Během příprav letošního úvodního tripu sezóny jsme díky loňským zkušenostem s nedostatkem sněhu v celé Evropě nechtěli riskovat a proto jsme tuto pomyslnou úvodní session posunuli asi o měsíc později. Jak se říká, jistota je jistota. A tak díky společnému úsilí freeski company Amplid, CK Alpina, časopisu SNOW, Freeskiing.cz, e-shopu SkiAlpShop.cz, Neff, FSE distributin, Ninthward, Alpy4000.cz, Illegal Production a naší redakce jsme připravili trip vskutku romantický, na který jak doufáme dlouho nezapomenete!

Termín: 1.2. – 10.2.2008
Místo: SINAIA – „Perla Karpat“, Rumunsko

V údolí Prahova v rumunských Karpatech se nachází nejznámější rumunské středisko Sinaia. Sinaia, nazývaná "Perla Karpat", poskytuje ty nejlepší možnosti lyžování a snowboardingu. Svou polohou je také z hlediska zimních sportů strategickým místem - na sever leží známé středisko Predeal, před ním Azuga s FIS sjezdovkou a ještě blíže Busteni, které je často nazýváno jako "Brána Bucegi", protože je nejčastěji využíváno jako výchozí místo do masivu hor Bucegi.

Nový obrázek
Rumunsko je pro nás zajímavé i jako kulturní změna, Alpy už všichni známe a jen těžko se nám objevují nové a nové zážitky. Během našeho pobytu budeme mít tedy možnost navštívit místní hospůdky s otvírací dobou dlouho do noci, sauny, bazén, fitcentrum, billiard, diskotéky, internet a okusit rumunské speciality, rumunské pivo a známou Palinku de Bihor. Tedy nejen sněhem živ je člověk a nové obzory na vás budou číhat na každém rumunském kroku. Celková atmosféra rumunských středisek je přívětivá a přístup místního obyvatelstva přátelský. Na druhou stranu musíme počítat i s typicky balkánskou laxností a častou improvizací.

Oblast Sinaia - Azuga - Predeal však patří k nejkomerčnějším oblastem v Rumunsku a místní vleky a sjezdovky poskytují to nejkvalitnější z celého Rumunska. Poslední den jistě využijeme příležitosti k návštěvě "Drákulova hradu" Bran.

Program campu:

Freeskiing Snowboarding Laviny Back CountryFoto a Video Session

Během celého trvání pobytu s námi bude lavinový specialista (Viktor Kořízek, HS Krkonoše, UIAGM), teamoví Amplid rideři (Martin Knýbel, Jiří „Štivák“ Štíva a Jakub „Bubo“ Majerčiak) a SNB rideři David Čonka a Radim Hovád. Celá akce bude probíhat formou lavinového kurzu v kombinaci s freeride sjezdy a back country výlety jak s Viktorem Kořízkem tak s teamovými ridery, kdy budete exponováni rozsáhlému spektru informací ze světa lavinové prevence a možností freeride sjezdů s těmi nejlepšími.

Lavinová část campu bude zaměřená hlavně na rozpoznávání lavinového nebezpečí přímo v terénu, správné volby trasy sjezdu, ale i výstupu při back country túrách. Během každodenních sjezdů bude vždy účastníkům proveden podrobný komentář situace a všech činností, které by měly následovat v závislosti na dané situaci.

V rámci těchto aktivit se řeší témata:

 • SNÍH - vznik, formy, usazování, přeměna, vzájemné vazby, pozorování, sněhový profil, teorie „Hot spots“, vliv jednotlivých faktorů na stabilitu, testy stability
 • LAVINY - prevence, odhad rizika, strategie pro pohyb v lavinovém terénu (Snow card, Nivo test, Stop or go, 3 x 3, Redukční metoda a Lavinové riziko, Krok za krokem), chyby v rozhodování
 • ZÁCHRANA V LAVINĚ – lavinové neštěstí, kamarádská pomoc, profi akce, organizace záchrany, hledání pomocí lavinových přístrojů, vyproštění, transport
 • UKÁZKA PRÁCE LAVINOVÉHO PSA – názorné předvedení akce „naostro“ s využitím spec. cvičeného psa s psovodem z řad HS Krkonoše.
 • PLÁNOVÁNÍ TÚRY -  podrobná příprava, která zahrnuje studium trasy, sledování lavinové předpovědí a počasí, sledování podezřelých míst již před túrou pomocí čtení z mapy, večerní rozbor tras pomocí foto a video dokumentace.

