Laponsko tentokráte ukázalo hned dvě tváře. Zatímco v sobotu ženský slalom provázelo slunce a holomrazy, muži se museli vypořádat se špatnou viditelností a mrznoucí mlhou. Naštěstí podmínky českým reprezentantům sedly a ke slušnému sedmému místu Šárky Strachové přidal skvělou patnáctou příčku Kryštof Krýzl. Moc k postupu do druhého kola nechybělo ani Martině Dubovské, která předvedla výbornou vrchní pasáž a o postup přišla až v závěrečné rovině.

Mikaela, Wendy, Petra… a zbytek světa

To, jak se mládí a agresivní dravá technika se derou dopředu, je vidět od nástupu Mikaely Schiffrinové. Minulý rok dovedla svoje slalomové umění k naprosté dokonalosti, až měl divák pocit, že mezi brankami sleduje muže. Letos se ovšem americké princezně trochu vytratila odvaha více riskovat, a i když si s přehledem dojela pro jednadvacáté vítězství ve Světovém poháru, nejela s takovou lehkostí a vervou jako minulou sezonu. Že by na ni dolehla nervozita, zodpovědnost a tíha cílů, které si pro letošek vytyčila? Nebo má na její slalomovou formu vliv trénink rychlostních disciplín a můžeme od ní velké věci čekat i tam?

Petra Vlhová a Wendy Holdenerová ukázaly už v Söldenu, že jsou na letošní sezonu skvěle připravené a Levi to jen potvrdilo. Ač každá disponuje trochu jinou technikou, obě začínají být pro Schiffrinovou velkou konkurencí a v druhém kole společně s Norkou Maren Skjöldovou dokonce pozdější vítězku překonaly. Vlhová zajela dvě bezchybné jízdy, ale podobně jako u Američanky se Peti trochu vytratila bezstarostnost. Její jízdy nebyly tak na hraně jako v minulých letech. Naopak Wendy nic ze své dravosti neubrala a ani tentokrát se nevyvarovala několika chyb. Otázkou tedy je, co když bude jednou švýcarská slalomářka bezchybná? Má se Mikaela bát o svůj slalomový prim?

Tyto tři mladé dámy bezpochyby ujely v prvním letošním slalomu celému světu, ale skvělé představení bylo k vidění i od zatím neslavných jmen. Mladé Švýcarky a Rakušanky se do toho v Levi pustily, tak jako kdysi Shiffrinová s Vlhovou. V jednom nebo v druhém kole sice nadělaly několik drahých chyb, ale až přidají ke své dynamice, dravosti a odvaze také přesný timing a rutinu, budeme jména jako Melanie Meillardová, Katharina Truppeová, Rahel Koppová a Katharina Gallhuberová slýchat hodně vysoko. Jedno ale české a slovenské fanoušky těšit může, a to že mezi tímto mládím si svoji jasnou pozici v top 10 zatím drží rutinérky Šárka Strachová a Veronika Velez Zuzulová.


Matt je zpátky - místo Super Maria Super Michael

Ani mezi muži se velké překvapení nekonalo, tedy alespoň ne na prvním místě. Dvěma perfektními jízdami s maximálním rozsahem a přesným timingem vyhrál Marcel Hirscher obě kola, v součtu o více než vteřinu před druhým. Diváci se tak i v husté mlze mohli rozplývat nad jeho lyžařskou genialitou. Alexis Pinturault a Aksel Lund Svindal budou muset být naprosto bezchybní, aby krále posledních pěti sezon vůbec ohrozili.

Naopak docela nečekaný byl zbytek osazenstva na podiu. Michael Matt, bratr olympijského vítěze a mistra světa Maria, působil na trati jako mladší, gumovější a odvážnější verze Super Maria. Až jsem měla pocit, že zažívám Déjà vu. To podpořily i jízdy italského slalomáře Manfreda Mölgga, který se na stupně vítězů vrátil po dvou letech a před třemi stál na bedně v přesně stejném pořadí s Michaelovým bratrem. Stejně jako mezi ženami pořadím zamíchali mladí střelci - jako Marco Schwarz, jež exceloval v prvním kole, ovšem v druhém neudržel nervy na uzdě a netrvalo dlouho, než chyba po vnitřní ukončila jeho naděje. Schwarz ale není jediná vycházející hvězda rakouského lyžování. U našich sousedů roste silná slalomářská generace, která se učí od toho nejlepšího.

Nelze samozřejmě opomenout výborný start Kryštofa Krýzla do slalomářské sezony, jehož přípravu zabrzdila zranění kotníku. Kitan vystřihl v prvním kole bojovnou, bezhlavou jízdu přesně na hraně (někdy i za ní) a vyneslo mu to zasloužené dvanácté místo. V druhém kole byla na českém reprezentantovi vidět nervozita, nejistota, jestli riskovat a zkusit zaútočit výš, nebo si dojet pro slušné body. Podle toho vypadaly i jednotlivé pasáže: opatrné první brány, agresivní druhá polovina vrchní roviny, lehce pohlídaná strmá část a několik chyb, kvůli kterým se nakonec musel spokojit s 15. příčkou. Takže Kitane, makej a příště tě chceme vidět ještě výš!

Už za čtrnáct dní odstartuje americká část Světového poháru a cesty žen a mužů se rozdělí. Ženy budou v Killingtonu pokračovat v technických disciplínách. Muži v Lake Louise zahájí rychlostní sezonu. Na startu by samozřejmě neměli chybět Češi. Ženy v čele s Šárkou Strachovu, které se v Americe tradičně daří, a muži s novou letošní posilou do klouzavých disciplín Janem Hudcem.


Konečné výsledky - ženy

1. SHIFFRIN Mikaela
2. HOLDENER Wendy
3. VLHOVA Petra
4. VELEZ ZUZULOVA Veronika
5. SKJOELD Maren
6. MEILLARD Melanie
7. STRACHOVA Sarka
8. LOESETH Nina
9. GISIN Michelle
10. THALMANN Carmen
...
DUBOVSKA Martina - nekvalifikovala se do 2. kola
CAPOVA Gabriela - nedokončila 1. koloKonečné výsledky - muži

1. HIRSCHER Marcel
2. MATT Michael
3. MOELGG Manfred
4. NEUREUTHER Felix
5. FELLER Manuel
6. RYDING Dave
6. HARGIN Mattias
8. AERNI Luca
8. DOPFER Fritz
10. NORDBOTTEN Jonathan
...
15. KRYZL KrystofDiskuzní vlákno pod článkem zahrnuje všechny příspěvky a komentáře ke Světovému poháru v alpském lyžování 2016/17.