Hned na začátku je třeba upozornit, že u výběru sportovních kamer bude rozhodovat hlavně výše vašeho rozpočtu. Začneme-li od nejdostupnější kamery, dostaneme se ke značce Xaomi, která upoutá především svým vzhledem.


Vyjde na 2 700 Kč, a jde tak o nejlevnější sportovní kameru se senzorem Sony – ten zaručuje lepší kvalitu než jiné kamery ve stejné cenové relaci. Je tu možnost slowmotionu i několika záznamových režimů (video, fotky, časoměr, sekvenční focení). Kameru navíc můžete připojit přes wi-fi do mobilní aplikace, takže vidíte náhled a můžete nastavit kameru, jak potřebujete, vysvětluje hlavní výhody Tomáš Kamen z pražské prodejny FotoŠkoda.


Budeme-li postupovat škálou dál, narazíme na kameru Lamax. Ta má o něco slabší senzor (12 megapixelů), takže je tu slabší zaostření a menší světelná citlivost. Výhodou je široká škála vybavení v základním balení – dvě baterie do kamery, vodotěsné pouzdro, stativová redukce, suché zipy, samolepící držáky, držák na trubku a další. I s touto kamerou se můžete přes wi-fi spojit s telefonem.


Jednou z nejvyspělejších kamer je kamera Sony, která disponuje velmi kvalitními snímačem, co do širokého dynamického rozsahu, ostrosti a světelné citlivosti. Setkáte se tu už s pokročilým manuálním nastavením videí a fotografií, můžete si nastavit režim RAW (syrový záznam, který je vhodný pro pokročilejší uživatele pracující s postprodukcí) nebo kompenzaci expozice. Kamera je hlavně zaměřená na natáčení, takže kvalita fotografií je slabší.


Při nahrávání videí máte možnost stabilizace obrazu a rovněž propojení přes wi-fi s telefonem. Kamery Sony mají svoje vlastní upínací systémy, takže příslušenství není kompatibilní například s Gopro kamerami. Zajímavostí je, že kamera je voděodolná i bez ochranného pouzdra.


Nejmenší akční kamerou je kamera GoPro Session, nicméně nemá výměnnou baterii, ta je zabudovaná v kameře, takže máte omezený čas na natáčení. Co se týká snímače kamer, je tu jeden z nejvyspělejších – můžete nahrávat v rawu nebo lowlight (noční režim). Kamera je zabudovaná do vodotěsného pouzdra, takže nejde vyndat. Ponořit ji ale můžete až 10 mterů pod vodu.


Samozřejmostí je připojení kamery přes wi-fi do mobilní aplikace, kde si nastavujete kameru a náhledový displej. Tato kamera je primárně určená pro uživatele, kteří nechtějí řešit nastavení a provádí ho pouze přes mobilní telefon. Na kameře už nastavení nezměníte, takže nehrozí, že si kameru při jízdě omylem nepřenastavíte.


Další z modelů GoPro, a to GoProHero 4 black, má jeden z nejvyspělejších snímačů kamer – opět máte možnost nahrávat v RAWu nebo lowlight (noční režim) a nastavit si samozřejmě můžete i ostrost a tón barev.


GoProHero 4 black také připojíte přes wi-fi s telefonem, abyste měli náhledový displej, a můžete přikoupit i dálkové ovládání. Součástí balení jsou základní držáky a vodotěsné pouzdro do 30 m. Kamery GoPro mají největší škálu držáků a příslušenství, např. dotykový displej a baterypack, který zvětší velikost kamery, ale přidají baterii nebo náhledový displej. GoPro má plný potenciál kamery, takže i tady je možnost režimu RAW.


Z řady GoPro pak můžete volit i další varianty jako třeba Session, GoProHero+, GoProHero White nebo GoProHero Silver.Partneři SNOW tour: