Dnes už každá bota značky Atomic, která oslovuje aspoň trochu náročnější lyžaře, disponuje technologií Memory Fit. Ať už se jedná o nejvýkonnější závodní modely z řady Redster, allmountainové novinky Hawx Ultra nebo širší Hawx Magna, či skitouringové Backland. Důsledek je zřejmý – každá bota padne na kteroukoli nohu, což posouvá lyžařský zážitek jak ve smyslu výkonu, tak komfortu.

Co je vlastně Memory Fit?

V současné době jde o nejrychlejší technologii, kterou lze individuálně přizpůsobit lyžařské boty každému jednotlivému uživateli. Tepelné tvarování probíhá téměř současně na všech částech lyžařské boty – vnitřní botičce, spodním dílu skeletu a komínu. V první fázi probíhá ve speciální troubě pouze nahřívání skeletu. To trvá při teplotě 117 °C pouhých 5 minut. Po rozehřátí skeletu a jeho vyjmutí z trouby se do něj vloží vnitřní botička – která posléze přijme od horkého skeletu právě tolik tepla, aby se dala vytvarovat – a poté přichází na řadu zákazník.  V zapnutých botách stráví 2 minuty v lyžařském postoji, než si botičky a skelety zapamatují nový tvar podle lyžařových nohou. Poslední fází procesu je ochlazení bot, které má v tu dobu zákazník stále na noze. K tomu dochází pomocí speciálních chladicích obalů, do kterých se lyžařské boty zabalí na pouhých 5 minut. Celý proces trvá neuvěřitelných 12 minut. Jen u specifického modelu Backland počítejte s dvojnásobně dlouhou dobou procesu.

Výhody tvarování

Výhody individuálního přizpůsobení lyžařské boty jsou jednoznačné. Pro někoho to může být lepší výkon. Bota lépe přiléhá zejména v oblastech palcové a malíkové hrany, nártu, kotníků, ale i paty, která často nesedí v botě zcela ideálně. To vše znamená v součtu lepší a rychlejší reakce lyží na pokyny lyžaře. Pro někoho může být důvodem k tvarování komfort a eliminace otlačenin v oblasti metatarsů a kotníků. Díky materiálu Memolink používanému jako příměs do skeletů může být bota v oblasti metatarsů (nejširší části chodidla) rozšířena až o 6 mm (3 mm na každou stranu), v případě oblasti kotníků dokonce o 10 mm (5 mm na každou stranu). Pozitivně to ovlivní i cirkulaci krve, což zase zlepší tepelný komfort lyžaře. Je už opravdu jen málo zákazníků, kteří výhody Memory Fit výrazně nepocítí.

www.atomic.com