Štýrská gastronomie

Štýrsko je lahůdkářstvím Rakouska – úrodný kraj na jihovýchodě země dodává jablka, vinnou révu nebo dýně, hornatý a lesnatý sever vyniká zase hojností zvěře, hub a ryb.


Královnou štýrské kuchyně je dýně – voňavý dýňový olej, jehož chuť připomíná ořechy, nemá místo jen v salátech, ale i polévkách, hlavních jídlech, a dokonce i dezertech. Na severovýchodě Štýrska se rozkládají nedotčené oblasti přírodního parku Eisenwurzen a národního parku Gesäuse. Bohatství lesních porostů a klidná údolí mezi řekami Enns a Salza vytvářejí ideální podmínky pro volně žijící zvěř. Díky tomu jsou na jídelních lístcích zvěřinové delikatesy jako doma. V oblasti Ausseerland se v jezerech Altausseersee, Grundlsee a Toplitzsee loví siven, který má díky jezernímu planktonu charakteristické světle růžové maso. A protože miluje chladné vody, výborně se vypořádal s drsným podnebím oblasti mezi Loserem a Dachsteinem. Podává se začerstva, ale také se udí na bukovém dřevě pro slavnostnější příležitosti. Je-li na obalu Štýrsko, je opravdu i uvnitř, to je krédo 165 podniků, které jsou členy Kulinaria Steiermark. Patří sem exkluzivní restaurace, hostince i starobylé horské boudy – 26 vyznamenaných podniků se nachází přímo na sjezdovkách, u běžeckých stop nebo na turistických cestách.

Kde načerpat energii

Ve Štýrsku proudí termální prameny s nejrůznějším minerálním složením celkem do devíti termálních center, přičemž některá z nich jsou snadno dostupná i z lyžařských středisek. Koupel v horké vodě obohacené o léčivé minerály nemusíte zakončit jen saunou, ale třeba solnou lázní, samozřejmě s výhledem na vrcholky hor, nebo zábalem z vinných semínek, šišek borovice limby či lučního kvítí. V termálních centrech si dnes můžete vybrat jak z tradičních místních, tak nejrůznějších moderních a východních terapií.

V Leobenu v oblasti Hochsteiermark se nachází lázně Asia Spa, které vám dají nahlédnout do čínské lázeňské tradice. Lázně jsou vybavené velkými vodními plochami s bazény pod střechou i širým nebem a je zde také rozsáhlý areál se saunami různých typů na bázi 5 čínských elementů. Termální voda s blahodárnými dlouhodobými účinky tryská i v nových termálních lázních Aqualux, které byly otevřeny v Judenburgu v oblasti Murtal. Kromě relaxačních bazénů se můžete těšit i na vodní atrakce – vodní kanál, fontány, bazén s umělými vlnami, masážní bazén nebo 65 m dlouhou skluzavku Black Hole se světelnými efekty. Nechybí ani dětský a vitální svět.

Od krampuse po zajíčka

Celou štýrskou zimní sezónu provázejí tradiční rituály – nejprve advent, kdy svatého Mikuláše doprovází halasný krampus čili čert. Adventní náladu si můžete vychutnávat na 14 adventních trzích ve Štýrském Hradci (Graz), mezi kterými lze přecházet pěšky. Nádherným adventním trhem je známý i Mariazell. Andělská pošta, adventní dílnička a živé jesličky nadchnou malé i velké a naladí je na období vánočního rozjímání. V únoru se koná hlučný a pestrý masopust, který si nejlépe užijete v oblasti Salzkammergut Ausseerland. Uvidíte bubenice (Trommelweiber) a spoustu maškar. Jaro pak přivolá velikonoční zajíček.


www.steiermark.com/cs