Völkl jako lyže závodníků

Zhruba před dvaceti lety byly „Felkle“, jak se jim česky říká, známé jako dravé lyže těch nejlepších a nejrychlejších závodníků na světě, a to zejména v rychlostních disciplínách. Stačí je vzpomenout na úspěchy Alexandry Meissnitzer a Hilde Gerg na olympijských hrách v Naganu. V současné době není o značce v souvislosti se sjezdovým lyžováním tolik slyšet hlavně kvůli tomu, že špičky světového alpského lyžování volí jiné značky a lyžaři ze stáje Völkl ve světovém poháru zas až tolik nezáří. Přestože jejich nejvýraznější osobností je rakouská lyžařka Eva-Maria Brem, která se v roce 2016 čtyřikrát umístila na stupních vítězů.

Na rychlostní disciplíny se však se značkou Racetiger zaměřují pořád, čehož je důkazem i česká reprezentantka Klára Křížová, která se specializuje na sjezd a super G. Klára, která vypadá jako princezna a sama o sobě tvrdí, že je taková „tygří princezna“, si na princeznu jako malá často hrála a půjčovala maminčiny poháry, vítězné korunky a medaile. Nejraději samozřejmě tu bronzovou z Olympiády v Sarajevu 1984. Dodnes sní o tom, že se jí také podaří si vybojovat tu svou „velkou“ medaili, a jde si za tím jako lev. Nebo spíš jako tygr, podle kterého se jmenují její závodní lyže. Takže, pokud máte doma nějakou princeznu a chcete z ní vychovat lyžařskou šelmu, neváhejte sáhnout po těchto spolehlivých lyží s velkou výdrží.

Široká nabídka lyží

Přestože Racetiger je nejznámějším produktem této bavorské firmy, portfolio jejích produktů je mnohem širší. Najdeme u nich vše od závodních sjezdových lyží, všestranných sjezdových lyží, freeridových a freestylových lyží, vybavení na ski alpinismu po snowboardy. Vše je samozřejmě k dispozici i v dámských a juniorských, neboli dětských, variantách. Soudě podle počtu profesionálních zástupců u jednotlivých sportů můžeme usoudit, že se Völkl snaží cílit především na freestylisty, kteří si mohou vybrat ze širokého portfolia barev a designu.

Volkl Racetiger SC Uvo

A jak se v té široké nabídce lyží od Völklu zorientovat? Jak už bylo řečeno, profesionálové jezdí na Racetigerech, což jsou lyže upravené na rychlou carvingovou jízdu po upravené sjezdovce, které neodpustí ani jedinou chybičku. Aktivní sportovci a šikovní lyžaři si pak mohou vybrat mezi modely RT Speedwall, které nabízí rychlý přechod z hrany na hranu a dynamickou jízdu a modely RT UVO, určenými pro delší oblouky a větší stabilitu v rychlosti. Sportovní lyžaři, kteří nevynikají technickým provedením své jízdy, ale za to nemají strach a dokážou si najít zábavu v každém terénu, si pak mohou vybrat z několika modelů a barev lyže CODE. I u CODE nalezneme rozlišení na Speedwall a UVO, opět se stejnými charakteristikami. Speedwall tedy pro přesné, rychlé střídání oblouků na hranách a UVO pro univerzálnější a uvolněnější styl jízdy. Speciálně pro dámy pak Völkl nabízí lehké a snadno ovladatelné lyže FLAIR.

Volkl Code Uvo E

V Juniorské kategorii je to jako přes kopírák. Racetiger pro ty nejšikovnější děti na upravenou sjezdovku. Model Racetiger Motion (RTM) se hodí na všechny povrchy a pro snadné získávání dalších dovedností. Model Chica je určený speciálně pro malé holčičky.

Méně tradiční kategorie mají i méně známé názvy. Pro výšlapy po horách si můžeme vybrat z modelů Nanutaq, Nanuq aVTA88 (případně jiné číslo). Zde záleží na váze a materiálu, který sám ski alpinista preferuje. No a nakonec lyže pro freeride a pro freestyle, každý model má vlastní název, design a barvu, proto je na každém dobrodruhovi, pro kterou variantu se rozhodne. Ať tak či tak, doporučujeme si lyže před koupí vždycky vyzkoušet.

Doplňkové zboží

Bavorská značka se ale za téměř sto let své existence pořádně rozrostla a nyní už neřeší pouze lyže a prkna, ale i doplňkové vybavení, a proto v jejích obchodech nalezneme kromě výrazně oranžových lyží i hůlky, tašky, batohy, oblečení a tulení pásy.

A pro jistotu dodáváme, že do stabilní a spolehlivé rodiny výrobků značky Völkl patří i přilby a vázání značky Marker. Jedná se opět o známé, kvalitní a spolehlivé výrobky, ale přesto je důležité dbát na správné nastavení vázání, ideálně na stroji. Správně musí padnout i helma. Tu si u Markeru můžete vybrat buď uzpůsobenou na sjezdovku, do freestyle parku, anebo do volného terénu.