Tessa Worley potvrdila svůj velký návrat

Na stupně vítězů ve Světovém poháru se vrátila po třech letech a táhlých problémech s pravým kolenem před čtrnácti dny v Killingtonu. Všem, kteří si vzpomněli na její poslední triumf ve Svatém Mořici, bezprostředně po němž přišlo právě ono osudné zranění, se tento víkend ulevilo. Tessa je definitivně zpět na vrcholu. Především v druhém kole ukázala svoji opět nabytou jistotu a extra třídu a dojela si pro druhé vítězství v obřím slalomu v řadě.

A čím, že bylo její druhé kolo tak výjimečné? Vyvarovala se jakýchkoliv chyb, všechno si zase sedlo a fungovalo dohromady jako skvěle seřízené švýcarské hodinky. Tak jak jsme byli zvyklí v dobách největší slávy Francouzsky, které nám připomněla právě v Killingtonu. Její obřáková technika je momentálně to opravdu nejlepší, co na svěťákových svazích můžeme vidět. Naprosto měkká, plynulá jízda s přesným timingem a dokonalým předozadním postavením; extrémně rychlý přechod, a tím tak mnoho času připravit si ideální stopu; přesně načasovaný tlak do lyží a geniální, pro Tessu tak přirozené, využití jakéhokoliv terénu; ale především absolutní jistota v každé fázi oblouku i v každé části tratě! To vše dělá momentálně z drobné Francouzky královnu obřího slalomu.


Tessa Worley


Slalomový princ je zpět… Naštěstí!

O sporech Henrika Kristoffersena se svazem se toho napsalo už hodně a já teď nevím, jestli mám být po jeho výsledcích ve Val d’Isere ráda, že je zpět nebo naštvaná, že nestartoval v Levi. Oba pocity se teď dost mísí. Každopádně obhajobu malého křišťálového glóbu bude mít slalomový princ po této absenci hodně těžkou, protože Marcel mu nedá nic zadarmo. Dvaadvacetiletý Nor ovšem svoji pozici ve Val d’Isere zvládl skvěle, když se po několikaměsíčních tahanicích dostal nejprve na stupně vítězů v obřím slalomu a v neděli neměl konkurenci ve slalomu. I sám Hirscher se nechal slyšet, že po Levi měl pocit, že je na tom ve slalomu mnohem líp, ale Henrik jej vyjedl z omylu.

V extrémně zatočených tratích ve Val d’Isere těžil Kristoffersen z jízdy na hraně, velice přímé stopy, přesné práce nohou, agresivity a dynamičnosti, z mladické nebojácnosti a zároveň z neuvěřitelné rutiny, kterou i přes svůj věk bezpochyby má. Jak v prvním, tak druhém kole ovšem dominoval především v závěrech, které zvládl naprosto učebnicově. Pustil se do nich uvolněně, jakoby bezhlavě, a přitom chytře využíval každého metru a každé brány ke získání rychlosti.

Prostě další návrat jak má být. A tak trochu připomenutí toho, že lyžování je krásný sport a měl být na prvním místě...


Henrik Kristoffersen


Konečně Mikaela, jak ji známe

Mluvit o „návratu“ Mikaely Schiffrin se může zdát poněkud zvláštní. Přeci jen vede celkové hodnocení Světového poháru a vyhrála posledních 11 slalomů, do nichž nastoupila. Ale v Sestriere bylo něco jinak.(Což zkušený divák poznal minimálně podle cílové reakce.) Na posledních dvou mezičasech v druhém kole se do toho slalomová královna vrhla s lehkostí jí vlastní a najela na své soupeřky necelou vteřinu. To však neznamená, že by se snad na první polovině jejího druhého kola dala najít nějaká chyba. Ukázala svoje slalomové umění v celé své kráse. Na rozdíl od ostatních se nedopustila žádné výrazné chyby, nepodjela ani jednu bránu, za celou minuty nevyjela z ideální stopy. Naprosto pevnou vrchní část těla doplňovali dynamické a svižné nohy.

Při výjezdu z oblouku dokázala neuvěřitelně využít dynamičnosti a zrychlení lyží a každým obloukem tak získávala cenné setiny. Byla to energická Mikaela, tak jak jsme ji znali v minulém roce. Hodila za hlavu tlak z domácího vítězství v Killingtonu, obavy z premiéry v rychlostních disciplínách, frustraci z promarněné šance v sobotním obřím slalomu a na chvíli i boj o křišťálový glóbus. Byla zase doma. Ve slalomu, v disciplíně, kterou tak dobře zná a v níž je nejlepší. Zase vyhrála. A především ji lyžování zase viditelně bavilo!


Mikaela Schiffrin

Snad to příjde

A co dodat na konec? Snad jen škoda, že se Alexis Pinturault ještě nenaučil stoprocentně zvládat psychický tlak, i když to tak po jednoznačném triumfu v Söldenu vypadlo, a zatím tak nemůže výrazněji zatopit Marcelu Hirscherovi v bitvě o velký křišťálový glóbus. Formu na to letos bezesporu má!