete s lyžemi rovnou na sníh? Pak budete na Tauplitzalmu doma. My si tento luxus dopřáli díky ubytování v chatě Hausalpin přímo u sjezdovky Lawinenstein.


Tauplitz v kostce:

Vzdálenost z Prahy     4 h 22 min
Celodenní skipas dospělý *     37,50 eur
Celodenní skipas mladiství/studenti (1997 - 1999)     35 eur
Celodenní skipas děti (2000 a mladší)     20 eur
Parkování     Tauplitz: zdarma u nástupu na lanovku, Tauplitzalm – 6-10 eur dle doby stání, vedle sjezdovky
* Ceny platné nyní ve vedlejší sezoně od 6. 3. 2016

Při reportech používáme lyže značky FISCHER, hůlky LEKI, helmy a brýle SMITH, rukavice LEVEL a hodinky GARMIN Fénix 3. Nohy nám v lyžákách zahřívají ponožky LENZ. Do středisek nás vozí vůz HYUNDAI Tucson a fotografie jsou pořízené technikou SAMSUNG.Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Partneři SNOW tour: