Do boje o celkové vítězství ve Světovém poháru se hlásí Anna Fenningerová, která se během rekonvalescence po loňském zranění kolene stihla i vdát a v nadcházející sezóně ji budeme sledovat pod novým jménem Anna Viethová.

27letá Rakušanka bude výraznou soupeřkou Lindsey Vonnové, která před startem nového ročníku opět patří k největším adeptkám na velký křišťálový globus. Diváci Eurosportu se s Lindsey budou moci setkat – na tratích i mimo ně – velmi zblízka v seriálu Chasing History, který odstartuje v únoru.

A co Tina Mazeová? Přes léto se věnovala spíše spisovatelské kariéře, když spolupracovala na knížce pro děti Tina in medvedja moč. Jestli se vrátí do kolotoče SP, již Tina ví, lyžařská veřejnost se to – jak se v zákulisí povídá – dozví do startu v Söldenu.

České reprezentační družstvo žen nedoznalo změn, a tak největší hvězdou bude Šárka Strachová, která se bude soustředit na slalomy, a do sezóny tedy vstoupí až v listopadu ve finském Levi. První českou reprezentantkou, která okusí atmosféru letošního svěťáku, bude Martina Dubovská právě v Söldenu.

Výrazný bodový přírůstek se očekává od Ester Ledecké. Specialistka na rychlostní disciplíny bude i letos kombinovat lyže a snowboard. Větší úspěchy jsou očekávány na snowboardu, ale i na lyžích má schopnost proniknout mezi nejlepších dvacet a v budoucnu bojovat o top 10. Její trenér Tomáš Bank na otázku, zda může být senzací světového poháru, odpověděl s jistotou: „Může“.

Na rozdíl od ženské reprezentace se ta mužská otřásla v základech. Po mnoha letech ukončil sportovní kariéru Ondra Bank. Opora reprezentace bude hodně chybět kolegům i divákům. V současnosti 36letý lyžař tančí v pořadu StarDance, ale na lyžování nezanevřel. Přislíbil výpomoc SLČR a plánuje se pro něj pozice konzultanta.

Na náhradu za Banyho se nečekalo dlouho. V české reprezentaci se poprvé objeví Jan Hudec, bronzový muž ze ZOH v Soči a medailista ze světových šampionátů opustil kanadský výběr a od nové sezóny oblékne české barvy. Veřejnost od něj očekává pódiová umístění, Honza ale připomíná, že jeho úloha bude i v podobě mentora pro mladší závodníky a vyrůstající nadějnou generaci.

Pozici české mužské jedničky po Bankovi převzal zkušený Kryštof Krýzl, který se loni předvedl v dobré formě a dokázal devětkrát bodovat včetně prvních bodů v super-G. V průběhu letního tréninku si Kitan opět poranil kotník (při tenisu, kraťas mu dával trenér Tomáš Bank), a tak příprava nebyla optimální, musel vynechat i soustředění v Chile, nicméně v Söldenu chybět nebude. V poslední době se Kryštof Krýzl věnuje bojovému umění a říká, že je dobrou fyzickou i mentální přípravou pro lyžování. Chce více riskovat a už mu nestačí s těmi nejlepšími pouze závodit, už se touží prosadit ve světové konkurenci a porážet i slavné soupeře z alpských zemí.

Největším favoritem na křišťálové globy bude určitě král posledních sezón Marcel Hirscher. Vítěz posledních čtyř ročníků celkového pořadí bude atakovat nejvyšší příčky i ve slalomu, obřím slalomu a alpské kombinaci. Největším konkurentem bude navrátilec po zranění Aksel Lund Svindal nebo další Norové Kjetil Jansrud a Henrik Kristoffersen. A zapomenout nesmíme ani na Alexe Pinturaulta. Pokud se nikdo nezraní, dá se očekávat jedna z nejvyrovnanějších sezón za poslední roky. Věřme, že u toho budou i čeští lyžaři.

Celou sezónu 2016/17 včetně MS ve Svatém Mořici můžete sledovat na Eurosportu: „Fanděte nám. Lyžování je úžasný sport, napínavý a když mu porozumíte, tak vás do sebe úplně vtáhne,“ láká Kryštof Krýzl.Diskuzní vlákno pod článkem zahrnuje všechny příspěvky a komentáře ke Světovému poháru v alpském lyžování 2016/17.


Rozhovor s Dominikem o jeho vztahu ke sportu a jeho komentátorských začátcích čtěte na SNOW.cz!