Délka a šířka lyže

Jak délka lyže ovlivňuje jízdu v různých sněhových podmínkách? Na tvrdém podkladu je na dlouhých „prknech“ vykrojení krátkého oblouku těžší, naopak v měkkém nebo hlubokém sněhu je tomu jinak. Tam rozhoduje vztlak, který je úměrný ploše lyže. Čím více zůstává lyže na povrchu, tím snadněji zatáčí. Volba délky lyže tak závisí nejen na výšce a hmotnosti lyžaře, ale i na terénu, v jakém chce lyžovat.

Sidecut neboli vykrojení lyže

Od carvingové revoluce nabídce lyží v obchodech dominují modely se širšími špičkami a patkami, které zajišťují typické carvingové vykrojení usnadňující projetí oblouku po hraně. Toto krojení neboli rádius lyže není po celé délce stejné – před vázáním bývá kratší než za vázáním, aby bylo přesunutím těžiště do přední části lyže snazší zahájit oblouk. Nasazení oblouku také bude tím jednodušší, čím měkčí bude lyže ve špičce.

Flexe a torze lyže

Flexe vyjadřuje podélnou tuhost lyže – čím je menší, tím snadněji bývá ovladatelná, na druhou stranu se bude při vyšších rychlostech více „třepat“. Mnohé modely proto dostávají stabilizační prvky.
Příčná tuhost lyže neboli tuhost ve zkrutu se označuje jako torze – čím vyšší, tím bude lyže stabilnější, zejména v držení na hraně. Torzně měkčí lyže jsou oproti tomu tolerantnější k technickým chybám jezdce.

Rocker a camber lyže

Camber neboli tradiční prohnutí lyže umožňuje agresivnější jízdu a velmi dobré držení v oblouku. Jeho opakem je reverse camber, kdy je lyže prohnutá opačně, což se využívá u lyží určených výhradně do hlubokého sněhu. Zero camber neboli rovná plocha pod vázáním bez prohnutí pak pomáhá hlavně při freestylových tricích a jibování na railech a překážkách.
Je-li špička nebo pata více přizvednuta směrem nahoru, má lyže tzv. rocker. Zkracuje se tak styčná plocha lyže se sněhem. Rocker je pevně spojen s freeskiingem, protože lyže s rockerem v hlubokém sněhu lépe „plave“. Dnes se rocker hojně kombinuje s různým camberem, čímž vznikají nepřeberné variace univerzálních i speciálních lyží nejen do terénu a snowparku, ale i na sjezdovku.

Kdo si chce vybrat lyže zodpovědně, ten se musí ptát. A může si být jist, že v prodejnách SPORT 2000 dostane ochotnou a odbornou odpověď. Specialisté ze SPORT 2000 se na vás těší v celém Česku i na Slovensku!


www.sport2000.cz