Možnosti pro freeride:

Sinaia poskytuje úplně úžasné podmínky pro freeride. Většina sjezdovek leží nad hranicí lesa, proto je zde opravdu mnoho volných, neupravovaných svahů. V některých dalších střediscích je možno se nechat vyvézt některou lanovkou a pak jít po hřebeni dál a sjet do údolí. V oblasti není nouze o tzv. extrémnější freerajdy, čili sjezdy ve velmi exponovaném terénu mnohdy se sklonem i 40-45°. Svým profilem by se tamní freeride možnosti daly přirovnat s oblasti Chopku v Nízkých Tatrách až typickému skalnatému terénu podobně jako v Tatrách Vysokých.

Nový obrázek

Sjezdovky a vleky:

V oblasti je dostatek lanovek a vleků rozdílné úrovně a délky, které nám usnadní mnoho práce při přesunu z údolí až ke startu našich sjezdů. Ceny vleků a lanovek jsou různé a záleží na středisku i délce sjezdovky. Vleky a lanovky většinou nemají celodenní permanentky, ale pouze jednotlivé jízdy nebo bodové lístky na několik jízd (ceny asi 50-60 Kč za jízdu na 2 km dlouhé lanovce). Většina lidí se vleze max. do 3000 Kč na týden, mnoho z vás, ale utratí podstatně méně. Mezi středisky Sinaia - Busteni - Azuga jezdí pravidelně (15-30 min.) mikrobusy - cena asi 10-20 Kč.

Ubytování: hotel El Dorado

Nemusíte se bát, že budeme spát někde na seníku popř. ve starobylých chýších. V Rumunsku mají taky hezké a příjemné hotely a jedním takovým je i naše tamní ubikace „El Dorado“. V hotelu budou k dispozici dvou/tří lůžkové pokoje se záchodem a sprchou (většinou s TV), v budově je restaurace. Hotel je situován relativně blízko (5-10 min.) u lanovky, proto ke sjezdovkám nebudeme muset každý den dojíždět. Nejdůležitější ale je, že hotel stojí v samotném centru Sinaia, takže veškeré večerní mimolyžařské aktivity budou velmi blízko.

Nový obrázek
Nový obrázek
Nový obrázek  Nový obrázek 

Cena: 8 850,- Kč

Doufáme, že konečná cena, na kterou jsme se dostali, bude pro vás dostatečně atraktivní, abyste s námi mohli tuhle akcičku absolvovat a ohodnotit naše úsilí :-)

V ceně je zahrnuto:
 • ubytování v hotelu
 • polopenze
 • dopravu autobusem do Rumunska a zpět
 • průvodce CK
 • kopie map, informační materiály
 • pojištění storna zájezdu a pojištění CK proti úpadku.
 • lavinový výcvik, ukázky akce lavinového psa
 • CD s výukovými materiály – lavinová prevence
 • Foto
 • Kamera
 • Testování lyží Amplid a Ninthward
 • Triko na památku :-)
 • zapůjčení lavinových pomůcek (lopata, sonda, lavinový vyhledávač) pro ty co je nevlastní, ale kdo dříve přijde ten dřív mele…

Kapacita: 25 camperů


Jak sami čtete, kapacita celé akce je dosti omezená, proto neváhejte a raději již dnes si zamluvte svoji účast, abyste nepřišli o příležitost, více termínů nebude.

Přihlášky na akci: ZDE

Závazné rezervace a přihlášky zajišťuje CK Alpina prostřednictvím svých rezervačních formulářů přímo na svých webových stránkách (www.alpina.cz).

Nový obrázek
Nový obrázek

Partneři akce:

Nový obrázek