A pokud spojení noha a bota nefunguje optimálně a výše zmíněné tlaky působí spíše bodově, může to přinášet bolesti a méně přesné ovládání lyží. Velkou měrou umí tyto problémy řešit sportovní vložky do lyžařských bot, a z toho důvodu v alpských zemích takřka nekoupíte sjezdovou botu, aniž by vám vyškolený prodejce nenavrhl její osazení vhodnou sportovní vložkou. I u nás se lyžaři vzdělávají a kvalitní lyžařské speciálky rozšiřují svou nabídku o „hotové“ a také individualizované vložky do bot.

Zkusím v rychlosti nastínit, komu a jak mohou vložky při lyžování pomoci a jak vybrat vložky do lyžáků.


Rekreační lyžaři – pomohou od bolesti

Pohodově lyžující dámy a pánové si většinou kupují méně „výkonné“ boty, které mají nižší flexi (jsou z měkčích materiálů) a mají široký a prostorný skelet, ve kterém je umístěna vnitřní botička ze silného měkkého materiálu. A to je zárodek pro vznik problémů, které mohou vyústit zejména v bolest, nepříjemné otlaky či puchýře. Jak jsme psali, tak důležité je, aby noha v botě seděla dobře, a to platí i pro rekreanty. Botička v rekreačních lyžácích se docela rychle vymačká, kolem nohy a chodidla začínají vznikat mezery, ve kterých se noha pak pohybuje. Logickou reakcí je dotažení spodních přezek bot, čímž se ale zvýší tlak seshora, klenba nohy se bortí, bolestivé stavy se zhoršují. V tomto případě vhodně zvolená vložka pomůže podepřít klenbu a usadí nohu ve správné poloze, čímž aktivně předchází některým bolestem, a i v rekreační obuvi zlepšuje kontrolu na lyží.

Sportovní lyžaři – přesnější ovládání lyží

Lyžaři s výkonnostnějšími ambicemi volí sportovnější boty, které mají jednak vyšší flexindex a mají užší provedení skeletu. Zjednodušeně platí, že čím výkonnější/spor­tovnější model bot, tím má tužší a užší skelet, proto „nejagresivnější“ parametry mají závodní nekatalogové modely sjezdových bot. Sportovní lyžař zpravidla ví, že by si měl dát pozor, aby si nekoupil zbytečně velké boty a bude je vybírat pečlivě tak, aby mu co nejlépe seděly. Navíc může využít moderních technologií tvarování skeletů a vypěňovacích botiček. Ale nikdy by neměl opomenout sportovní vložky, v jeho případě nejlépe individuálně tvarované. Důvod je zřejmý: ještě lepší usazení nohy v botě a komplexní rozložení tlaku na co největší plochu chodidla a díky tomu přesný a okamžitý přenos sil, tedy lepší vedení a cit při ovládání lyže.

Kdy a kde vložky koupit

Nejlepší je pořídit vložky přímo při koupi nových sjezdových bot. Dobré specializované obchody by měly mít takové sportovní vložky v nabídce, rozhodně alespoň předtvarované lyžařské vložky dle klenby nohy nebo i systém pro tvarování vložek na míru. Samozřejmě můžete koupit vložky i později, ale zabere vám to více času a v mezidobí bude vaše lyžování pravděpodobně méně komfortní a kvalitní.

Za kolik?

Jako základ může dobře posloužit lyžařská vložka SIDAS WINTER 3D Performance, která je odizolovaná a určená pro zimní aktivity jako je lyžování a snowboarding. Izolační materiál pod celou částí chodidla zabraňuje pronikání chladu a úniku tepla, vložka zajistí lepší usazení nohy ve sjezdové botě a taky potřebnou podporu klenby. Tento model stojí 990 Kč.

Jako zástupce nejvyšší kategorie individuálně tvarovaných vložek můžeme uvést model SIDAS CUSTOM WINTER PRO. Je to model optimalizovaný pro lyžaře a bruslaře s důrazem na vyšší tuhost v klenbové a patní části. Konstrukce je vyvinuta tak, aby maximálně podporovala chodidlo po celé jeho plosce, přičemž svou vyšší tuhostí odolává aktivnějšímu a silovějšímu pohybu. Noha tak minimálně mění svůj tvar při zatížení. Lze přidat i patní stabilizátor, čímž se dosáhne dokonalejší stability vložky v obuvi. Její doporučená cena je 2 590 Kč.

Sidas ladí vložky už od roku 1975

Kompletní (a bohatou) kolekci vložek nabízí značka SIDAS, která byla založena lyžařskými instruktory lyžování již v roce 1975. Oni a jejich klienti měli při lyžování stejné problémy, jaké máte možná i vy, a rozhodli se je řešit. Neustále vyvíjí technologie a vybavení, které odstraňují bolesti nohou při lyžování. Například jako první přišli s metodou „tvarování lyžařských vložek na míru“.

Produkty Sidas najdete v České a Slovenské republice ve více než dvou stech specializovaných lyžařských, sportovních a outdoorových prodejen.


Více o problematice vložek do lyžařské obuvi a bootfittingu najde na www.sidas.cz.