Lyžařům a snowboardistům jsou tu k dispozici 4 sjezdovky, 2 lanové dráhy a 2 vleky a na příznivce výletů na běžkách čeká až 104 kilometrů upravených tras, po kterých se lze dostat až na hřebeny hor a užít si překrásné výhledy na krkonošskou krajinu.

Velké množství běžkařů využívá pro start svých toulek lanovou dráhu, která je vyveze na Čertovu horu, z níž se pak mohou vydat na kratší či delší výlet podle vlastní volby. Kratší trasy vedou do Harrachova přes Studenov a Ručičky, delší variantou po Kládové cestě na Krakonošovu snídani a podél Mumlavy k Mumlavským vodopádům. Delší, celodenní výlety vedou na hřebeny Krkonoš přes Ručičky a Dvoračky na oblíbená místa jako jsou Harrachovy kameny, Mohyla Hanče a Vrbaty, pramen Labe, Vosecká bouda a mnoho dalších. Po cestě je hned několik zastávek a možností občerstvení v turisty tolik oblíbených horských chatách.

Středisko leží v pohraničí, na hlavním silničním tahu směrem do Polska a je tedy velmi dobře dostupné autem a spodní stanice lanových drah jsou dobře dostupné z hotelů a penzionů pěšky. Pokud však někdo bydlí o kousek dál než v samotném centru města, a nebo se do Harrachova rozhodne vydat ze vzdálenějších míst, může využít pro dopravu na sjezdovku skibus do Harrachova, který jezdí až ke sjezdovce z Černého mostu v Praze přes Mladou Boleslav a nebo z Česká Lípy přes Mimoň, Jablonné, Liberec a Jablonec. Ubytovaní hosté se po Harrachově mohou dopravovat harrachovským skibusem, který je pro držitele Harrachov card je zdarma. Kartu je možné získat zdarma, pokud se návštěvníci ubytují v některém členském zařízení Sdružení pro rozvoj cestovního ruchu, případně si mohou kartu zakoupit online nebo přímo v Harrachově.

Ceny skipasů se oproti loňskému roku v Harrachově nezměnily, letos však některé skipasy obsahují i příjemný benefit a to jízdenku na bobovou dráhu. A rodinné balíčky jsou k dispozici už pro jednoho rodiče s jedním dítětem.

Před dvěma lety vyrostl u spodní stanice lanovky v centru Harrachova víceúčelový objekt STONE, kde najdou lyžaři nejen toalety, ale i sportovní prodejnu s půjčovnou lyžích a především restauraci a kavárnu v jednom, kde si u velkých krbových kamen mohou nejen zrelaxovat. V chladných dnech se tu dá velmi rychle ohřát a zejména děti si v teple a pohodlí odpočinou a najdou novou chuť k lyžování a s radostí se pak mohou zase vrátit na sjezdovku.

Harrachovskému skiareálu se v letošní zimní sezóně podařilo již na samém začátku vytvořit velmi kvalitní základ ze stříkaného technického sněhu. Prosincové a hlavně lednové vydatné sněžení pak dodalo další vrstvu a vznikla tak víc než komfortní vrstva smíšeného sněhu okolo 100 cm, která umožňuje příjemné sportování i méně zdatným návštěvníkům a místní odhadují, že vydrží minimálně do velikonoc. Právě Harrachov bývá, díky poloze Červené sjezdovky II. na severní straně kopce, střediskem, kde se lyžuje nejdéle a i jarní lyžování je tu velmi příjemné. Pomalu tající sníh v kombinaci s rychle padajícími cenami skipasů (na jaře se každý týden snižují o 7 %) je pro návštěvníky atraktivním lákadlem. V teplejších březnových a dubnových dnech totiž mohou lyžování či snowboarding zkombinovat třeba s jízdou na kole, či pěší turistikou.


www.skiareal.com