Černomořské letovisko Soči získalo pořadatelství zimní olympiády 2014, když o čtyři hlasy porazilo korejský Pchjongčchang a v prvním kole rakouský Salcburk. Salcburk i Pchjongčchang vypadli už při předchozí volbě pro rok 2010, jihokorejský uchazeč tehdy zaostal za Vancouverem dokonce jen o tři hlasy. Budou to první Zimní olympijské hry v Rusku. V roce 1980 se v Moskvě konaly letní OH, které američtí sportovci bojkotovali kvůli sovětské invazi do Afghánistánu.

Na Kavkaze rostou střediska jako houby

Soči měla silnou podporu ruské vlády a především prezidenta-lyžaře Vladimira Putina, který má residenci v Krasne Poljaně, dějišti alpských disciplín. Dnes je poměrně zaostalým centrem, ale naordinované investice to v příštích sedmi letech změní. Loni byl otevřen tunel mezi Sočou a Krasnou Poljanou, který zkrátil cestu do horského střediska na 45 minut.
Většinu z přislíbených "olympijských" 12 mld. dolarů by měli investovat soukromí podnikatelé. Už nyní vznikají v okolí čtyři další lyžařské areály, čímž se Kavkaz stává nejprogresivněji se rozvíjejícím lyžařským regionem. Krasna Poljana zažila v letošní zimě několik lavinových neštěstí a spory s místní vládou – kvůli tomu byly vleky několik dní v sezóně mimo provoz.
Nová lyžařská centra ve velkém měřítku vznikají v Číně, Indii i v Rusku, v Dubaji už stojí největší lyžařská hala – Asia se tak pomalu stává lyžařským kontinentem 21. století.

Krasna Poljana – exkluzivní reportáž v říjnovém SNOW!

"Soči je dlouhé, uzké město mezi Černým Mořem a zalesněnými vrcholy. Procházka po městě odhalí zelené centrum s množstvím parků a středomořské vegetace. Všude kolem jsou citrusy a palmy, tu a tam dokonce tropické bambusy a banánovníky. To je sotva něco, co bych čekal na místě zimní olympiády! Přirozeně se alpské disciplíny nepojedou přímo ve městě, ale v Krasne Poljaně, dnes vzdálené 45 minut po nově postavené horské silnici.
Krasna Poljana je fascinující středisko, přinejmenším. Jinou věcí je, jestli je vhodné pro olympiádu. Zdá se však, že je mnohem vhodnější pro extrémní freeridové závody než pro monstrózní Hry. Krasna Poljana je ruské La Grave či Alagna – pouhé čtyři navazující dvousedačky zpřístupňují strmý terén s 1 688m převýšením."

Zničí úspěch Krasnou Poljanu? Čtěte ve velké reportáži lyžařského světoběžníka Jimmyho Pettersona – v říjnovém SNOW.