Úderem poledne sníh těžkne, muldy se mění na boule. Nohy začínají pálit ve stehnech a my se opět proklínáme, že jsme s letošní fyzickou přípravou nezačali dříve. Při pohledu na rozbředlou sjezdovku pak hodně lyžařů ztrácí chuť do dalšího ježdění.

Co s tím? Řešením může být tzv. allterrain lyže. Pokud totiž hledáte lyže, na kterých si solidně zajezdíte jak na upravené sjezdovce, tak i na rozbořené pistě a zároveň vám dovolí si užít jízdu v prašanu, pak jsou tyhle lyže přesně pro vás!

Allmountainová lyže je trend posledních sezón. Její univerzalitu si zamilovalo spousta lyžařů, a proto tento typ lyží začaly ve větším měřítku vyrábět a prodávat už i všechny velké značky. Ať už jste začátečník, nebo zkušený lyžař, tyhle lyže vás nezklamou v žádných podmínkách, které vás na horách mohou potkat.

Tyto lyže jsou pod vázáním široké 95 mm a více. Mají větší camber doprovázený rockerem na špičce, někdy i rockerem na patce lyže. Širšího rozměru se ale není třeba bát! Naopak, při jízdě na hraně vám lyže poskytnou díky širší ploše větší stabilitu a jen tak nějaká mulda vás nerozhodí. Když už se lyže má čeho chytit (na manšestru, čerstvého nebo mokrého sněhu), pak je allterrain lyže ve svém živlu a dokáže vám zpřístupnit novou dimenzi lyžování.

Někteří mohou namítnout, že široká lyže s cca 100 mm pod vázáním bude líná a pomalá při přehranění. To je pravda jen částečně. Širší allmountain lyže jsou konstruovány tak, aby byly při přechodu do nového oblouku svižné a dynamické. Tomu pomáhá jak velký camber, taper, tak i (někdy) měkčí špička. Zvyknout si na takovou širší lyži není problém ani pro mírně pokročilého lyžaře. Krom vyšší stability na sjezdovce, ať už je v jakémkoliv stavu, vám širší allmountain lyže umožní i zábavnou jízdu v terénu. V čerstvém prašanu vás skvěle ponese a i v těžším sněhu se neztratí.

V rámci této kategorie lyží si na své si přijdou všechny typy lyžařů. Ti sportovní, kteří potřebují stabilitu v rychlosti, by mohli ocenit tužší, těžší a energickou lyži, jakou jsou třeba Line Supernatural 100, Armada Invictus nebo Atomic Vantage 95. Hravější jezdci užívající si i jízdu v menší a střední rychlosti by určitě neměli přehlédnout Armada TST, Atomic Backland FR 102 a Line Sick Day 95. Výrobci myslí i na freeskiery, kteří krom sjezdovky a terénu chtějí drtit i ve snowparku. Line Sir Francis Bacon nebo Faction CT 2.0 jsou toho vzorovým příkladem.

Budete-li mít někdy příležitost, širší lyže vyzkoušejte. Jsem přesvědčený, že vás, stejně jako nás a naše zákazníky, jejich univerzálnost přímo nadchne.


Jakub Janoušek
provozovatel freeski/freeride obchodu Snowpanic.cz


P.S. U nás ve Snowpanic shopu si zakládáme na co nejbližší znalosti každého nabízeného modelu, osobně testujeme většinu lyží, co prodáváme.


www.snowpanic.cz