KJUS si na kvalitě zakládá, a pro tu, jak známo, není třeba chodit daleko, natož do Asie, odkud samozřejmě v dnešní době proudí více než 70 % veškeré produkce. KJUS, jakožto prémiová značka, která nabízí svým zákazníkům v první řadě maximální kvalitu, se spoléhá na kvalitní husí a kachní peří z evropských chovů. K hlavním chovům patří zejména Polsko a Maďarsko, jejichž výhodou oproti asijským výrobcům je, stejně jako v mnoha jiných odvětvích, kvalita samotného chovu a jeho menší produkce.

Kachní či husí?

Častou otázkou bývá, zda je lepší peří husí nebo kachní. Odpověď je jednoduchá a logická. K výrobě bund se používá prachové peří, které se nachází na hrudi obou těchto zvířat, aby co nejvíce chránilo životně důležité orgány. Obecně platí, že čím větší zvíře je, tím větší má prachové peří – takže z lepších termoizolačních důvodů se používá více husí, což se samozřejmě odráží i na ceně. Samozřejmě záleží na jeho konečném použití vzhledem k velikosti produktu. Běžně se používá i jejich mix. Nicméně diametrální rozdíl oproti asijskému peří přináší také jeho zpracování. Pro to si KJUS vybral jednu z nejznámějších rakouských firem tzv. postelového průmyslu Kaufmann Down, která jako jediná momentálně dokáže deklarovat kvalitu svého peří pomocí jednotky Cuin – což je tzv. plnivost, neboli schopnost peří se po stlačení nafouknout zpět do původního objemu. Jak známo samotné peří neizoluje, ale izoluje vzduch.
Nejdražší peřiny a polštáře u firmy Kaufmann Down pravidelně objednává anglická královská rodina, princ Albert nebo Shakira. Jejich cena se pohybuje kolem 25 000 €.
Samotný proces zpracování začíná v laboratoři, kde vědci studují struktury peří a hodnotí jeho kvalitu. Pokud je kvalita dostačující, dostáváme se k samotnému zpracování, v ten moment se také s peřím naposledy dostává do kontaktu lidská ruka. Kvůli statické elektřině pracují dále jen stroje.


1) Čištění – peří je 5x proplachováno čistou alpskou vodou, čímž se stává hypoalergenním a nečiní tedy alergikům problémy
2) Sušení – peří je dokonale vysušené a přesouvá se k třídění
3) Třídění – v obrovských přepadových komorách se peří pomocí proudu vzduchu třídí na kvalitnější a méně kvalitní. Zde se měří hodnota plnivosti Cuin


Propojení všech těchto důležitých faktorů garantuje výrobkům KJUS maximální možnou kvalitu provedení, kterou dokáže do posledního pírka deklarovat.


www.kjus.cz